1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Kablosuz Elektrik Geliyor


 1. Kup

  Kup olduser

  Kayıt:
  24 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.040
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Muğla - Fethiye

  [​IMG]

  ABD’li Fortune dergisinde yayımlanan bir habere göre, 2010 yılında hayatımıza girecek yeni teknolojiler arasında ilk sırayı kablosuz elektrik sisteminin alacağı belirlendi.

  Marin Soljacic adlı bir bilim adamı tarafından hazırlanan kablosuz elektrik iletim sisteminin, 2010 yılı içinde seri üretime geçilerek satışına başlanacağı belirtildi. Eşinin cep telefonu şarjının bitmesi nedeniyle gece ses çıkardığını ve bu nedenle uykusunun kaçması üzerine buna bir çözüm bulmak için uğraştığını belirten Soljacic, “Neden bu cihazlar kendi kendine şarj olmasın ki?” fikrinden yola çıktığını ifade etti. Dizüstü bilgisayarların kablosuz internet sistemini baz alarak işe başladığını söyleyen fizik profesörü Soljacic, aynı rezonanstaki iki manyetik alanın elektrik enerjisini taşıyabildiğini söyledi.

  1000 watt’ı aktarıyor
  İki farklı manyetik alandan yayılan 60 watt gücündeki elektriğin bir oda içinde dağıtılabildiği belirtilirken, kurulan WiTricity firmasında görev yapan 15 mühendisin her türlü elektrikli alete güç sağlayabilecek sistemleri geliştirmek için çalıştığı açıklandı. Potensiyel müşterilerin güvenlik konusunda kaygı duyduklarını belirten WiTricity CEO’su Eric Giler, “İnsanlar elektriği havadan dolaştırdığımızı düşünüyorlar. Bu aslında şimşeğin ortaya çıkmasına benzer bir durum” dedi. Kendi yaptıklarının, oluşturulan manyetik alanlarla elektriğin ihtiyaç duyulduğu noktada üretilir hale gelmesi olduğunu söyleyen Giler, şuan için 1000 watt’lık enerjinin kablosuz olarak iletilebildiğini belirtti. Kullanılan manyetik alanların ise insan sağlığına herhangi bir zarar vermediği kaydedildi.
   
 2. meLankoLiq

  meLankoLiq rank8

  Kayıt:
  6 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.469
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Karşıyaka 35½

  Başlığı gördüğümde yaptığım yorumu yazmak istiyorum ; Oha ! 8O
   
 3. MrCrossover

  MrCrossover rank8

  Kayıt:
  3 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  5.192
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Staples Center @ Los Angeles