1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İstanbul Depreme Hazırlıklı mı?


 1. Xrosower

  Xrosower olduser

  Kayıt:
  11 Nisan 2009
  Mesajlar:
  3.020
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Sailor
  Şehir:
  Kocaeli

  Haiti Depremi, Gözlerin Deprem Riski Yüksek Diğer Bölgelere Çevrilmesine Neden Oldu.

  - Resim Silinmiş.​


  Haiti depremi, gözlerin deprem riski yüksek diğer bölgelere çevrilmesine neden oldu. Alman uzmanlar tarafından dijital teknoloji kullanılarak hazırlanan Marmara depremi araştırması, Türkiye'yi gündeme getirdi.

  istanbul için gelecek 30 yıl içerisinde deprem uyarısında bulunan Alman uzmanlara göre, kentin güneyinden geçen sismik fay hattı, 7 büyüklüğünde birden fazla depreme yol açabilir. Avrupa'nın depremle en çok sarsılan ülkesi olan Türkiye, olası bir felakete karşı hazırlıklarını sürdürüyor.

  Bir sonraki olası deprem

  Uluslararası biliminsanları ve Türk uzmanlar, Türkiye'de tekrar ciddi büyüklükte bir depremin olacağı konusunda hemfikir. Ülkenin yaşadığı son büyük felaket, 1999 yılının Ağustos ayında Marmara Bölgesi'nde meydana gelen ve en az 18 bin kişinin ölümüne neden olan 7.4 büyüklüğündeki depremdi. Bir sonraki depremin daha şiddetli olmasından endişelenen uzmanlar, yıllardır kapsamlı araştırmalar yürütüyor. Uzmanların en çok yoğunlaştığı konularsa, bir sonraki şiddetli depremin nerede, ne zaman meydana geleceği ve hasarın ne kadar büyük olacağı. Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem izleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat yapılan araştırmalar konusunda şunları kaydediyor:

  ' Nerede ve ne büyüklükte sorularının yanıtlarını biliyoruz. Üç aşağı beş yukarı belli bir hata payında biliyoruz. Fakat ne zaman olacağını söylememiz zor. Onu da ancak büyük hata payları içerisinde, 10 yıl, 20 yıl hata payları içersinde verebiliyoruz.'

  Bir sonraki depremin merkez üssünün yine Marmara Bölgesi olacağı tahmin ediliyor. Zira Türkiye'deki depremler Kuzey Anadolu fay hattını takip ediyor. Bu da bir sonraki depremden, milyonların yaşadığı istanbul'un etkileneceği anlamına geliyor.

  Depreme karşı alınan önlemler

  Uzmanlar ve siyasetçileri en çok korkutan, depremin yol açacağı can ve mal kaybının boyutları. istanbul ise olası bir şiddetli depreme karşı kendini hazırlıyor. istanbul Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, arama-kurtarma ve sevkiyat planlarının sürekli olarak geliştirildiğini, istanbul'da ilk kez bir deprem hastanesi kurulduğunu ve gönüllü çalışacak birçok kişinin eğitildiğini kaydediyor. Çakmak, son depremlerden çıkarılan derslerin depreme bakış açısında da ciddi değişikleri beraberinde getirdiğini anlatıyor:

  „Bugün geldiğimiz nokta şudur. Bütüncül afet yönetimi ilkeleri ışığında haberleşme, bilgi yönetimi, güçlendirme, eğitim ve bilinçlendirme ışığında diyoruz ki, kurtarma stratejisi yerine koruma, yara sarma söylemi yerine hazırlıklı olmayı prensip edinerek, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu geçtiğimiz on yıl bize öğrettiği mentalite değişikliğidir."

  Alınan önlemler arasında istanbul Deprem Master planı da buluyor. Bu planla, birçok köprü ve otoban çoktan sağlamlaştırıldı bile. Ancak, şu ana kadar hastane ve okulların ancak yarısını sağlamlaştırılmış olması eleştirile yol açıyor.

  Alınması gereken bireysel önlemler

  AKUT Arama Kurtarma Derneği'nde görevli Recep Şalcı, olası bir depreme karşı yurttaşların alması gereken bireysel önlemlere dikkat çekiyor: „ Öncelikle evinin depreme karşı sağlam olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Bunu da bayındırlıktan, işte mühendisler odasından mühendislerle bunu yapması gerekiyor. ikinici olarak, evinizdeki dolapların şofbenlerin sabitlenmesi gerekiyor. Daha sonra üçüncü aşama olarak da, bir afet planının olması gerekiyor. Tatbikat şeklinde uygulanması gerekiyor ki, biz afetlere hazırız diyebilelim.."
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017