1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Kalorifer sistemi 2 bin yıl önce keşfedilmiş


 1. Sensei

  Sensei rank8

  Kayıt:
  21 Haziran 2009
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sanal alem..

  Kalorifer sistemi 2 bin yıl önce keşfedilmiş.
  ÇANAKKALE (A.A) - Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti'ndeki Roma dönemine ait yaklaşık 2 bin yıllık geçmişe sahip villanın, kalorifere benzeyen bir sistemle ısıtıldığı bildirildi.

  Kazı Başkanı Prof. Dr. Cevat Başaran, 2006 yılında antik tiyatro sahnesinin karşısında yapılan kazı çalışmalarında kalıntıları ortaya çıkarılan iç avlunun, revaklı bir "Roma Villası"na ait olduğunun belirlendiğini söyledi.

  Binanın yaklaşık 2 bin yıl önce inşa edildiğine işaret eden Başaran, şu anki çalışmalarda avlunun etrafını açtıklarını belirterek, "Böylelikle yapının planını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Buradaki mimari ögeler, villada çok lüks bir yaşamın olduğunu gösteriyor. Bu da Parion'un ne kadar zengin bir kültürel değere sahip olduğunu ifade ediyor. Villa geniş bir alana yayılıyor. Hemen antik tiyatronun karşısında inşa edilmesi ise burada çok önemli bir kişinin ikamet ettiğini gösteriyor" bilgisini verdi.

  -EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ ISITMA SİSTEMİ-

  Villanın yapımında kullanılan malzemelerin hepsinin birinci sınıf, kaliteli mermer ve taşlardan yapıldığını anlatan Başaran, merkezinde bir havuz, havuzun etrafında ise sütunlar bulunan yapının en önemli özelliğinin ısıtma sistemi olduğuna dikkat çekti.

  Başaran, "Bu ısıtma sisteminde, ateşin yandığı bir merkez var. Burada ısıtılan su ya da ortaya çıkan buhar, duvar ve zemine yerleştirilen kanallar yardımıyla binanın içinde sürekli devir daim yaparak, sıcaklığın belirli bir oranda tutulmasını sağlıyor. Bu sistem, günümüzdeki kalorifer sisteminin ilk örnekleri arasındadır" dedi.


  [​IMG]