TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Kamuoyunda uzun süredir merak edilen çılgın proje açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

"Dünyada içinden nehir geçen nice şehirler vardır. Ama içinden deniz geçen yegane şehir İstanbul'dur. Şu andan itibaren İstanbul artık içinden 2 deniz geçen bir şehre dönüşüyor."

Başbakan Erdoğan İstanbul Kongre Merkezi'nde "Recep Tayyip Erdoğan" "Büyük usta" sloganlarıyla karşılandı. İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

- Bugün heyecanımızı paylaştığınız için ne kadar teşekkür etsem azdır.

- Bir İstanbul aşığı olan, İstanbul'u hayal şehir şeklinde tanımlayan Yahya Kemal, özellikle İstanbul üzerine yazdığı Deniz adlı şiirini şu dizelerle bitiriyor.

Çıktığın yolda bugün yelken açık yapayanlız
Gözlerin arkaya çevrlmeyerek pervasız
Yürü, hür maviliğin bittiği son hadde kadar
İnsan alemde hayal ettiği kadar yaşar

- İnsan alemde hayal ettiği kadar yaşar. Bütün büyük adılar bir hayalle başlamıştır. Bütün büyük zaferlerin temelinde önce hayal vardır.

- İnsanların inancını özgürce yaşayabileceği bir Türkiye'nin hayallarını kurduk. Biz kardeşliğin, dayanışmanın hayallerini kurduk.

- İstanbul Belediye Başkanlığımız İstanbul için kurduğumz hayallerin neticesidir. Üstad Necip Fazıl ne güzel söylemiş:

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar;
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
İçimde tüten birşey; hava, renk, edâ, iklim;
O benim, zaman, mekân aşıp geçmiş sevgilim.
Çiçeği altın yaldız, suyu telli pulludur;
Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur.
Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,
Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misâle.

-İŞTE KANAL İSTANBUL-

Video için tıklayınız.

- Suyun hayaliyle kavrulan İstanbul'u suyla buluşturduk. Temiz bir Haliç isteniyordu. Kime gitsek "Haliç temizlenmez" ya ne olur diye sorduğumuzda "Ancak burayı doldurmak gerekir" diyorlardı. Bunu söyleyenler o koskca hocalarımızdı. Araştırdık Haliç'in temizlenebileceğini öğrendik ve onun projelerini yaptık. Haliç'in içinden o bütün çamuru aldık, 9,5 km uzaklardak taş ocaklarına taşıdık. Şu anda temiz bir Haliç var.

- 4 yıl içerisinde bütün dersliklerde akıllı tahta ve Ipod gibi kitaplar olacak.

- 3. köprü dedik CHP'lilerin hemen eteği tutuştu. "3. köprüye karşıyız" diye açıklama yaptılar. Sizden zaten bir şey beklenmez ki. Bu zihniyet 1. köprüye de, 2. köprüye de, Marmaray'a da karşıydı. Bu zihniyet Marmaray'ı 4 yıl erteletti bunlar. Neymiş "Kazı yaparken oradan çanak çömlek çıkmış" Ama lafa geldi mi "insan önemli". Ama bu projenin maliyetinde neler oluyor, İstanbul'un ulaşımında 4 yılda neler getirip götürdüğünü düşünmek yok. Çünkü hiçbir zaman insan odaklı bakmadı bunlar. Her zaman ideolojik yaklaştı bunlar. Ama benim milletim hiçbir zaman bunlara prim vermedi, vermeyecek. Ben buna inanıyorum.

- Bolu Dağı tunel projesini bitiremediler. "Burayı patates deposu mu yapalım" dediler. Ama biz dedik ki "Hayır bu iş bitecek. Çünkü biz Ferhat'ız". Tüneli biz bitirdik.

- Duydum ki bir parti Ankara Konya arasına hızlı tren koyacakmış. Yahu bunların kılavuzunu bilemiyorum. Bunların kılavuzunu değiştirmesi lazım. Zira Ankara Konya hızlı treninin test sürüşlerini bizzat kendim başlattım. Önümüzdeki ay artık Ankara Konya hızlı tren seferlerine başlıyor. Günaydın. Kendinize gelin. Ankara Konya arası 1 saat 15 dakikaya indi. Nerelerden nerelere geldik. Bu milletin hayallerini kendi hayallerimiz bilip, hepsini etek kemiğe büründürdük ama biz de şımarmadık. Çünkü Yunus diliyle, Ete kemiğe büründük, Yunus gibi göründük.

- 2023'e kadar 500 bin yeni konut yapacağız. Bu 500 bin konut içinde hiçbir imkanı olmyan fakur fukarayı garip gurebayı, özellikle büro ofis şeklinde tabir edilen, 1 oda 1 salon, içinde mutfağı olan, peşinatsız ayda 100 lira, 20 yıl vadeli ev sahibi yapağız.

- Şimdi daha büyük hayallerimiz var. Artık daha büyük hayaller kuruyoruz. "Türkiye hazır, hedef 2023" diyoruz.

- Kişi başına milli gelirimiz 25 bin dolar olacak. İhracatımız 500 milyar dolara yükselecek. 15 bin km daha duble yol daha yapacaz. Türkiye'nin dört bir yanını Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, "biz Atatürk'ün partisiyiz" diyenlere hatırlatılır ve hibe olunur. Gazi "Demir ağlarla ördük" dedi. Peki ne yaptınız, nereye ördünüz? Ta 38'den 50'ye kadar iktidar oldunuz, ne yaptınız? Ama biz ülkemizin dört bir yanını demir ağlarla örmeye devam ediyoruz.

- İstanbul Türkiye'nin özetidir, dünyanın gözbebeğidir.

- Bugün açıklayacağım bu muhteşem proje, şahsımın ve arkadaşlarımın olduğu kadar, yüzlerce yıl öncesinde İstanbul idarecilerinin ve sakinlerinin de hayaliydi.

- Artık kaynaklar konusunda da sıkıntı yok.

- Şu anda açıklayacağım proje, çok ama çok boyutlu. Aynı zamanda bir enerji projesi, ulaştırma, bayındırlık, eğitim, istihdam projesidir. Şehircilik, aile, konut, kültür, turizm, çevre projesidir.

- Projeyi açıklamadan önce iki hususun altını çiziyorum. Uzun süredir bu projenin üzerinde titizlikle dar çerçevede çalıştık. Bir kaç grubu dar çerçevede çalıştırdık. Yeri ve maliyeti gizli tutmaya devam edeceğiz. Çünkü onu açıkladığımızda bir çok olumsuzluğun olacağını görüyoru. Maliyeti veyeri üç aşağı beş yukarı belli. Etüt çalışmaları 2 yıl sürecek. Yer ve maliyet açısından bazı değişikliklere uğrayacak olması da son derece tabidir.

İŞTE ÇILGIN PROJE

- Dünyada içinden nehir geçen nice şehirler vardır. Ama içinden deniz geçen yegane şehir İstanbul'dur. Şu andan itibaren İstanbul artık içinden 2 deniz geçen bir şehre dönüşüyor.

- İstanbul'da 2 yarım ada 1 ada oluşuyor.

- Karadeniz'le Marmara Denizi arasınad 45 km uzuluğunda bir kanal yapıyoruz.

- İstanbulumuza Kanal İstanbul'u kazandırıyoruz.

- Yüzyılın en büyük projelerinden biri için bugün kolları sıvıyoruz.

- Kanalın su derinliği yaklaşık 25 metre, su yüzeyinde gerinlik 145 -150 metre civarında olacak.

- Kanaldan dünyadaki en büyük gemiler geçebilecek.

- Kanal üzerine inşa edeceğimiz köprülerle kara ve demiryolu ulaşımı hiçbir kesintiye uğramayacak.

- 3. köprü de bu kanalın üzerinden geçecek. Kanalın inşası sırasında milyonlarca metreküp harfiyat çıkartılacak. Bunlar uygun yerlere taşınacak. Kazı malzemesi büyük bir liman ve havaimanı yapımında ve sönmüş maden ocaklarını da kapatılma noktasında değerlendireceğiz.

- Bu proje İstanbul'u Türkiye'yi ve dünyayı çok yakından ilgilendiren bir projedir.

- Boğaz trafiğini rahatlatacak, riski azaltacak. İstanbul Boğazı'ndan yılda 4 milyon ton LPG, 3 milyon ton kimyasal madde, 139 milyon ton petrol taşınıyor.

- Bir medeniyet şehri olan İstanbul'da kültürel değerler ciddi tehdit altında.

Van ve ankara dışında hiçbir şehiri gezmedim peh yazık bana nasıl bi yer istanbul:D

Yukarı Alt