Honved´in işini ilk maçta bitirmeye çalışacaklarını belirten Daum, ‘İlk hedef gruptan çıkmak. Türkiye´de Avrupa kupası da kazanmak istiyorum´ dedi

Daum, hakkında yapılan “Onun için önemli olan sadece lig şampiyonluğu” şeklindeki eleştirilere yanıt niteliği taşıyan açıklamalarda bulundu. “Burası Kadıköy, buradan çıkış yok” diyerek, Honved’in işini ilk maçta bitirmeye çalışacaklarını vurgulayan Alman teknik adam, “İlk hedefimiz UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara kalmak ve rakiplerimizi beklemek. Ondan sonra ise gruptan çıkmak istiyoruz. Bunu da gerçekleştirirsek, sonrasında neler olabileceğini kimse bilemez. Türkiye’de, aynı zamanda bir Avrupa Kupası da kazanmak istiyorum” dedi.

‘Herkese saygımız var’
İster Türkiye’de, ister Avrupa’da olsun, her rakibe saygı göstermek zorunda olduklarını vurgulayan Daum, şöyle konuştu: “İlk etapta Türkiye Ligi’ne konuşuyoruz. Galatasaray, Beşiktaş, Trabzon ve Sivas’ın yapabileceklerini biliyoruz. Onlara da saygımız var. Sadece Daum geldi diye, Fenerbahçe otomatikman şampiyon olmayacak sonuçta. Biz yüksek performansla çalışacağız. Avrupa’da tabii ki kupa istiyorum. Ama bunu söylediğim zaman, ‘Daum büyük hoca’ deniyor. Ben fazla büyük sözler söylemek istemiyorum. Bunun yerine verdiğim sözleri tutmayı yeğliyorum. Yeni bir kupaya katılıyoruz. Medyanın ve taraftarın bu kupayı nasıl karşılayacağını göreceğiz. Yeni Avrupa Ligi’nin etkisini en sonda, sezonun bitiminde görebiliriz.”

‘Rakibimiz kaliteli’
Honved hakkında da konuşan Daum, “Avrupa’da tanınmış bir ekip. Karşımıza yüksek motivasyonla çıkacaklar. 4-2-3-1 oynuyorlar. Savunmaları iyi. Tek forvet gibi görünseler de, zaman zaman 2, 3, hatta 4 forvetle de görebiliyoruz. İyi bir takım, çok özellikli futbolculara sahipler. Ama biz, taraftarımızın da desteği ile ilk maçta tur için yeterli skoru elde etmek için çalışacağız. Taraftarımızı yanımızda görmek istiyoruz. Ama bu konuda da ilk adımı, takım olarak iyi futbolla bizim atmamız gerekiyor ki, bundan sonra taraftarlarımızı hep yanımızda isteyebilelim” ifadesini kullandı.

‘Transfer şart değil’
Transfer hakkındaki soruları da yanıtlayan Daum, “Başkanımıza ve yönetimimize, bu kadroyu bize verdikleri için teşekkür ediyorum. Aynı zamanda sportif direktörümüz Aykut Kocaman da bu konuda çok iyi işler yaptı. Hocanın işi, bu kadroyu en iyi şekilde işlemek, maksimum verim elde etmek. İyi bir kadromuz var, onların durumunu net olarak görmek gerekiyor. Transfer şart değil, ama ‘olabilir’ diyorum. Bunu ileriki günlerde göreceğiz. Gücümüz yerinde, kalitemiz iyi, Sadece bir futbolcuya bağlı olamamalıyız. O nedenle, transfer şart değil” görüşünü dile getirdi.

Yeni sınava yeni bir kaptan
Teknik direktör Christoph Daum’un bu sezon uygulamaya soktuğu ‘çok kaptan, çok sorumluluk’ uygulamasına Honved maçında da devam edilecek. Sarı-Lacivertliler’in bu geceki önemli sınavında Daniel Güiza, Colin Kazım ve Volkan Demirel’den birinin takımın başında sahaya çıkacağı belirtiliyor. Fenerbahçe’nin bugüne kadar oynadığı 5 hazırlık maçında Alex de Souza, Emre Belözoğlu, Roberto Carlos, Gökhan Gönül ve Deniz Barış kaptan olarak görev yapmıştı

Yukarı Alt