1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İşte Google'ın İlginç Gerçekleri


 1. Streetwise

  Streetwise rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.839
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Google fenomeni
  Tabii ki işin en merak edilen yanı bu amerikan rüyasının nasıl gerçekleştiğidir. Google'ın formülünde biraz kapitalist dünyanın nimetleri, biraz girişimcilik, biraz teknik bilgi ve biraz da akademik destek var. Nasıl mı? Şöyle; google, stanford'da doktora yapan larry page ve sergey brin adlı iki öğrenci, tarafından bir garajda kuruldu. 1998'de 25 milyon dolar yasal sermayeyle kurulan şirket öğrencilerin tez çalışmasıyken şimdi dünyanın en büyük arama motoru haline geldi.

  Google, "googol" sözcüğünün üzerinde oynanmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward kasner adındaki amerikalı matematikçinin yeğeni milton sorotta tarafından üretilmiş olan "googol" sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google'ın bu terimi kullanması, şirketin dünyadaki tüm bilgiyi organize etme misyonunu yansıtır.

  7 yıl önce basit bir tez çalışması olarak görünen kimsenin sahip çıkmak istemediği internet arama motoru google'ın bugünkü piyasa değeri 80.82 milyar dolara ulaşarak time warner'ı geçmiş bulunmaktadır.

  Bugün şirketin googleplex denen merkez ofisi kaliforniya'da bulunur ve tüm dünyada 5,000 civarında kişi çalıştırır. Şirketin sermaye ortakları, kleiner perkins caufield & byers ve sequoia capital'ı kapsamaktadır. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı firmalara özel web arama çözümleri de sunmaktadır.

  Teknolojisi:
  Google'ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı google'ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılmaktadır. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş pagerank™ teknolojisine dayanmaktadır.

  Pagerank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. Pagerank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, google, sayfa a'dan sayfa b'ye kurulmuş her bağlantıyı, sayfa a'dan sayfa b'ye bir "oy" olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler.

  Google'ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.


  Google'ın işi ne?
  Kısa tanımıyla google'ın yaptığı iş aslında dünyadaki bilgileri evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirerek internetteki en iyi araştırma tecrübesini yaşatmak olarak tanımlanabilir.

  Dünyanın en büyük arama motorunun geliştiricisi google, web'teki bilgilere en hızlı ve en kolay yolla ulaşmayı sağlıyor. 1.3 milyarın üzerinde web sayfalarına ulaşarak, yarım saniyeden az bir sürede tüm dünyadaki kullanıcılara arama sorgularıyla ilişkili sonuçları getiriyor. Google bugün, günde 100 milyondan fazla kullanıcı sorgulamalarına cevap verebiliyor.


  Peki bunları nasıl yapıyor ?
  Google'ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı google'ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar.

  Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş pagerank teknolojisine dayanır.

  Google'ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

  Google yan sanayii
  Bilindiği gibi bugün her konuda bize yardımcı google'ın verdiği hizmetler saymakla bitmez.
  Birkaç örnek vermek gerekirse internetten indirilen uygulamalar dikkatimizi çeker.bu uygulamalar:
  Google'ın gmail hesabı olanlar için hazırladığı internet üzerinden mesajlaşma ve sesli görüşme yapılabilecek olan googletalk, yeryüzünü ince ayrıntılarına kadar üç boyutlu görmeye yarayan programın indirilebildiği site googleearth ve içinde google'ın bütün programları bulunan paket program googlepack şeklinde sıralanabilir. Bu programları şöyle sıralamak mümkün:

  İnternet üzerinde indirilen google uygulamaları :
  Http://talk.google.com: google'ın gmail hesabı olanlar için hazırladığı internet üzerinden mesajlaşma ve sesli görüşme yapılabilecek program
  Http://earth.google.com: yeryüzünü ince ayrıntılarına kadar üç boyutlu görmeye yarayan programın indirilebildiği site, google earth
  Http://pack.google.com/ : google'ın bütün programları bulunan paket programı

  Gsm (gprs) internet hizmetleri:
  Http://www.google.com/sms/: amerika bölgesel cep telefonu haritası upload hizmeti
  Http://www.google.co.uk/sms/: ingiltere bölgesel cep telefonu haritası upload hizmeti

  İnternet gösterimcisi ile verdiği hizmetler :
  Google arama motoru hizmetinin yanısıra aşağıdaki hizmetleri de sunmaktadır:
  Http://gmail.google.com: gmail,google'ın e-posta hizmeti. Alanı 2,7 gb'ın üstündedir. Bir gmail üyesinin davetiye göndermesi yoluyla, ya da cep telefonu yoluyla gmail hesabı edinilebilir.
  Http://docs.google.com: google'nin ms office'ine alternatif ücretsiz internet ofisi uygulaması
  Http://google.com/ig: google kişiselleştirilmiş giriş sayfası
  Http://images.google.com: resim, fotoğraf, grafik, çizim arama motoru
  Http://video.google.com: video arama motoru
  Http://groups.google.com: e-posta listesi/grubu hizmeti
  Http://maps.google.com: harita ve uydu görüntüleri
  Http://moon.google.com: ay'ın uzaydan çekilmiş görüntüleri
  Http://mars.google.com: mars'ın uzaydan çekilmiş görüntüleri
  Http://trends.google.com/: google da en çok aranan kelimeler
  Http://books.google.com: basılı kitaplar arama motoru
  Http://scholar.google.com: akademik makaleleri, kitap bilgilerini ve göndermeleri arama motoru
  Http://catalogs.google.com: yayınevlerinin kataloglarını aramaya ve sayfa sayfa okumaya yarayan motor
  Http://news.google.com: ingilizce haberler
  Http://reader.google.com: rss ve atom okuyucu hizmeti
  Http://labs.google.com/sets: aynı kümeye giren başka sözcükleri öğrenmeye yarar
  Http://www.google.com/language_tools: google'ın birçok dildeki web sayfasını ve metni ingilizce'ye tercüme eden ve yine ingilizce web sayfalarını ve metinleri başka dillere tercüme eden hizmeti
  Http://labs.google.com/: en son geliştirilme sürecindeki google prototip proje uygulamaları hakkında
  Http://www.froogle.com: internet üzerinden ürün satın almak isteyenler için karşılaştırma şansı sağlayan arama motoru

  Kurumsal google
  Google adsense
  Google adsense web site yayıncılarının içerik sayfalarında konuyla ilgili google reklamları göstermesinin ve para kazanmasının hızlı ve kolay bir yoludur. Reklamlar sitenizin içeriğiyle ilgili olacağından, içerik sayfalarınızı geliştirmenin de bir yolunu bulmuş olacaksınız. Web sitesi yayıncıları için google arama sonuçlarına site kullanıcılarına sunmak ve sonuç sayfalarında google reklamları göstererek para kazanmak da bir başka yoldur.

  Google adwords
  Bütçeye göre yüksek ölçüde hedeflenmiş tıklama-başı-maliyet (cpc) reklam satın almanın hızlı ve basit bir yoludur. Adwords reklamları google yanında aol, earthlink, howstuffworks ve blogger dahil olmak üzere sürekli büyümekte olan google ağında yer alan arama ve içerik sitelerinde de gösterilir.


  En çok neleri merak etmişiz; "google bilir" demişiz?
  80 dilde kullanım hizmeti sağlayan google'da en çok aranan kelimeler ülkeye göre değişiyor. Genel ortalamada en çok aranan kelimeler summer camps(yaz kampları), ronaldinho, coffee(kahve), tea(çay) ve sudoku.

  Türkiyede en çok aranan kelimelerin başında p*rno, kpss, kraloyun, yonja, galatasaray, ssk, ösym, burçlar ve siberalem gelirken ingiltere'de en çok aranan kelimeler the sun, topshop ve bbc olarak sıralanıyor.

  Sen sor o cevap versin

  Google'a her gün binlerce soru soruluyor. Türkiye'de bunların başında şu sorular geliyor.

  Gökyüzü neden mavidir?
  En hızlı koşan kuş hangisi?
  Dünyaya en yakın yıldız hangisi?
  Pusulayı kim icat etti?


  Google kurumları (!)

  Google tıp fakültesi
  Google'ı artık doktorlar da şaşırtıcı tıbbi vakalarda teşhis için kullanıyor. Brisbane'deki prenses aleksandra hastanesi'nden bir ekip google'ın faydasını ölçmek için, 26 teşhisi zor hastalıkla ilgili terimleri google'da aradılar. 26 vakadan 15'inde teşhis doğruydu.

  Raporda şu da vurgulandı: "google sonuçları, sadece arayanın bilgi düzeyi kadar yararlı. Hastalar kendi kendilerine teşhis koymaya kalkmasın!"

  Google doktor oldu, şifa buldu
  Avusturalya brisbane'deki princess alexandra hastanesi doktorları teşhisi zor olduğu bilinen 26 vaka ile ilgili bazı anahtar kelimeler kullanarak google'da arama yaptı.

  Doktorlar, google'dan çıkan teşhisleri alıp doğru teşhisle karşılaştırdılar. Google, 26 vakanın 15'inde doğru teşhis koydu. Uzmanlar doktorların hastalardan daha doğru sonuçlara varacağını, hastaların tek başlarına google'da doğru teşhise ulaşmalarının zor olduğunu söyledi.

  İngiliz tıp yayını british medical journal'da yayımlanan araştırmanın sonucuna göre, 'doktorlar ve hastalar her geçen gün internete daha hakim hale geliyorlar ve tıbbi bilgileri elde edebilmek için sık sık google'a başvuruyorlar.' "araştırmamızda teşhisi zor vakalarda teşhis için google kullanılmasının faydalı olduğu ortaya çıktı" ifadesine de yer verildi.


  Dünyanın tüm harikaları da burada
  Dünyanın tüm harikaları google'da
  Google, tüm dünyanın uydu fotoğraflarını görüntülediği 'google earth' programından sonra şimdi de dünyanın doğal harikalarını, popüler bölgelerini ve dünya üzerinde insan eliyle yapılan değişiklikleri bilgisayar ekranlarına getirecek. 'Google earth' programı içinde geliştirilen 'featured content' bölümü, tutankamun'un mısır'daki mezarından, japonya'daki ıtsukushima türbesi'nden çin'deki three gorges dam barajı projesine kadar sayısız yeri gösterecek. Kullanıcı ikonları tıklayarak doğal harikaları, dünyanın önemli şehirlerini, çevresel etkilerin neden olduğu değişiklikleri bilgisayar ekranında görecek.


  Church of google
  Bu haber pek çok okuyucunun hoşuna gitmese de church of google, google'ı tanrı olarak kabul eden bir topluluüun yaptığı internet sitesi. Artık gerçek alemide himayesine almış olan sanal aleminde bir tanrısı olmamalı mı? Bu site google'ın tanrılığını şu şekilde açıklıyor:

  Her şeyi bilir: 9,5 milyar sayfayı satır satır bellemiştir. Ayrıca topladığı ek bilgilerle başka kimsenin sahip olmadığı bilgilere sahiptir.
  Her an, her yerdedir: hafızasına aldığı milyarlarca sayfalık bilgi dünyanın her yerine dağılmıştır. Her cihazdan, her yerde ona ulaşmamız mümkündür.
  Dualara cevap verir: bir arama yaparak dileğinizi istersiniz, o da verir. Örneğin kanserseniz dilediğiniz şifanın (tedavinin) yerini size o gösterir.
  Ölümsüzdür: fiziksel bir varlık, cisim değildir. İşleyişini sağlayan algoritmaları birçok bilgisayara dağılmıştır. Bir parçası yok olsa da kalanı çalışır. Teorik olarak sonsuza kadar var olacaktır.
  Sonsuzdur: internet teorik olarak sonsuza kadar büyüyebilir. Google da.
  Her şeyi hatırlar: kaşe belleği sayesinde sizin sildiğiniz şeyleri bile aklında tutar. İnternetteki her şey sonsuza kadar hafızasına yerleşir.
  Şeytanlık yapmaz: kurumsal felsefesi bunu yasaklar.
  Varlığının belgesi boldur: google'ın varlığı şu ana kadar tapınılan her tanrı'dan daha barizdir. Eğer görmek inanmaksa, google.com'a bakılabilir!


  Google ile mıcrosoft bir gün yolda yürüyormuş...
  Google'den microsoft'a darbe
  Tüm bunlar olurken google, microsoft'un tekerine çomak sokmaktan geri kalmıyor. Google birden bire gelen vahiyle belge yazma, işleme ve saklama hizmeti sunmaya başladı. Rakip firma microsoft'un kurulum gerektiren özel ve ücretli yazılımı office'le rekabet amacıyla başlatılan "docs&spreadsheets" adlı hizmetin en önemli özelliği ücretsiz olmasıydı.

  Google, bu hizmet için, 2006 başında geliştirdiği internet üzerinden metin yazma programı "writely" ile arşivleme ve paylaşma sistemi "spreadsheets"'i birleştirdi. İnternet kullanıcılarının, bundan yararlanabilmek için programı bilgisayarlarına yüklemesi gerekmiyor ki bu da microsoft'un canını sıkıyor.

  Kullanıcılar, bu hizmetten yararlanarak yeni belge hazırlayabildikleri gibi excel, word...vs programlarla hazırlanmış belgeleri de yeniden işleyip arşivleyebiliyor, diğer insanlarla paylaşabiliyor. Bu işlemler, internete bağlı herhangi bir bilgisayardan yapılabiliyor.

  Bu hamle, yazılım devi microsoft'un egemenliğindeki internet sektöründe ücretsiz yazılımlarla atılan büyük bir rekabet adımı anlamına geliyor. Çünkü microsoft, gelirinin büyük kısmını, tanesi yaklaşık 400 dolara sattığı office programının satışından elde ediyor.


  Mıcrosoft'un eli armut mu topluyor peki?
  Microsoft'tan da google'a rakip
  Tabii google bu stratejilerle bill gates'in üzerine gidince olan oldu, yazılım devi microsoft firması, güncelleyip ismini değiştirdiği kişiselleştirilebilen arama motoru ''windows live search''ü, geçtiğimiz ay resmen başlattı.

  Microsoft firmasının halen internet üzerindeki arama motoru ''msn search'' yerine geçecek olan ''windows live search'', aylardır sürdürülen beta test yayınının ardından faaliyete geçti ve 23 dilde kullanıcıya ulaştı.

  Ocak ayında yüzde 11 olan microsoft'un arama motoru alanındaki pazar payı, temmuz ayında google ve yahoo'nun arkasında yüzde 9,6 ile 3. Sıraya inmişti. Microsoft firması, ayrıca abd ve ingiltere'de ''live local search'' adlı yerel arama motorunu da resmen hizmete soktu. Yine bir süredir test yayınında olan bu adresten kapsamlı harita hizmeti veriliyor.

  Microsoft, google earth'a da rakip
  Tüm bunların ardından microsoft, google’ın earth adlı online harita hizmetine rakip 3 boyutlu bir ayrıntılı harita hizmeti başlattı.
  Şimdilik sadece abd’nin belli başlı büyük kentlerini kapsayan ve "virtual earth 3d" adlı 3 boyutlu harita hizmetine, "http://live.com" adresinden ulaşılabiliyor.

  Aralarında san francisco, los angeles, seattle, san jose, las vegas ve dallas’ın bulunduğu 15 kentin, yeni bir teknolojiyle elde edilen 3 boyutlu kuş bakışı görüntüleri, indirilen programla kullanıcılara sunuluyor.

  Microsoft, yakında başka amerikan ve dünyanın belli başlı kentlerinin de 3 boyutlu haritalarının kullanıma açılacağını belirterek, virtual earth ile gerçek zamanlı trafik bilgilerinin, güzergahların ve sanal reklam ilanlarının da kullanıma sunulacağını bildirdi.

  Aslında görünen o ki; microsoft ve google arasında ki bu rekabet internete büyük bir canlılık getiriyor.


  Google ve müslüman ülkeler
  İslam ülkeleri google'da en çok neyi arıyor?
  İnternetin önde gelen arama motorlarından google'da, farklı başlıklar altında seks konusunda en çok arama yapan ilk 10 ülkeden 6'sının müslüman ülkeler olduğu tespit edildi. Buna göre, listenin ilk sırasında pakistan, ikinci sırada ise mısır yer alırken, türkiye listenin 8'inci sırasında yer alıyor. Listedeki tek avrupa ülkesiyse, 10'uncu sıradaki polonya. 'Gay seks' başlığı altında en çok arama yapan ülkeler arasında birinci sırada filipinler var. İkinci suudi arabistan yer alırken türkiye bu kategoride 7'nci sırada yer buldu... 'Grup seks' başlığında birinciliği hindistan ve suudi arabistan paylaşırken, türkiye ise 8'inci sırada bulunuyor. İran, google'a ateş püskürdü
  Türkiye’nin de zaman zaman karşılaştığı harita krizleri bu kez iran ile dünyaca ünlü arama motoru google’ı karşı karşıya getirdi. Guardian gazetesinin haberine göre, iran’daki azeri bölgesinin başkenti tebriz’i “şu anda iran topraklarında bulunan güney azerbaycan” olarak nitelendiren bir görüntü, google video’da yayınlandı.

  Sitede yayınlanan turizm filminin bu metni, tahran tarafından “iran’ın toprak bütünlüğüne karşı bir müdahale” olarak kabul edildi. İranlı milletvekili valiallah azarvash, “bir iranlı asla böyle bir şeyi kabul edemez. Milattan önce 2000 yılından bu yana tebriz ve doğu azerbaycan iran’dan hiç ayrılmadı. Şimdi nasıl bir başka yere ait olabilir ki” dedi. Protesto çağrısı
  İran enformasyon teknoloji bakanlığı da iran halkını google’a protestolarını iletmeye çağırdı. Bakanlığın meclis temsilcisi samad mohmen bela, “bu eylem, bir başka ülkenin işlerine karışmak için tipik bir örnek. (buna karşı) en basit ve en etkili yöntem, bütün iranlı kullanıcıların google’ı e-mail yağdırmasıdır” diye konuştu.

  Bu yılın başlarında tebriz bölgesi, farsça yayınlanan bir gazetede azerice konuşanları hamam böceğine benzeten bir karikatür yayınlandığı için şiddet eylemlerine sahne olmuştu.  Meraklısına son bilgiler:
  Tür :anonim şirketi
  Kuruluş: menlo park, california (199
  Merkez: mountain view, california, usa
  Önemli şahıslar:
  Dr. Eric e. Schmidt, yönetici ve genel müdür
  Larry page, ikinci kurucu & başkan, ürünler bölümü
  Sergey brin, ikinci kurucu & başkan, teknoloji bölümü
  Omid kordestani, başkan yardımcısı, ticari geliştirme & satışlar bölümü
  Wayne rosing, mühendislik bölümü başkan yardımcısı
  Cindy mccaffrey, başkan yardımcısı, kurumsal iletişim bölümü
  Joan braddi, başkan yardımcısı, arama servisleri bölümü
  Tim armstrong, başkan yardımcısı, reklam satış bölümü
  Urs hölzle, google üyesi
  Craig silverstein, teknoloji bölümü yöneticisi
  Sektör: ınternet
  Ürünler: arama, bilişim, reklam, teknoloji
  Gelir :$7.14 milyar usd (2006)
  Çalışan sayısı :6,800 (2006)
  Web sitesi: http://www.google.com
   
 2. destiny

  destiny rank8

  Kayıt:
  27 Nisan 2008
  Mesajlar:
  5.977
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Ellerine sağlık.. Güzel Paylaşım olmuş ^^
   
 3. Streetwise

  Streetwise rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.839
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Teşekürler...
   
 4. TheOne

  TheOne rank8

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.032
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  cehennemin dibi

  süper bir şey şu goooooooogle
   
 5. bahrey

  bahrey  

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  882
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İzmir

  güzel paylaşım thx
   
 6. Streetwise

  Streetwise rank8

  Kayıt:
  11 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.839
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Teşekürler...