1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Kardeşlerin soyu Göktürkler'e dayanıyor


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Kahramanmaraş'ta ihtihar eden kardeşlerin, ölümünden etkilendiği anne Sağocak'ın mensubu olduğu Fettahoğlu ailesinin Göktürkler'in kurucu ailesi Aşina (Kurt) ailesinden olduğu ortaya çıktı.

  [​IMG]

  Kahramanmaraş'ta yaşanan intiharlar nedeniyle gündeme gelen ve çocukların annesinin mensup olduğu Fettahoğlu ailesi, Anadolu'nun en tanınmış ve eski ailelerinden biri. Aralarında Devlet Bahçeli'nin de olduğu pek çok tanınmış ismin mensup olduğu Fettahoğlu ailesi, kökleri Göktürklere kadar uzanan eski bir Türkmen ailesi. Ailenin Trabzon, Adana, Antakya, Urfa'nın da aralarında olduğu pek çok kolları var. Ailenin büyüklerinden Fuat Fettahoğlu şu anda MHP'nin İstanbul'dan altıncı sıra adayı.

  Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Fuat Fettahoğlu, ailelerinin büyüklüğünü doğruluyor. Ancak çocukların annesi Neyran Sağocak'la akrabalık ilişkilerinin olduğunu reddediyor. Fettahoğlu, "Ailenin Maraş'taki koluyla görüştüm, bizimle hiçbir ilişkileri yok," dese de, Neyran Sağocak Fettahoğlu ailesinin Bahçe'deki koluna mensup ve annesi de Fatma Mevhibe Fettahoğlu.

  Ailenin tarih kayıtlarına göre Fettahoğulları 500 yıl kadar önce Anadolu'ya geliyor ve iki büyük kol halinde Kahramanmaraş ve Trabzon'a yerleşiyorlar. Fuat Fettahoğlu'nun iddialarının aksine Fettahoğlu ailesinin tarihçesini yazan tarihçi yazar Cezmi Yurtsever, Neyran Sağocak'ın ailenin bir ferdi olduğunu, hatta Devlet Bahçeli'yle yakın akrabalık ilişkilerinin olduğunu söylüyor. Sağocak ailesindeki ritüellerin Göktürk ritüellerine çok benzediğini, Göktürklerde de kadının (annenin) erkekten daha önemli ve önde olduğunu anlatan Yurtsever, çocukların adlarının da eski Moğol adları olduğunu söylüyor.

  Fettahoğulları'nın gündeme ilk kez 1995 haziranında Kahramanmaraş'ın Düzbağ kasabasında yaptıkları aile toplantısıyla geldiklerini anlatan Yurtsever, ailenin Türkiye'nin dört bir yanına dağıldığını, hatta Avrupa'da bile Fettahların olduğunu söylüyor. Yurtsever'in verdiği bilgiye göre 20 bin hanenin üzerinde bulunduğu tahmin edilen Fettahoğulları, Adana, Düziçi, Osmaniye, Bahçe, Bayburt, Trabzon, Rize, Malatya, Diyarbakır, Urfa, Van Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin, Antalya, Konya, Kocaeli, Amasya, Ordu ve İstanbul'da yaşıyor.


  ÜNLÜ İSİMLER

  Fettahoğulları arasında siyaset, akademi dünyasından çok sayıda isim de var: RP'nin kurucularından Hasan Fettahlıoğlu, devlet eski bakanlarından Hasan Aksay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski içişleri bakanlarından ANAP'lı Ülkü Güney, eski CHP'li Gençlik ve Spor Bakanlarından Muslihittin Yılmaz Mete, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Tufan Algan soyadları değişik olmalarına rağmen Fettahoğulları mensubu. Hatta ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün babasının Hacı Reşit Fettahoğlu olduğu ve Malatya'daki Fettahlılara mensup olduğu biliniyor.