1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İstanbul'a Tapıyorum ~ Mesaj at, park et!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.471
  Beğenilen Mesajlar:
  370
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  İstanbul'a Tapıyorum ~ Mesaj at, park et!


  İSPARK’a ait otoparklarda ücretler SMS yoluyla ödenebilecek. “Mesaj at, park et” uygulaması ilk kez Nişantaşı’ndaki Valikonağı Caddesi’nde başlayacak ve giderek yaygınlaşacak.


  Belediye iştiraki İSPARK ve BELBİM ile Turkcell’in ortak çalışması sonucunda hayata geçirilen İSPARK otopark ücretlerinin cep telefonundan SMS aracılığıyla ödenebilmesini sağlayan “Mesaj at, park et/SMS parking” uygulaması, belediyenin Saraçhane’deki binasında düzenlenen toplantıda tanıtıldı.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSPARK’a ait otoparklarda ücretlerin SMS yoluyla ödenebilmesini sağlayan “Mesaj at, park et” uygulamasının ilk kez Nişantaşı’ndaki Valikonağı Caddesi’nde başlayacağını ve giderek yaygınlaşacağını bildirdi.

  Tanıtım toplantısının yapılacağı salona, bir otomobil ve İSPARK görevlisi de getirilerek otopark görüntüsü oluşturulmaya çalışıldı.

  İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, BELBİM Genel Müdürü Ahmet Kozakoğlu, Turkcell Katma Değerler Servisi Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar’ın da katıldığı toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Teknolojinin gelişmesinin yaşam standartlarını da değiştirdiğini, yerel yönetimlerin de bunlara ayak uydurmak için çalışmalar yaptığını anlattı. Topbaş, günümüzde dağ başındaki insanın elinde bile cep telefonu bulunduğunu, eskiden ulakların at sırtında günler sonra ulaştırdığı bilgilerin artık dünyanın bir ucuna cep telefonu aracılığıyla hemen gönderilebildiğini söyledi.

  Topbaş, cep telefonunun, kent içinde daha aktif kullanılması için çalışmalar yürüttüklerini, bu kapsamda “İBB Trafik”, “İBB Mobil” uygulamalarını devreye soktuklarını anlattı.

  İstanbul’un dijital haritasını çıkardıklarını, bunu belli periyotlarla güncellediklerini belirten Topbaş, haritaya cep telefonlarından ulaşılmasını arzu ettiklerini kaydetti.

  PARK ÜCRETİ TELEFON FATURASINDA
  Topbaş, İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan “değnekçilik” uygulamasının 2005 yılında kurulan İSPARK ile ortadan kaldırıldığını belirterek, İSPARK’ın 500 eğitimli elemanıyla günde 70 bin kişiye hizmet verdiğini söyledi.

  İSPARK’ın yıllık cirosunun 80-100 milyon YTL civarında olduğunu bildiren Topbaş, “Bizim rakamlarla böyle. Bunu değnekçilerin parasıyla çarptığımızda yılda 500 milyon YTL’yi buluyor. Ekonomide 500 milyon YTL gizli ve kara para vardı, nereye gidiyordu bu para? İSPARK, nereye gittiği belli olmayan paraları kayıt altına aldı, daha az ücretle daha iyi hizmet vermeye başladı” diye konuştu.

  İSPARK’ın değerinin her geçen gün arttığını ifade eden Topbaş, İSPARK’ın gelirleriyle park inşaatı yapmaya devam ettiğini, önümüzdeki günlerde 2 noktada marinacılığa geçiş yapacağını, helikopter taksiciliği yer hizmeti vereceğini anlattı.

  Topbaş, İSPARK ve BELBİM ile Turkcell’in ortak çalışması sonucunda İSPARK otopark alanlarında “Mesaj at, park et/SMS Parking” uygulamasını devreye soktuklarını belirterek, uygulamanın ilk olarak Nişantaşı’ndaki Valikonağı Caddesi’nde başlayacağını ve giderek yaygınlaşacağını söyledi.

  “Vatandaşlar, paraya hiç dokunmadan park ücretini cep telefonu ile ödeyebilecek” diyen Topbaş, müşterilerin park ücretini de anında ödemek yerine cep telefonu faturası ile ödeyeceğini kaydetti.

  UYGULAMA NASIL OLACAK?
  İSPARK A.Ş tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan kısa mesajla park (SMS Parkıng), sadece Turkcell operatöründe kayıtlı GSM abonelerine hizmet verecek.

  Müşteri, aracının plakasını ve telefon numarasını bir kereye mahsus olmak üzere kısa mesaj ile sisteme kayıt edecek. Müşteri cep telefonuna “kayit” yazıp boşluk bırakarak plakasını yazıp 7275’e göndererek kayıt olabilecek ve ardından “İSPARK Mobil Ödeme işlemi için kayıt işleminiz başarı ile yapılmıştır” şeklinde bilgilendirme mesajları alacak.

  Müşteri, yol üstü otoparka geldiğinde, üzerinde park bilgilerinin bulunduğu tabeladan park kodunu öğrenerek numara hanesine “7275”, mesaj hanesine de otopark kodunu yazarak SMS ile gönderecek. Eğer müşteri tüm bilgileri başarı ile girerse sistem tarafından müşteriye park ücretinin alındığı, lokasyonu, süreyi ve tutarı içeren bilgilendirme mesajı gönderilecek.

  Atılan tüm SMS’ler 1 SMS ücreti ile ücretlendirilecek ve park ücreti kullanıcıSInın telefon faturasına İSPARK otopark hizmet bedeli şeklinde yansıtılacak.

  Uygulama 2 saat park ile sınırlı tutuldu. 2 saatten uzun süreli park durumunda fazla süre otopark görevlisi tarafından terminalden sorgulanarak nakit olarak tahsil edilecek.

  SMS yoluyla yapılan park etme işlemi merkez ana serverda toplanıp, park etme bilgisi online olarak terminallere GPRS vasıtasıyla aktarılacak.

  Uygulama, 13 Ekimde Nişantaşı Valikonağı Caddesi’nde başlayacak. Uygulama bu yıl içinde Şişli bölgesinin tamamına, 2009’da da İstanbul geneline 700 terminal üzerinden yaygınlaştırılacak.

   
 2. RoyalFlush

  RoyalFlush Bilgiliyim

  Kayıt:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.479
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  jeofizik mühendisi
  Şehir:
  asthenosphere
  İlginç bir uygulama.Herşeyimiz elektronik oldu vah vaaah :P
   
 3. EfnuR

  EfnuR Öğretiyorum

  Kayıt:
  26 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  994
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  in the CLUB xD
  haberlerde izlemiştim.

  bence karışıklık olacak ve %98 'i bunu kullanmıyacak :D
   
 4. addIcFb

  addIcFb Aileden

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.215
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  Okul
  çık çık harbidende herşey elektronık olduk,yazın çalıştığım yerde vali konağının ordaydı :beer:
   
 5. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.
  devir hız ve kolaylık devri :P
   
 6. SymbioN

  SymbioN rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2007
  Mesajlar:
  703
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şu sistemleri teki bi bozucak kalıcaz ortada ... gibi :) Yine de güzel bir sistem