1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

KDE 4.2 yayınlandı!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.458
  Beğenilen Mesajlar:
  362
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  KDE 4.2 yayınlandı!


  Açık kaynaklı Linux işletim sisteminin popüler masaüstü ortamı KDE’nin yeni sürümü yayınlandı.

  [​IMG]

  Linux camiasının Gnome ile birlikte önde gelen masaüstü ortamlarından KDE’nin (K Desktop Environment - K Masaüstü Ortamı) yeni sürümü indirilebilir hale geldi. Yeni masaüstü ortamını edinmek için Linux dağıtımlarında bulunan paket yöneticisi kullanılabilir.

  KDE 4.1’in daha çok son kullanıcı yanlı yenilikler sunduğunu ifade eden geliştirme ekibi, KDE 4.2 ile birlikte deneyimli kullanıcılara yönelik güncellemeler yapıldığını ifade ediyor.

  Yeni masaüstü ortamıyla birlikte pencere yöneticisi KWin, yenilenmiş efektlerle birlikte gerçeğe daha yakın bir his veren hareket fizikleriyle donatılmış. KWin pencere yöneticisi yeni sürümle birlikte 3 boyutlu efektleri otomatik olarak çalışır vaziyette sunuyor, çoklu monitör yapılandırmalarında her ekran için farklı yapılandırma seçenekleri sunuyor.

  Plazma masaüstüne eklenen yeniliklerle birlikte, kullanıcılara daha kişiselleştirilebilir masaüstü deneyimi sunan yazılımcıklar eklenen sürümde Google Gadgets desteği getiriliyor. Geliştiriciler için not: Plazma yazılımcıkları artık JavaScript, Python ve Ruby kullanılarak da geliştirilebiliyor.


  KDE masaüstünde artık doğrudan bağlantılı bir bileşen haline getirilen güç yönetimi araçları, PowerDevil olarak adlandırılmış. Bir Plazma yazılımcığı ile masaüstünde pil durumu, ekran parlaklığı gibi bilgilere doğrudan erişim sunan PowerDevil, doğrudan masaüstünden erişilebildiği gibi, sistem ayarları bölümünden de kontrol edilebiliyor.

  Yeni sürüm, Netbook’lar gibi küçük ekranlara sahip bilgisayarlarda az alanda daha çok iş yapmak isteyen kullanıcılar için optimize edilmiş bir arayüze sahip.

  Linux’un yaratıcısı Linus Torvalds, Computerworld dergisine verdiği bir röportajda KDE 4 ile birlikte Gnome masaüstü ortamına geçiş yaptığını, KDE’nin 4.0 sürümünün “yarı pişmiş” bir şekilde piyasaya sürüldüğünü ve bunun büyük bir hata olduğunu düşündüğünü belirtmişti. Yeni sürümü henüz deneme fırsatı bulamadığını ifade eden Torvalds, “KDE 3.0’dan 4.0’a geçerken yaşadığım problemleri çözdülerse, KDE kullanmaya devam edebilirim” şeklinde konuştu.