“Denizin uzay üssü” olarak adlandırılan bu gemiyi Fransız bir tasarımcı hazırladı.

Fransız tasarımcı Jacques Rougerie dikey gemi projesinin hayata geçmesi için çok önemli bir adım atarak “The SeaOrbiter” isimli proje geliştirdi. Uluslarası uzay istasyonun kullandığı sisteme benzer bir teknikle çalışacak gemide deniz hayatını gözlemlemek üzere birçok laboratuvar bulunuyor. Tasarımcıya göre navigasyon tekniği ve özel gözetleme güvertesi olan gemi çok az bilinen denizin altındaki dünyayı bilim adamlarına tanıtacak. Gemi ile küresel ısınma araştırmaları daha kolaylıkla yapılacak.

Sarkozy de projeye destek verdi

Rougerie’ye göre 32 milyon sterline mal olacak “uluslararası deniz istasyonu” gemisi yakında sefere çıkabilir. Geminin inşaa edileceğinden emin olduğunu söyleyen tasarımcı, “Olasılık bir yıl önce yarı yarıyaydı. Fakat şimdi yüzde 90 kesin olduğunu söylebileceğim” dedi. Projeye Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy de destek vermişti. Sarkozy, Fransız gemi yapım şirketlerinin projeyle ilgilendiklerini yazın açıklamıştı.

Üçte ikisi suyun altında

51 metre yüksekliğindeki dünyanın ilk dikey gemisinin üçte ikisi suyun altında, 14 metresi ise üstünde yer alacak.

İlginç :think:

Kıyıya nasıl yanaşacak ? 1 km geriden yolcuları sandallara indirip kürekmi çektirecekler.

Bu yanını neden kimse düşünmedi neden direk benim aklıma geldi ? :D

Leetnock demiş ki:
Kıyıya nasıl yanaşacak ? 1 km geriden yolcuları sandallara indirip kürekmi çektirecekler.

Belkide klavyeye dökmemişizdir ? :P

PS: Yolcu gemisi olmayacağı için böyle bir problemi olacağını sanmıyorum. Araştırmacı ve gözlemcileri de vapurlarla falan taşırlar herhalde. Bunu yapan insan onuda düşünmüştür. :detective:

eğer çözümlerini düsünmedilerse kıyıya yanasamaz yanasırsa alttan carpmadıqı yer kalmaz surekli okyanus ve deniz acıklarında calısabilir , dalgalarda hertarafa doner sallanır ama guzel duruo :D

Leetnock demiş ki:

Onuda düşünmüşlerdir.Ona göre bir yer hazırlamışlardır

Yukarı Alt