1. Reklam


  1. joysro
   asur
   serenity
   redsea
   blacksro
   plag
   alaaddin
   erix

Karanlık çağ çok yakında aydınlanabilir!


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]

  NASA’nın teleskopları Swift uydusunun nisan ayında tespit ettiği 13.7 milyar ışık yılı öteden gelen 10 sn. büyük patlama görüntüsüne odaklandı: Karanlık çağ çok yakında aydınlanabilir.

  13 milyar ışık yılı önce meydana gelen gama ışını patlaması, evren haritasındaki karanlık bir bölgenin keşfedilmesi konusunda ipuçları veriyor. Evreni oluşturduğu düşünülen Büyük Patlama 13.7 milyar yıl önce gerçekleşti. Bunu bir “kozmik karanlık çağ” izledi.

  Işığı 23 Nisan 2009 tarihinde dünyaya ulaşan 090423 adı verilen bir gama ışını patlaması, aslında 13 milyar yıl önce uzayın derinliklerinde gerçekleşti. Dünyaya ulaşan ışın 10 saniyelik bir parlamadan sonra söndü. Bu parlama, NASA’nın dünya yörüngesindeki Swift uydusu tarafından algılandıktan sonra dünyadaki teleskoplar da ışının kaynağı üzerinde odaklandı.

  Uzayın karanlık derinliklerinde gözlemlenen bu patlama, karanlık çağ hakkında emsalsiz bilgiler ortaya koydu. Evrenin bir ucunda gerçekleşen bu dev patlama, kozmostaki en uzak nesne olarak kayıtlara geçildi. Söz konusu patlama, 40 küsur yıl önce, insan ürünü nükleer patlamaların yol açtığı radyasyonu izlemek için tasarlanan casus uydular tarafından keşfedilen binlerce gama ışını patlamasından biri.

  Karanlık çağ, galaksilerin beşiği
  Bilimciler, gama ışını patlamalarını enerji yükü en fazla olan olaylar olarak tanımlıyor. Bu dev patlamalar bir kaç saniye içinde, Güneş’in 11 milyarda üretebileceği enerjiden daha fazlasını yayıyor. Dünyadan 13 milyar ışık yılı uzaklıkta bir gama ışını patlaması bulunması, bu olayın kozmik karanlık çağda oluşmuş olabileceğine işaret ediyor. Karanlık çağ denen dönemin 900 milyon yıl sürdüğü tahmin ediliyor. İlk yıldızların ve galaksilerin oluşumu ise bu karanlık çağın sona ermesiyle başlıyor.