Referandumdan yasak kararı çıkması Müslümanları ayaklandırdı.

ZÜRİH (İHA) - İsviçre'de yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmeyeceğine karar vermek amacıyla düzenlenen referandumda, seçmenin yüzde 59'unun yasağa destek verdiği ortaya çıktı. Referandum sonucu Helvetiaplatz Meydanı'nda protesto edildi.

Referandumun kesin sonuçlarına göre, konfederasyonu oluşturan 26 kantondan sadece 4'ü bu yasağa karşı çıktı. İsviçre'de yapılan minare yapımına yasak getirilip getirilmemesi yönündeki referandumun, İsviçre halkının yüzde 59 oranında minare yasağına, 'evet' demesi Zürih'in ünlü Helvetiaplatz Meydanı'nda protesto edildi. Meydanda toplanan yaklaşık 200 kişi, yeni minare yapımına yasak getiren referandum sonuçlarını meydana karton minareler yaparak ve mum yakarak protesto etti. Türk vatandaşları, referandum sonuçlarının inanç özgürlüğüne ve insan haklarına aykırı bulduklarını belirtip sonucu kınadıklarını söylediler. İsviçreliler ise referandum sonuçlarının dini özgürlüklere ve ülkenin hoşgörü geleneğine aykırı olduğunu dile getirdiler. Ayrıca Başkent Bern'de toplanan yaklaşık 150 kişi yürüyüş düzenledi ve sloganlar atarak referandum sonuçlarını protesto etti.

Nüfusu 7 milyonu geçen İsviçre'de 300 binden fazla Müslüman yaşıyor. Müslümanların çoğunu Bosna, Kosova ve Türkiye'den gelenler oluşturuyor. İsviçre'de içlerinde Cenevre ve Zürih'in bulunduğu kentlerde minareleri olan 4 cami bulunuyor

Yukarı Alt