1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İşte yeni dünya


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  Kanada'nın MOST uzay teleskobunu kullanan bilim insanları, yeni bir "dünya" keşfettiklerini açıkladılar.

  [​IMG]

  Kanada'nın uzay teleskobu MOST (Microvariability and Oscillations of STars - Yıldızların salınımı ve mikrodeğişkenliği) uzayın derinliklerinde yeni bir dünyanın keşfedilmesini sağladı.

  Dünyadan yaklaşık 40 ışık yılı uzakta olduğu açıklanan Cancri E gezegeni, bizim güneşimizle aynı özellikleri taşıyan kendi yıldızı Cancri A'nın yörüngesinde dönüyor.
  Çapı dünyadan yüzde 60 daha büyük olan Cancri E, bilinen en katı ve yoğun gezegenlerden biri olarak değerlendiriliyor, zira dünyadan sekiz kat daha büyük bir kütlesi olan gezegen, dünyadan iki kat daha yoğun.

  Gezegenin yüzey sıcaklığının 2.700 derece olduğunu belirten bilim insanları, yüksek çekim gücü yüzünden gezegende atmosfer olabileceğini düşünüyorlar.

  Süper-Dünyalar olarak değerlendirilen bu tür gezegenler araştırmacıların büyük ilgisini çekiyor çünkü katı durumda olmaları ve sıvı okyanuslar barındırmaları ihtimali çok yüksek. Eğer sıcaklık gibi diğer koşullar da uygun olursa, yaşamın barınabilmesi için en ideal ortamı sağlayacakları düşünülüyor.

  Ancak Cancri E, güneşine o kadar yakın ki, tam bir yılı sadece 17 saat 41 dakika sürüyor.

  British Columbia Üniversitesi'nden Jaymie Matthews, "Şimdiye dek keşfedilen en yoğun katı gezegen, eğer Cancri E'de tartılsaydınız, Dünya'dakinin üç katı ağırlıkta olurdunuz" diyor ve ekliyor: "Gündüzleri gökyüzünde güneş 60 kat daha büyük ve 3.600 kat daha parlak görünüyor."

  Kanada Uzay Kurumu tarafından 2003 yılında uzaya gönderilen MOST teleskobu, 10 yıldızı inceleyecekti ve görevinin 1 yılda tamamlanması bekleniyordu.

  Ancak MOST sekiz yıldır çalışıyor ve 2 binden fazla yıldızı görüntülemeyi başardı.

  Cancri E ile ilgili yapılan son keşif de bilim camiasını oldukça heyecanlandırırken, üzerinde canlı bulunan bir gezegeni keşfetme umutlarını artırdı.  [​IMG]
   
 2. TheRinG

  TheRinG rank8

  Kayıt:
  29 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  274
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  KaLıP
  Şehir:
  PoSe-PoSe
  Saçma!