1. Reklam

1. joysro
      asur
      serenity
      redsea
      blacksro
      plag
      alaaddin
      erix

Katakulli!

1. hmzsnmz

hmzsnmz rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Katakulli!
    Haber Müdürümüz Mehmet Demircan, Monaco'da yaşananları yazdı. Dedikodular doğruysa Türkiye üzerine büyük oyunlar oynanıyor ve EURO 2016 umudumuz yok denecek kadar az.

Sezon öncesi Avrupa Futbolu’nun kalbinin attığı yer; Monaco. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi kuralarının çekildiği, Süper Kupa’nın sahibini bulduğu futbol jet sosyetesinin buluştuğu sahil kenti. Adeta Avrupa Futbol Ailesi’nin kutsal şehri. Tabii ki bu kadar önemli insanların buluştuğu yerde, fazlaca dedikodu da yapılıyor... UEFA Başkanı Michel Platini ile yaptığımız sohbet toplantısında İngiliz meslektaşlarımın çokluğu dikkatlerden kaçmamıştı. Sonradan anladım ki, UEFA yetkilileri özellikle İngiliz gazetecilerin sayıca fazla olmasını istemiş, Fransız futbol adamının icraatları ve yeni planlarının Ada basınında bolca yer alması planlanmış. Platini’ye sorular sadece İngilizler’den geldi. Bir boş anını yakaladım ve 2016 şansımızı merak ettim. Efsanevi futbolcu her zaman olduğu gibi politik bir cevap verdi gülerek; “İki asbaşkanım var, biri Fransız, diğer Türk (Şenes Erzik). Benim oyum yok. Göreceğiz kim kazanacak” diyerek Fransa ve Türkiye’nin ön plana çıkabileceğini ima eder gibiydi...

‘Bekleyip, göreceğiz’

Ancak toplantıdan çıktıktan sonra tekrar bir araya geldik ve Platini’nin şu açıklamaları beni karamsarlığa itti: “Evet, 2005 Şampiyonlar Ligi organizasyonu mükemmeldi. 2009 UEFA Kupası’nda bizzat İstanbul’daydım. Gayet iyi bir düzen içinde gerçekleşti ancak Mehmet unutma, bunlar 1’er günlük organizasyon. Avrupa Şampiyonası tam 1 ay sürüyor, bekleyip göreceğiz...” Türkiye, Yunanistan ile birlikte girdiği 2008 yarışını son anda kaybetmişti. Evet, yeni federasyon var gücüyle çalışıyor. Federasyon bünyesinde inanılmaz bir kurumsallaşma var. Şenes Erzik, UEFA nezdinde ağırlığını mutlaka hissettiriyordur. Fakat Monaco’daki atmosfer, konuşulanlar ve yapılan dedikodular beni bir hayli düşündürüyor;
    Bir çok üst düzey gazeteci, UEFA ve FIFA’nın önümüzdeki 3 final organizasyonunun yerini çoktan belirlediği görüşünde. Meslektaşlarım bu konuda ayrıntılar veriyor ve işin ürkütücü tarafı, UEFA’ya yakın kaynaklar da bunu doğruluyor. Michel Platini, FIFA yönetiminde de yer alıyor. Dolayısıyla FIFA Başkanı Sepp Blatter’le olan ilişkisi üst düzeyde. Platini, 2016’nın Fransa’da düzenlenmesi için Blatter’den destek isteyecek. Bu konuda da istediğinden fazlasını alacak. Blatter ise 2018 ve 2022 için Platini’den ‘borcun geri ödenmesini” talep edecek. 2018 İngiltere’ye 2022 ise sürpriz bir şekilde Avustralya’ya teslim edilecek. Bunun nedeni ise Blatter’in görev aldığı süre içinde söz verdiği gibi her kıta bir final organizasyonunu düzenlemiş olacak...

Lobimiz güçlü olmalı

Evet Monaco’da bunlar konuşuldu. 2016 için Fransa’nın gizliden gizliye büyük bir çalışma içinde olduğunu da duyduk. Türkiye Futbol Federasyonu’nda da müthiş bir planının hazır olduğunu bizzat Başkan Mahmut Özgener ve Levent Kızıl ile yaptığımız röportajda öğrenmiştik. Umarım, bu defa güçlü bir lobi faaliyetinde bulunur, 2016 Avrupa Şampiyonası’nı, ne pahasına olursa olsun Türkiye’ye getiririz.​

Fanatik