1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İzmir'de 13 bebeği bakteri öldürmüş!


 1. Style`

  Style` rank8

  Kayıt:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  132
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Kliniği’nde bir gecede 13 bebeğin hayatını kaybetmesiyle ilgili araştırmasını tamamlayan İzmir Adli Tıp Kurumu’nun raporunda, ölümlere bağırsaklara yerleşmiş ‘entero bakteriyel kloseye’nin neden olduğu öne sürüldü.  İzmir Başsavcılığı ve Sağlık Bakanlığı’na gönderilecek raporda, bakterinin, bebeklere verilen mamayla alınmış olabileceği belirtildi.
  Uzmanlar, steril ortamda 1 litre olarak hazırlanan mamalara, yüksek ihtimalle hastanede 200’er gramlık bölümlere ayrılması sırasında bakteri bulaşabileceğini kaydetti. Bakterinin, mamanın aktarıldığı şişelerde üremiş olabileceği vurgulandı.
  Yazımı süren raporda, “hastanenin kusurlu olduğu” görüşüne yer verildiği de öne sürüldü. İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan ise ölüm nedeninin kesinlik kazanmadığını söyledi. Özkan, “Ölüme neden olabilecek bir bakterinin bulunduğu doğru. Ölen bebeklerin hepsinin ağırlığı 1000 gramın altında. 1000 gramın üstündeki bebekler de aynı mamadan yedi ama ölmedi.
  Ölenler, enfeksiyona duyarlı bebekler. Hayatta kalma ihtimalleri düşüktü. Araya bir enfeksiyonun girdiği doğrudur. Ölüm riski olan bebekler, bir anda gitti. Ölüm nedeni, rapor sonucunda ortaya çıkacaktır” dedi.