1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İşyeri ve okullara fast food yasağı geliyor


 1. Tolkien

  Tolkien rank8

  Kayıt:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  426
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Camlica * Istanbul

  Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de diyabeti (şeker hastalığını) önlemek amacıyla öncelikle şişmanlamanın önüne geçecek.

  Bakanlık, bunun için ilk adım olarak iş yerlerinde ve okullarda fast food yiyeceklerin satılmasını yasaklayacak. Türkiye’de sayıları üç milyona ulaşan diyabetli hastaları tedavi edebilmek ve diyabetin önüne geçebilmek için 15-20 Şubat arasında Diyabet Çalıştay’ı yapılacak.

  285 milyon diyabetli hasta var

  Sağlık Bakanlığı Ulusal Diyabet Koordinatörü Doç. Dr Serdar Güler, şunları söyledi:
  Tüm dünyada 285 milyon diyabetli var. 2030 yılında bu sayının 438 milyona ulaşması bekleniyor. Diyabet iyi tedavi edilmediği takdirde yaşam süresini kısaltabilen bir hastalık. Pek çok ülkede ölüme neden olan hasalıkar listesinde beşinci sırada. Diyabetli bir hastada, yaşıtlarına göre kalp damar hastalıkları riski iki ile dört kat daha yüksek. Dünyadaki körlükler ve uzuv kesilmelerinin en yaygın sebebi diyabet.

  Çocuklarda da başladı

  Diyabetin önlenmesi için öncelikle hareketsiz yaşamdan vazgeçilmesi gerekiyor. Kilo alımı mutlaka kontrol altında olmalı. Diyabet 40 yaşın üzeri hastalığıydı, ama artık çocukluk çağında görülmeye başladı, çünkü toplum şişmanlıyor. Hastalık bireye ve devletlere ciddi bir maddi yük getiriyor. Sağlık harcamalarının yüzde üçü ile 12’sini diyabet oluşturuyor. Uygun bir diyabet politikası ile bu sorunlar tarihe karışabilir. İşyeri ve okullarda fast food yiyecekleri yasaklamanın da içinde olduğu bir dizi önlem alacağız.