1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İşte yeni 'Savarona'!


 1. Addicted

  Addicted olduser

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  10.418
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Homeless
  [​IMG]
  Cumhurbaşkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na yaptırılan yat, Türkiye tarihinin ikinci protokol gemisi olacak...

  Türkiye Cumhuriyeti, Savarona'dan sonraki ikinci devlet protokol gemisine 2011'de kavuşuyor. Projesi Cumhurbaşkanlığı tarafından geliştirilen ve Deniz Kuvvetleri'ne bağlı İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda yapımı tamamlanmak üzere olan gemi, Türkiye'ye gelen devlet adamlarının ağırlanmasında kullanılacak. İstanbul'a gelen devlet adamları uçaklarından inip yata geçiş yapacak. Böylece İstanbul trafiğinin çilesinden kurtulacak olan devlet adamları, ayrıca İstanbul Boğazı'nın güzelliğini gelir gelmez test etmiş olacak. 30 milyon dolara mal olan 55 metrelik geminin hikâyesi 10 yıl öncesine dayanıyor.

  GOOGLE EARTH'TE

  Takvim'in haberine göre; Askeri tersanede gizli olarak yapılan yat, Google Earth'ün uydu fotoğraflarında açıkça seçiliyor. Yeni Savarona'nın büyük fotoğraftaki yata benzeyeceği iddia ediliyor.

  DEMİREL BAŞLATTI, GÜL BİTİRDİ

  Proje 1999'da 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından başlatıldı. Deprem felaketi nedeniyle proje ertelendi. Proje daha sonra Ahmet Necdet Sezer'in de önüne geldi. Ancak Sezer projeyle ilgilenmedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de devlet gemisi projesi iletildi. Proje revize edildi, maliyeti aşağı çekildi ve geminin inşası için düğmeye basıldı. Toplamda 30 milyon dolara mal olan geminin inşası 2010'da hızlandı ve yüzde 95 oranında tamamlandı.

  TÜRK YAPIMI

  Geminin sistem ve donanım entegrasyonları tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirildi.

  Özellikleri:
  - Geminin uzunluğu 54.5 metre.
  - 1000 beygir gücünde ve 2 adet motoru var.
  - 20 deniz mili hızla seyredebiliyor.
  - Üst düzey güvenliğe sahip.


  'GÜVENLİK KONUSUNU BİZ ARAŞTIRDIK'

  İnşa edilen gemiye güvenlik danışmanlığı yapan İstanbul Gemi İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayraktar, geminin son teknolojiyle imal edildiğini söyledi. "2009 yılında gemiyi gördüm. Bizden yangın ve mil hızının artırılması konusunda yardım istendi" diyen Başaran, şöyle konuştu: "Her daim güvenlik kontrolünün sağlanabileceği bir gemi projesi hedefleniyordu. Biz bilgi ve birikimimizi yetkililerle paylaştık. Türkiye'yi temsil adına önemli bir proje.

  ATATÜRK, YATI 56 GÜN KULLANDI

  Savarona, Türkiye'nin ilk devlet protokol gemisi olarak kayıtlara geçti. Toplam uzunluğu 136 metre olan yat, 1938 yılında yine yabancı devlet adamlarını ağırlamak üzere Atatürk tarafından satın alındı. Ancak Atatürk yatı 56 gün kullanabildi.
   
 2. Extrowe

  Extrowe gamer

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.512
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Değişken