1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Kardak Krizi


 1. Winterspring

  Winterspring rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.103
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Sitedeki genç nüfusu göze alarak bu olaydan haberi olmayan birilerinin olabileceğini düşündüm ve Mutlak Türk Zaferi ile sonuçlanan bu vakayı sizlerle paylaşayım dedim.Türkiye ve Yunanistan'ın savaşın eşiğine geldiği ve Türkiye'nin adacıkları alıp Yunan askerinin k.çını dönüp gittiği mutlak ''Türkiye Cumhuriyeti Zaferi''.Gelin biraz ayrıntıya inelim ;
  [​IMG]

  Kardak Krizi Ocak 1996'da Yunanistan ile Türkiye arasında Türk bandıralı bir geminin Kardak Kayalıkları'nda karaya oturması sonucu Türk ve Yunan kurtarma ekipleri arasında anlaşmazlık çıkınca patlayan krizdir ve iki ülkeyi savaşın eşiğine getirmiştir.

  Figen Akat isimli Türk gemisi 25 Aralık 1995 tarihinde Ege Denizi'ndeki Kardak Kayalıkları'nda karaya oturdu. Bu olaydan sonra Yunanistan, deniz kazasının kendi karasularında olduğunu ileri sürdü. Türkiye ise, sözkonusu adaların kendisine ait olduğunu belirtti.


  Yunanlar, bir süre sonra doğudaki adacıka asker çıkarıp, bayrak dikti. Bunun üzerine iki ülkenin deniz kuvvetleri, adanın çevresinde konuşlandı.

  Dönemin başbakanı Tansu Çiller, "Ya o bayrak ordan iner, ya da o asker ordan gider!" diyerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin savaşa hazır olduğunu belirtti ve 30 Ocak 1996 gecesi adaya asker çıkarılmasını istedi. Türk SAT ve SAS Komandoları Doğu Kardak’ı kuşatmış olan Yunan donanmasının arasından geçerek hemen yandaki ikinci adaya (Batı Kardak) gece operasyonu ile çıkıp Türk bayrağını diktiler. Daha sonra Bill Clinton'un telefonu ve Amerikan delegesi Richard Holbrooke ile NATO Genel Sekreteri Javier Solana girişimleriyle tansiyon düşürülmüş ve kriz öncesi duruma dönülmüştür.

  Bu olay Yunan Genelkumray başkanının istifasına ve Başbakan'ın koltuğun sallanmasına sebep olmuştur.Yunan ordusu olayı 4 saat sonra fark etmiştir...
  Emekli Deniz Yarbay İz Metin Anlatıyor!
  [​IMG]
   
 2. shooter17

  shooter17 rank8

  Kayıt:
  26 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bunun filmide vardı galiba _?
   
 3. Macro

  Macro olduser

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.179
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Barmen, Grafik Tasarımcı, Web Tasarımcı, Yazar, Şa
  Şehir:
  Karanfil kokan ülkemin, ülkemin caddelerinde
  O şimdi asker filminde işlenmişti.