1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Kağıt tasarrufu yapmanın en teknolojik yolu: Kindle-DX


 1. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...

  [​IMG]
  Dünya'nın en iyi üniversiteleri arasında sayılan Amerikan Princeton Üniversitesi'nin başı bugünlerde kağıt tüketimiyle dertte. Geçtiğimiz öğretim yılında kampüs içindeki yazıcılardan alınan 15 milyon sayfalık çıktı alan öğrenci ve öğretmenler, dünyaca meşhur üniversitenin, kağıt tüketimini azaltacak alternatif yöntemler aramasına neden oldu. Kağıt kullanımını azaltmak isteyen Princeton, geçtiğimiz yıl satış rekorları kıran ve kısa bir süre önce Kindle DX'i piyasaya süren Amazon.com'un dertlerine derman olacağını düşünüyor.

  Geçtiğimiz yıl 5 milyon dolarlık kağıt alımı yapan okul, öğrenci ve çalışanlarına dağıtacağı 60 adet Kindle DX ile masrafını azaltmayı hedefliyor.

  Son dönemin en popüler ürünleri arasında yer alan ve geçtiğimiz yıl 1 milyon adet satılan elektronik okuyucu Kindle, önümüzde ki sonbahardan başlamak üzere Princeton ve 5 ayrı üniversitede deneme amaçlı kullanılacak. Dünyanın en kapsamlı alışveriş sitesi Amazon.com tarafından üretilen ve 'elektronik okuyucu' olarak tanımlanan Kindle'ın son modeli geçtiğimiz hafta tanıtılmıştı.

  Kindle DX adı ile piyasaya sürülen yeni model, bir önceki ürün Kindle-2'ye göre boyut olarak 2 kat daha büyük. Üniversitelerdeki kâğıt tüketimini azaltacağı düşünülen aletin, en büyük özelliği; PDF dosyaları açabilme ve dijital sayfalar üzerine not yazabilmesi. Okullarda denenecek aletin kâğıt kullanımı azaltıp azaltmayacağının okul yöneticileri tarafından denetleneceği belirtiliyor.

  Konu hakkında The Star Ledger gazetesine konuşan Princeton Üniversitesi bilgi işlem merkezi direktörü Serge Golfstein, akademik dergi ve kitapların öğrenciler tarafından en fazla çıktı alınan materyaller olduğunu; fakat yaşananlar da bir çelişki olduğu ifade etti. Golfstein, "Kütüphanemizdeki ne kadar çok kitap ve dergi dijital ortama aktarılırsa, o kadar çok çıktı alınıyor." dedi. Üniversite yöneticileri ise Kindle DX'i hem bütçe hem de doğaya karşı duyarlı bir alet olduğunu için faydalı bulduklarını söyledi.

  Kağıt tüketimini azaltmak isteyen ve alternatif olarak Kindle DX'i deneyen üniversiteler arasında Pace, Virginia, Arizona, Reed ve Case Western Reserve üniversiteleri bulunuyor. Kindle DX çözümü, son günlerde birbiri ardına kapanan gazeteleri de umutlandırmış durumda. New York Times gazetesinin yayıncısının geçtiğimiz hafta, "Dijital ile kağıdın buluşması çok önemli bir kilometre taşı" açıklamasıyla Kindle DX'ten ne kadar umutlu olduğunu ifade etmişti.