1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Jedi ustası yarasa !


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Papua Yeni Gine’de bulunan onlarca yeni tür arasındaki tüp burunlu meyve yarasası, Yıldız Savaşları filminin ünlü Jedi ustası Yoda’ya olan benzerliğiyle ilgi çekiyor.

  [​IMG]

  Papua Yeni Gine’nin oldukça az bilinen Nakanai ve Muller Dağları bölgesinde yürütülen iki aylık bir ekspedisyon sonucunda, 200’ün üzerinde yeni bitki ve hayvan türü tanımlandı.

  Keşifler arasında 9 bitki, 2 memeli, 24 kurbağa ve 100 civarında böcekle birlikte bir o kadar da örümcek türü bulunuyor. Bulunan türlerden beyaz kuyruklu fare ve bir karınca ile birkaç çekirgenin, bilinen gruplardan oldukça farklılık göstermeleri nedeniyle yeni cinsler olarak kabul edilmeleri de muhtemel.

  Uluslararası Koruma Vakfı tarafından koordine edilen iki araştırma ekibince bulunan türler, dünyadaki en büyük yeraltı sularıyla mağara sistemlerine ev sahipliği yapan Nakanai Dağları’nın orman örtüsüyle kaplı farklı yüksekliklerinde yürütülen zorlu çalışmalar sonucu ortaya çıkarılabilmiş.

  Geçtiğimiz yıl Asya’nın güneydoğusundaki Mekong nehri bölgesinde bulunan 145 tür de geçtiğimiz günlerde Japonya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Kongresi’nde sunuldu. Bunlar arasında yer alan vampir dişli balık, 7 metrelik etçil bitki ve adeta ruj sürmüş gibi bir görünüme sahip olan geko kertenkelesi de büyük ilgi görüyor.

  Uluslararası Koruma Vakfı değerlendirme programı yöneticisi Leeanne Alonso, tüm bu ekspedisyonların sonuçlarının yeryüzünün saklı hazineleri hakkında bilmediğimiz bir çok şeyin olduğunu bizlere hatırlattığını ve halen bulunmakta olan yeni türlerin, gezegenin geleceği için bir umut ışığı yaktığını belirtiyor.​
   
 2. Advance

  Advance  

  Kayıt:
  27 Ocak 2008
  Mesajlar:
  11.577
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  48