1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Kaslara egzersiz yapıyormuş hissi veren madde


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus

  ABD'de yapılan bir araştırma, kaslara ''egzersiz yapıyormuş'' hissi veren bir maddenin, fareler üzerinde olumlu sonuç verdiğini ortaya koydu.

  [​IMG]

  California'da bulunan Salk Biyoloji Çalışmaları Enstitüsü ile Howard Hughes Tıp Enstitüsü tarafından yapılan ve Cell dergisinin internet sitesinde yayımlanan çalışmaya göre, AICAR adı verilen madde, egzersizden sağlanacak sonuçların, egzersiz yapılmadan elde edilmesine yarıyor.

  Bir ay boyunca bu maddenin verildiği farelerin, verilmeyenlere göre, daha fazla kalori yaktığı ve daha az yağa sahip oldukları gözlenirken, AICAR verilenlerin koşma hızlarının da diğerlerine göre belirgin şekilde arttığı görüldü.

  Çalışmayı kaleme alan Ron Evans, söz konusu maddeyle egzersiz yapmadan, kasların, kimyasal etkiyle egzersizin etkilerini taklit ettiğini ifade etti.

  İnsanlar üzerinde nasıl sonuç vereceği henüz netlik kazanmasa da uzmanlar, maddenin, insanlar üzerinde kullanılmaya hazır hale gelmesinden sonra, aşırı şişmanlık ve şeker hastalığı tedavisinde faydalı olabileceği görüşünü belirtirken, çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle egzersiz yapamayanların da bundan faydalanabileceğini ifade ediyor.