1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Kağıt Tüketimini Azaltmak Elimizde...


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus

  Xerox'un yaptırdığı araştırmaya göre, ofis çalışanları bir iş günü içinde basmış oldukları kağıt dokümanların yüzde 45'ini çöpe atıyor. Ofiste yada evde kağıt tüketimini azaltmak elimizde.

  [​IMG]


  Kağıt kullanımını aza indirgemenin en başta gelen yöntemi olarak, çift taraflı baskı kullanılması öneriliyor. Bu özellikten yararlanabilmenin yolu da, kağıt dokümanı çift taraflı basabilen yazıcılar, çok fonksiyonlu ürünler ya da dijital baskı makinelerinin kullanılmasından geçiyor.

  Öneriler arasında bilginin ağ ortamında yönetilmesi, kağıt dosyaların dijital ortama aktarılması, bakılacak dokümanlar konusunda seçici olunması, doğru kağıdın kullanılması ve kullanılmış kağıdın bir geri dönüşüm kutusunda toplanması sıralanıyor.

  Xerox iş analistleri, ofislerde daha verimli çalışmak ve kağıt tüketimini azaltmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulunuyor:

  - Kağıdın her iki tarafını kullanın.

  - Bilgiyi ağ ortamında yönetin. Ofis içinde dolaşacak ve başka başka kişilerin bilgi ve onayına sunulacak olan dokümanları basılı olarak değil ağ ortamında elektronik olarak dolaştırın.

  - Kağıt dosyaları dijital ortama aktarın. Kağıt halde bulunan, orjinal kopyasının nerede olduğu bilinmeyen dokümanların, çok fonksiyonlu ofis araçlarının üzerinde yer alan tarayıcı üniteleri ile ağ ortamındaki istenilen bir bilgisayar dosyasının içine veya istenen e-posta adreslerine gönderilmesi sağlanabilir.

  - Seçici olun. Bir dokümanın ihtiyaç duyduğunuz, sizin için önemli olan kısmını basın. Örneğin; bir rapordaki tüm sayfaları değil de, sadece bir kaç sayfasını basmak gibi.

  - Doğru kağıdı kullanın. Ürün türüne göre kullanılan kağıt tipi de değişmektedir. Bir inkjet, ofset veya lazer tabanlı makinede kullanılacak kağıtlar birbirinin aynı olmamalıdır. Çünkü her bir ayrı teknoloji, başta ağırlık olmak üzere farklı özelliklerde kağıt ararlar. Yanlış kağıt kullanımı kağıt sıkışmalarına, baskı makinesinin kafasının kirlenmesine ve dolayısıyla kullanılan ürünün sıklıkla arıza vererek, bozulmasına neden olur. Doğru kağıt kullanımı işin kesintiye uğramasını engeller ve ofis verimliliğini artırır.

  - Geri dönüştürün. Fiberin tekrar kullanılabilir özelliğini hesaba katarak, kullanılmış kağıdı bir geri dönüşüm kutusunda toplayın. Geri döndürülmüş bir fiber, ağaçları korur, enerji ve su kullanımını azaltır, doğaya daha az kimyasal atık bırakılmasını sağlar.

  Ayrıca, Xerox'un tek ağaçtan iki kat daha fazla kağıt üretilmesini sağlayan "High Yield" ofis kağıdı ve üzerindeki basılı bilgilerin 24 saat içinde silinerek defalarca tekrar kullanıma izin veren "Silinebilir Kağıt" buluşu kağıt tüketimine katkı sağlayan projeleri arasında yer almaktadır.