1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Karpuzun Bile Kabağı Çıktı


 1. FeLiS

  FeLiS rank8

  Kayıt:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  304
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci.
  Şehir:
  Tekirdağ / Çorlu
  Diyarbakırlı bakan önce parmaklarıyla vurdu. Sonra elleriyle yokladı. "Tamam" dedi. Ama bir sürprizle karşılaştı

  ANKARA-Adana'nın Tuzla beldesinden getirilen sezonun ilk turfanda karpuzu TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda dağıtıldı. Bakan ve komisyon üyesi milletvekilleri sezonun ilk karpuzunu yedi.

  Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Tuzla beldesinden, serada yetişen karpuz ile kavun ve domates komisyon üyelerine ikram edilirken, karpuzu ile ünlü Diyarbakır’ın kabinedeki temsilcisi Mehdi Eker de; sezonun ilk karpuzunu burada yedi.

  Karpuzun iyi olup olmadığını parmak uçları ve elleriyle karpuza vurarak anlamaya çalışan Bakan Eker ile Komisyon Başkanı, AK Parti Adana Milletvekili Vahit Kirişci, daha sonra karpuzu kesti.

  İlk kestiği karpuzun pembe çıkması üzerine Eker, ikinci karpuzu da kesti. Eker, karpuzdan kestiği parçayı bir gazeteciye, Kirişçi de Bakan Eker'e çatalıyla ikram etti. Karpuz, daha sonra komisyon üyelerine de sunuldu.

  Eker, Mayıs ayı olmasına karşın, turfanda bir karpuz için tadının oldukça iyi olduğunu dile getirdi.Türkiye coğrafyasının, farklı iklim kuşakları ve tarım havzalarına imkan tanıdığını dile getiren Eker, Türkiye'de 24 tarım havzası bulunduğunu belirtti. Bunlardan birinin Çukurova havzası olduğunu anlatan Mehdi Eker, "Tuzla Belediye Başkanımız, kendi beldesindeki ürünleri bize getiriyor. Bu, bizim zenginliğimiz. Bunları, dünya pazarlarına taşıyıp, rekabet yeteneğimizin gelişmesine, daha fazla ekonomik getiri elde etmemize yol açacak şekilde değerlendirmek, hepimizin görevi" diye konuştu. Daha önce İran'dan sınır ticareti kapsamında karpuz geldiğini anımsatan Bakan Eker, artık Adana ve Çukurova'da da bu tür sebze ve meyve yetiştirilebildiğini söyledi. Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatının yaklaşık 10 milyar dolar olduğunu ifade eden Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, bunların büyük kısmının gıda maddelerinden oluştuğuna işaret etti.

  Eker, "Türkiye'nin tarım ithalatı arttığı söyleniyor. Aslında artan ürünler daha çok tarımsal hammaddeler. Bunlar daha çok sanayi hammaddesi olarak kullanılıyor. Gıda maddeleri açısından, Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatı, ithalatından en az 5 milyar dolar daha fazladır"
  dedi.