1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İşte Türkiye'nin vuvuzelası


 1. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir
  İşte Türkiye'nin vuvuzelası
  Dünya Kupası'nda en çok o ilgi gördü, o tartışıldı. Çıkardığı sesle kulakları sağır eden 'Vuvuzela'ya rakip Türkiye'den çıktı. Anadolu Kalkınma Ajansı, ülkemizdeki Dünya Basketbol Şampiyonası'nda kullanılacak 'ORAN Davulu'nun tanıtımını yaptı.

  [​IMG]

  Güney Afrika’nın yerel çalgısı olan ve çıkardığı sinek vızıltısı sesiyle Dünya Kupası başlamadan önce bile büyük tartışmalara sebebiyet veren ‘Vuvuzela’ya rakip olacak bir çalgı da Türkiye’den geldi Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), Güney Afrika’da oynanan Dünya Futbol Şampiyonası’nda kullanılan ‘Vuvuzela’ya karşı, 28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında Türkiye’de yapılacak Dünya Basketbol Şampiyonası’nda, ’ORAN Davulu’nu görücüye çıkaracak.

  ‘Çocukluğumuzun oyuncağı’

  Kayseri, Sivas ve Yozgat illerini kapsayan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yrd. Dr. Mustafa Palancıoğlu, 3 ilin birlikte kalkınmalarını sağlamak için bu projeyi hayata geçirmek istediklerini belirterek, “Çocukluğumuzun vazgeçilmez oyuncaklarından olan ’boncuklu davul’u sembolümüz yapmaya karar verdik” dedi.

  Kullanımı daha kolay

  Sivaslı bir çiftin odun parçasını işleyerek yaptıkları küçük davulları, Dünya Basketbol Şampiyonası’nda sporseverlerin beğenisine sunacaklarını ve federasyonunun izin vermesi halinde, maçlarda tezahürat amaçlı kullanmak istediklerini kaydeden Palancıoğlu, “Davulumuzun çapı 6 cm ve ortasında 15 cm uzunluğunda bir sapı bulunuyor. Davulun her iki yanında ise iplere bağlanan birer boncuk yer alıyor. Sapından tutulan ve küçük bir hareketle sağa ve sola döndürülen davul, müthiş ses çıkarıyor. Vuvuzela gibi kullanımı zor da değil” ifadelerini kullandı.​
   
 2. Buura

  Buura rank8

  Kayıt:
  13 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.081
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yok hani şu bebeklerin oyuncağı var ya el şeklinde şak şak eden onu kullansınlar o daha kolay.