1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Japonlar salgın hastalıkları 'ceple' önleyecek


 1. Roxane

  Roxane rank8

  Kayıt:
  28 Mart 2009
  Mesajlar:
  139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ekvator

  [​IMG]

  Japonya hükümeti ile ülkenin en büyük internet ve cep telefonu hizmetleri sağlayıcısı Softbank, ilkokullarda salgın hastalıkların yayılmasını engelleyecek bir sistemin geliştirilmesi için anlaştı.

  Softbank yetkililerinin verdiği bilgiye göre, hastalıkların en hızlı yayılma ihtimalinin bulunduğu ilkokullardaki 1000 öğrenciye, küresel konumlandırma sistemi (GPS) bulunan telefonlar verilecek. Çocukların bulunduğu yer ve zamanlar, dakika dakika Softbank'taki bir data merkezine aktarılacak. Hastalık tespit edilen bir öğrencinin, nerede ve ne zaman kimlerle etkileşim içinde bulunduğu öğrenilip, buna göre önlem alınacak. Öğrencilerin aileleri de, çocuklarının cep telefonlarına gelen mesajlardan hastalık kapmış olabileceklerine dair bilgi alabilecek ve kısa sürede hastanelere yönlendirilecekler.

  Softbank'ta ilgili bölümün yetkililerinden Masato Takahashi, "Çocukların ailelerine ve çevrelerindeki diğer insanlara hastalık bulaştırma riski çok yüksek. Sayı çabucak, ikiye, üçe, dörde katlanabilir. Sistem, hastalık daha fazla yayılmadan gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacak" dedi.
  Takahashi'nin hesabına göre, bir kişi her gün 3 kişiye hastalık bulaştırırsa ve diğer kişiler de bu hızla hastalığı yaymaya devam ederse, 10 gün sonunda 60 bin kişi virüs kapmış olacak. Ancak hastalık bulaştırma sayısı 2'ye inerse, 10 günün sonunda sadece 1500 kişi virüsten etkilenecek.

  Sistemin bu yıl içerisinde bir pilot bölgede uygulanması, daha sonra Japonya'daki bütün okullara yayılması hedefleniyor.


  Şimdilik pilot bölgede uygulanması, daha sonra Japonya'daki bütün okullara yayılması hedefleniyor

  Kaynak : HaberTürk