1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Kaptan pilot, uçağı çakılmaktan son 6 saniyede kurtarmış


 1. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...

  - Resim Silinmiş.
  Hollanda'da düşen THY uçağının kaza sebebini ortaya çıkaracak CVR (kokpit ve kule arasındaki konuşma kayıtları) çözümlerine Zaman ulaştı.

  Ses kayıtlarına göre Boeing 737-800 tipi uçak, normal yükseklik ve hız limitlerinde uçuşuna devam ederken, 'radyo altimetre'nin (uçağın yerden yüksekliğini gösteren cihaz) -8 feet'i göstermesi üzerine otomatik pilot, uçağın yere indiğini zannederek motorları yavaşlatıyor. Pilotlar, uçağın sol irtifa gösterge cihazındaki anormalliğin farkına son 26 saniyede varıyor. 'Gözlemci koltuğunda' oturan 2. Kaptan Pilot Olgay Özgür, Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan'ı, "Hızla düşüyoruz kaptanım." sözleriyle uyarıyor. Göstergeleri kontrol eden Arısan, düşüşe 6 saniye kala "I have it" (Kumanda bende) diyerek uçağın yönetimini ele alıyor. Kaptan pilot, son anda uçağın burnunu kaldırıyor. Bu esnada kuyruk kısmı yere vuruyor. Gösterge cihazındaki hatadan kaynaklan ve 9 kişinin öldüğü kazanın büyük bir faciaya dönüşmesine Türk pilotlar en- gel oluyor.

  THY'nin Tekirdağ adlı yolcu uçağı, 25 Şubat'ta İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Schiphol Havalimanı'na inişi sırasında yere çakılmıştı. Kazada 5 Türk (3'ü pilot), 4 ABD vatandaşı hayatını kaybetmiş, 84 yolcu yaralanmıştı. Tüm Türkiye'yi derinden etkileyen kazanın sebebini ortaya çıkaracak karakutudaki CVR (kokpit ve kule arasındaki konuşma kayıtları) çözümlerini Zaman ele geçirdi. Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan, arkadaki 'gözlemci koltuğunda' oturan deneyimli 2. Kaptan Pilot Olgay Özgür ile sağ koltukta oturan eğitimdeki Pilot Murat Sezer'e alçalmaya geçmeden önce brifing veriyor. Ardından hava şartları uygun olduğu için otomatik pilotla inişe karar veriliyor. Uçak, normal yükseklik ve hız limitlerinde uçuşuna devam ederken, 'radyo altimetre'nin (uçağın yerden yüksekliğini gösteren cihaz) -8 feet'i göstermesi üzerine otomatik pilot, uçağın yere indiğini zannederek motorları yavaşlatıyor. Auto Throttle (otomatik gaz kolu ayarı) gazı keserek motorları güç kısmaya yönlendiriyor. Bu sırada inişe geçen uçak, normalde 1,950 feette bulunması gerekirken, 750 feet'e kadar geriliyor. Uzmanlara göre bu yükseklik, iniş marjının oldukça altında. Uçağın iniş pistine 1 km kala yüksekliği 150 metreye, hızı da 280 km yerine 170 km'ye kadar düşüyor.

  Bu sırada 'gözlemci koltuğunda' oturan pilot Özgür, Kaptan Arısan'ı, "Hızla düşüyoruz kaptanım." şeklinde uyarıyor. Göstergeleri bir kez daha kontrol eden Arısan da düşüşe 6 saniye kala "I have it" (Kumanda bende) diyerek uçağın yönetimini alıyor. Motorlara güç gitmesi için tam gaz vermeye çalışıyor. Ancak gaz sisteminin bloke olması nedeniyle uçağın burnunu sadece biraz yukarı kaldırmayı başarıyor. Bu esnada, uçağın kuyruk kısmı yere vuruyor ve kaza gerçekleşiyor.

  Hollanda kaza kırım ekibi, Kaptan Pilot Arısan'ın, son anda uçağı havalandırmaya çalışmasının, ölü sayısının 9 ile sınırlı kalmasını sağladığına dikkat çekiyor. Uçağın, direkt olarak burnu ile yere çarpması halinde büyük bir facianın yaşanabileceğini kaydediyor. Kazanın sebebine ilişkin kulenin bir ihmalinin bulunup bulunmadığı konusunda da ciddi çalışma yürütülüyor. Özellikle son yaklaşmada uçağın belirlenen daha geniş geliş açısı yerine 'kulenin zorlaması ile' daha dar bir açı ile piste yönelmiş olabileceği iddialarını araştırılıyor. Bunun pilotların iniş için yapacağı hazırlık safhasını daha da azaltmış olabileceği vurgulanıyor. Yetkililer, iniş sırasında uçağı kullanan pilot Murat Sezer hakkında ise "Bu kaptan, her türlü uygun kalifikasyona (niteliklilik) sahiptir." değerlendirmesinde bulunuyor. Sezer'in, 'öğrenci pilot olmadığı, kaptan nezaretinde uçan pilot olduğu'nun altını çiziyorlar.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. TorQ

  TorQ rank8

  Kayıt:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.693
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Satasma Baba Yorgun xD

  Dogru bende bı yerde okumustum bunu bızı bılgılendırdıgın ıcın saol