1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İşte EUR0 2016 logosu..


 1. Buzzz

  Buzzz rank8

  Kayıt:
  27 Eylül 2008
  Mesajlar:
  5.587
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Londra
  Swissotel'de düzenlenen törende Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkan Vekilleri Lutfi Arıboğan ve Servet Yardımcı, TFF Genel Sekreter Vekili ve EURO 2016 Proje Koordinatörü Orhan Gorbon katıldı.

  UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Vekili ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ ile TFF Yönetim Kurulu'ndan kimi üyeler de toplantıyı izledi.

  Toplantının başında 16 Yaş Altı Genç Milli Futbol Takımı oyuncusu Gökhan Sürücü, logonun tanıtımını yaptı. Sürücü, geçen yılkı şampiyonayı izlediğini belirterek, ''En büyük hayalim EURO 2016'nın Türkiye'de olması ve o kupayı alacak oyuncular arasında yer almak'' dedi.

  Sürücü'nün konuşmasının ardından tanıtılan logo, EURO 2016 maçlarının yapılması planlanan 8 kenti simgeleyen 8 ayrı renkten oluşan lale figürünün içindeki futbol topundan oluşuyor.

  Toplantının başında dans gösterisi de yapıldı. Dansçıların kullandığı 8 ayrı renkteki kurdelanın da 8 kenti simgelediği bildirildi.

  -8 KENTTE 9 STAT-
  Toplantıda, şampiyonaya ev sahipliği yapması planlanan kent ve statlar da açıklandı.

  EURO 2016 için İstanbul'da Atatürk Olimpiyat Stadı ve yapımı devam eden Seyrantepe'deki Türk Telekom Arena, Kayseri'de Kadir Has Stadı'nın yanı sıra İzmir, Konya, Antalya, Bursa, Eskişehir ve Ankara'da yapılacak yeni statların şampiyonaya hazır hale getirileceği bildirildi. Tüm bu şehirlerin altyapı yatırımlarının tamamlanacağı, özellikle ulaşım ve konaklama konularında büyük yatırımlar gerçekleştirileceği vurgulandı.

  Bu arada, Atatürk Olimpiyat Stadı'nın, üstü ve yanları kapatılarak, çevresel düzenlemesiyle birlikte şampiyonaya yeni haliyle hazır hale getirileceği kaydedildi.

  Öte yandan, bu 8 kentin dışında Adana, Şanlıurfa ve Trabzon'un da yedek şehirler olduğu ifade edildi.

  -28 MAYIS 2010'DA BELLİ OLACAK-
  Türkiye, Fransa, İtalya ve İsveç-Norveç, geçtiğimiz mart ayında UEFA'ya başvurarak EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği için adaylıklarını açıklamıştı, fakat İsveç-Norveç ortaklığının adaylıktan çekilmesiyle birlikte yarışan 3 ülke kaldı.

  Adaylık sürecinde 15 Şubat 2010 tarihinde UEFA'nın Nyon merkezinde yapılacak bir törenle dosya teslimi yapılacak ve adaylar üzerindeki yurt dışı tanıtım engelleri bu tarihte kalkacak.

  Ardından mart ve nisan ayları içerisinde UEFA'dan iki heyet aday ülkeleri ziyaret edecek. Bu ziyaretlerde öncelikle adaylık dosyasının teknik yönleri incelenecek ve aday şehirler gezilecek.

  İkinci ziyaret ise politik destek ziyareti olacak. Ülkelerin siyasi kurumlarının organizasyona olan desteklerini ölçecek olan UEFA heyeti bunu da genel değerlendirme raporuna ekleyecek.

  27 Mayıs 2010'da Cenevre'de toplanacak UEFA Yönetim Kurulu, adaylık dosyasıyla ilgili yapılan değerlendirmeleri içeren raporları tartışacak ve 28 Mayıs 2010'da UEFA Yönetim Kurulu üyeleri oy kullanarak EURO 2016'nın ev sahibini belirleyecek.

  Toplantıda, hükümet olarak ülkenin tanıtımı için büyük önem arz eden böylesine bir organizasyona tam destek vereceklerini belirten Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, "1990'ların ortasından bu yana dünya ve Avrupa futbolunda kendisinden söz ettiren Türkiye, başarıya ve gelişime en açık ülkelerin başında gelmektedir. Bu nedenle futbol yatırımlarına önem verilmekte ve Türkiye'deki futbol ekonomisine istihdam ve altyapı açısından büyük yatırımlar yapılmaktadır. Turnuvanın tüm gereksinimlerini büyüyen Türkiye ve futbol ekonomisi rahatlıkla karşılayacaktır" diye konuştu.

  -"KAZANAN TÜRK EKONOMİSİ OLACAK"
  Swissotel'de yapılan törende konuşan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, UEFA Kupası finalini başarıyla organize eden hazırlık ekibinin, adaylık için 10 aydır yoğun bir şekilde çalıştığını vurgulayarak, ''Türkiye'de düzenlenen her bir dev spor organizasyonu bizler için çok değerli bir referans. Biz 2016'ya Türk futbolu olarak değil, Türk sporunu olarak talibiz'' dedi.

  Mahmut Özgener, 28 Mayıs 2010'a kadar var güçleriyle çalışacaklarını belirterek, ''Bundan sonraki en önemli hedefimiz 28 Mayıs'a kadar var gücümüzle çalışmak ve bu organizasyonu ülkemize kazandırmak. TFF, EURO 2016 şansısını son ana kadar kovalayacaktır. Çok çok iyi bir lobi kurmamız lazım. 3 milyon seyircinin bizzat gelerek takip edeceği bu şampiyonanın ev sahipliği; Türk futbolu ve ülkemize gerek sportif gerekse ekonomik ve tesisleşme konularında kayda değer bir ivme kazandıracaktır'' diye konuştu.

  Adaylık için hazırlanan dosyada aday şehirlerdeki altyapı çalışmaları, stadyum ve inşaatlar ile ilgili, vali ve belediye başkanlarıyla devamlı görüş alışverişinde olduklarını anlatan Özgener, şöyle devam etti:
  ''Eğer biz, Avrupa futbol ekonomisinde en büyük 6. ülkeysek, Avrupa Şampiyonası'nda üçüncülük başarısı yakalamış bir ülkeysek, statlarımızı da Avrupa standartlarında yapmamız, hatta ve hatta onun ötesi, Avrupa'nın örnek alınacak statlarına sahip olmamız bizim öncelikli hedeflerimizden biridir. Türkiye'deki futbolun geleceği açısından, statların iyileştirilmesi olmazsa olmaz bir zorunluluk haline geldi.

  Unutmamak gerekir ki bu kadar dev bir organizasyona ev sahipliği yapma şansını elde edemesek bile yapılan çalışmalar ve hayata geçirilen projeler sayesinde, mutlak kazanan Türk futbolu olacaktır. EURO 2016 ev sahipliğini sadece yeni statlar olarak da görmüyoruz. Bu turnuvanın kazanılması ülkenin futbol vizyonunun değişmesi anlamına gelecektir. Milyonlarca çocuğa ulaşacak futbol yatırımları, TFF'nin 4 yıllık stratejik planıyla uyumlu olacak şekilde planlandı. Adaylar arasında Avrupa Şampiyonası'na daha önce ev sahipliği yapmamış tek ülke Türkiye'dir. Türkiye'de EURO 2016'yı düzenlemeyi her şeyden çok istiyoruz.''

  -''AVANTAJLIYIZ''-
  Mahmut Özgener, bir soru üzerine, diğer aday ülkeler Fransa ve İtalya'nın bu turnuvayı daha önce düzenlemiş olmalarının avantaj gibi gözükse de, Türkiye'nin UEFA Şampiyonlar Ligi finali ve UEFA Kupası finali organizasyonlarındaki başarısının bir avantaj olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin diğer spor dallarındaki çok önemli organizasyonları da bizim için bir avantaj'' dedi.

  Mahmut Özgener, Antalya ve İzmir gibi yazın çok sıcak olan şehirlerde sıcak havanının akşam saatlerinde maçların oynanmasına engel olmayacağını söyledi.

  Bir gazetecinin, ''Neden BJK İnönü ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nı düşünmediniz?'' şeklindeki sorusu üzerine de Özgener, şu yanıtı verdi:
  ''Atatürk Olimpiyat Stadı revize edilecek statlarımız arasında yer alıyor. Mevcut haliyle kullanılmayacak, kapasitesi arttırılacak ve üstü de kapatılacak. Final maçı için belli bir kapasitenin üzerinde olması gerekiyor. BJK İnönü Stadı'nın kapasitesi final maçı oynanmasına yetmiyor. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı da önemli bir stadımız, ancak farklı kriterler ön planda olduğu için Seyrantepe'deki Türk Telekom Arena tercih edildi.''
  Özgener, bir gazetecinin, (A) Milli Takım için yabancı teknik direktör arayışıyla ilgili sorusunu, toplantının gündemi olmadığı için yanıtlamadı.

  -GORBON: ''3. ADAYLIĞIMIZDA BAŞARILI OLMAK İSTİYORUZ''-
  TFF Genel Sekreter Vekili ve EURO 2016 Proje Koordinatörü Orhan Gorbon ise amaçlarının Avrupa'nın en büyük spor organizasyonu Türkiye'ye getirmek olduğunu ifade ederek, ''Bu turnuva Avrupa'nın en büyük, dünyanın 3. en büyük turnuvası. TFF olarak bu projeye 3. kez talibiz. Üçüncü adaylığımızda mayıs ayında başarılı olmak istiyoruz. 2020 yılında olimpiyat adaylığı planı olan Türkiye, hem EURO 2016'yı, hem 2020'yi düzenleme isteği inşallah gerçek olur'' dedi.

  Adaylıkta Avrupa'nın hem ticari, hem de lobi anlamında en güçlü ülkelerinden Fransa ve İtalya ile yarıştıklarını anlatan Gorbon, ''156 gün sonra inşallah en önde biz olacağız. Bu turnuva her sene yüzde 50 oranında büyüyor. Artık 16 takımdan 24 takıma çıktı. UEFA ülkesi 53 ülkenin neredeyse yarısı bu turnuvaya katılıyor. 31 maç varken, 51'e çıktı'' diye konuştu.

  Orhon Gorbon, organizasyon için bir şirket kurulacağını ifade ederek, ''Bu şirket, 6 sene boyuncu bu turnuvayı organize etmekle yükümlü olacak. Bu şirketin yaklaşık 1,5 milyar avro cirosu olacak. 500 gencimize çalışma imkanı veriyor'' dedi.

  UEFA'ya 15 Şubat'ta teslim edecekleri adaylık dosyasının 850 sayfa olduğunu kaydeden Gorbon, şu bilgileri verdi:
  ''Bunun içinde teorik şeyler, planlarımız, statlar, havaalanları, oteller gibi birçok teknik konular var. 2012'de olduğu gibi en iyi teknik dosyayı UEFA'ya teslim edeceğiz. Dosyanın en önemli kısmını statlar ve şehirler oluşturuyor. 28 Mayıs'ta Cenevre'de yarım saatlik bir sunum yapacağız. Oy verecek kişiler sunuma girmeden önce bir temayül belirtmiş olsalar bile son yarım saatte değiştirebiliyorlar. Londra, sunumu sayesinde olimpiyatları kazandı. İnşallah mükemmel bir sunum yapıp 28 Mayıs'ta kazanan ülke olacağız.'' Bu arada, bir gazetecinin, lale logosunun alt bölgedeki renklerine dikkati çekerek, ''Açılımın bir parçası mı?'' sorusu üzerine Gorbon, ''Hayır, öyle bir düşüncemiz olmadı'' dedi.

  -YATIRIMLAR-
  2008 yılında İzmir'in 140 bin olan aylık ortalama turist sayısının 2016 Haziran ayında 540 bine, Bursa'nın 25 bin olan aylık ortalama turist sayısının 250 bine yükselmesi bekleniyor.

  Türkiye'nin EURO 2016 ev sahipliğini kazandığı takdirde, stat harcamalarına 400 milyon avro, turizm harcamalarına 1 milyar avro, reklam ve tanıtım harcamalarına 250 milyon avro yatırım yapılacağı açıklandı.

  Onbinlerce seyircinin bir şehirden diğerine ulaştırılması için havaalanları, tren istasyonları, otobüs garları, şehirlerarası taşıma, şehir içi toplu taşıma ve stadyuma ulaşım konularında da yatırımlar yapılacak. Turnuvayı yurt dışından 10 bin medya mensubunun takip edeceği ve 6 yıl boyunca medyada görünürlük sağlanacağı, internet vasıtasıyla da milyarlarca kişiye ulaşılacağı bildirildi.

  Bu arada, 15 bin metrekare kapalı alanı, 800 metrekare uydu yerleşim alanı, 2 bin metrekare depo alanı ve 300 oto kapasiteli otoparkı olan Harbiye'deki Kongre Vadisi'nin, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın medya merkezi olarak kullanılacağı ifade edildi.

  İnternet ortamında destek toplamak için açılan http://www.gosterkendiniturkiye.com internet sitesi aracılığıyla tanıtım yapılmaksızın yaklaşık 5 bin kişiye ulaşıldığı, bu sitenin açılışıyla birlikte facebook, twitter, friendfeed gibi popüler sosyal medya platformlarında destekçilerle etkileşime girerek çalışmaların daha interaktif ve verimli bir şekilde yürütülmesi amaçlandığı kaydedildi.

  Ayrıca, adaylığın ana sayfası olan http://www.euro2016adayiturkiye.com ile Türkçe ve İngilizce içerikle, hem Türkiye'ye hem de Avrupa'ya Türkiye'nin adaylık süreci hakkında gelişmeleri güncel olarak sunmanın, EURO 2016'nın temeli oluşturan projeleri anlatmanın ve EURO 2016'nın düzenleneceği şehirleri tanıtarak, özelliklerini ortaya koymanın amaçlandığı belirtildi.

  [​IMG]

  yakışır ESKİŞEHİRİME
  :kalp: :kalp:
   
 2. DukeNukem

  DukeNukem rank8

  Kayıt:
  9 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.175
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  İnş alırızda stadlarımızın kalitesi artar böylelikle.
   
 3. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Eskişehir bu yükü kaldıramaz.
   
 4. Minotoche

  Minotoche olduser

  Kayıt:
  29 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.253
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  gk~
  İzmire yapıyorlarda karşıyakaya yapıyorlar :sfff:
  karşıyakaya yapılırsa o stadı kullanabilecek sadece 1 takım olacak :think:
   
 5. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
  Eskişehirde bayan tuvaleti yok nasıl olacak bu iş. :think:
   
 6. Buzzz

  Buzzz rank8

  Kayıt:
  27 Eylül 2008
  Mesajlar:
  5.587
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Londra
  maçlar atatürk statında oynanmayacak . Her şehire yeni statlar ve konaklama yerleri yapılacak Eskişehir bunları kaldırır siz merak etmeyin :coffee:
   
 7. SametAcgoz

  SametAcgoz rank8

  Kayıt:
  27 Aralık 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0