Server
Assos
Takımı
Besiktas
Şimdi hemen konuya giricem arkadaşlar. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi İşsizlik Maaşı'mın onaylı halini görüyosunuz. Ben bunu alıyordum fakat 4. aydan itibaren kendime şirket kurduğum için almadım. Çünkü şirket kurduğumu da işkur'a beyan etmiştim. Fakat bu zaman oldu hala sistemde bir değişme yok ve PTT'ye girsem bu parayı almadığım aylarla beraber çekebiliyorum.

Sizce bu parayı çekersem ilerleyen zamanlarda başıma faiziyle beraber geri isteme gibi şeyler gelir mi ? İşkur'u arıyorum telefonlara çıkmıyorlar, internette net bir bilgi bulamadım. Mali müşavir 1-2 arkadaşım var onlara sordum da çekme dediler.. Ama tam ikna olamadım çekmemem konusunda.. Yada şöyle de sorayım diyelim bu paraları çektim, bundan 20 - 25 yıl sonra faiziyle karşıma çıktı tahmini ne kadar çıkar acaba ?

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Devletin bugüne kadar verdiği parayı geri istediğini görmedim.
Devletin bugüne kadar senden bu parayı faiziyle söke söke alacağım dediğini hiç görmedim. (Devletin bugüne kadar vermesi gereken parayı vermeyip, sonra faiziyle vericem gelin dediğini de göremedik)
Sana borcunu yazar, ödemen gereken günü söyler, geçirirsen faiziyle ödersin. Bu yüzden intikamla gelip faiziyle alacağım senden diyeceğine hiç ihtimal vermiyorum. Zaten bunu böyle kafasına göre yazabileceğinide zannetmiyorum bir dava görülmesi gerekir.
Bunların hepsini kenara bırakalım, 10 yıl aşım süresi var. Haliyle tutup sana 25 yıl sonra bir şey çıkarabileceğini hiç zannetmiyorum.

Faizi eskiden ben her 10 yılda bir iki katına çıkar diye hesaplardım ama artık faiz bundan daha çok arttı. Yinede düz hesap için kullanıyorum.
Yatırıldığı zamandan 4.ay mı yoksa 2019 4.ay mı dediğini tam anlayamadığım için 4000 lira diye sallama bir rakamla yapıyorum hesabımı.
4000 lira 10 yıl sonunda 8000 lira olur.
8000 lira 10 yıl sonunda 16.000 lira olur.
16.000 lira 5 yıl sonunda 24.000 lira olur.
Faizin arttığını düşünürsek 30.000 lira gibi bir rakam çıkar, 25 yılın sonunda 4.000 lira için.

Ama zaman aşımı yüzünden taş çatlasa 10.000 lira çıkması gerekiyor. Zaten bundan 10 yıl sonra asgari ücret 5 bin mi olur 6 bin mi olur... Yani haliyle o parada şimdi ki 10 bin olmaz seninde tahmin edeceğin gibi.

Çekmeyi düşünüyorsan koy bankaya, 2020 6.aya kadar beklet. O saate kadar bir şey çıkmazsa, ondan sonrada çıkacağını zannetmiyorum.

Server
Assos
Takımı
Besiktas
Devletin bugüne kadar verdiği parayı geri istediğini görmedim.
Devletin bugüne kadar senden bu parayı faiziyle söke söke alacağım dediğini hiç görmedim. (Devletin bugüne kadar vermesi gereken parayı vermeyip, sonra faiziyle vericem gelin dediğini de göremedik)
Sana borcunu yazar, ödemen gereken günü söyler, geçirirsen faiziyle ödersin. Bu yüzden intikamla gelip faiziyle alacağım senden diyeceğine hiç ihtimal vermiyorum. Zaten bunu böyle kafasına göre yazabileceğinide zannetmiyorum bir dava görülmesi gerekir.
Bunların hepsini kenara bırakalım, 10 yıl aşım süresi var. Haliyle tutup sana 25 yıl sonra bir şey çıkarabileceğini hiç zannetmiyorum.

Faizi eskiden ben her 10 yılda bir iki katına çıkar diye hesaplardım ama artık faiz bundan daha çok arttı. Yinede düz hesap için kullanıyorum.
Yatırıldığı zamandan 4.ay mı yoksa 2019 4.ay mı dediğini tam anlayamadığım için 4000 lira diye sallama bir rakamla yapıyorum hesabımı.
4000 lira 10 yıl sonunda 8000 lira olur.
8000 lira 10 yıl sonunda 16.000 lira olur.
16.000 lira 5 yıl sonunda 24.000 lira olur.
Faizin arttığını düşünürsek 30.000 lira gibi bir rakam çıkar, 25 yılın sonunda 4.000 lira için.

Ama zaman aşımı yüzünden taş çatlasa 10.000 lira çıkması gerekiyor. Zaten bundan 10 yıl sonra asgari ücret 5 bin mi olur 6 bin mi olur... Yani haliyle o parada şimdi ki 10 bin olmaz seninde tahmin edeceğin gibi.

Çekmeyi düşünüyorsan koy bankaya, 2020 6.aya kadar beklet. O saate kadar bir şey çıkmazsa, ondan sonrada çıkacağını zannetmiyorum.
3. aydaki hakedişimi de almıştım sonrası içeride duruyor. Yani şuanda gidersem Nisan ve Mayıs hakedişimi verirler.. Ben sonradan başıma bela açmasın diye şeyetmiyorum.. Faiz falan gelmezse zaten problem yok demektir, bi de hala sistemden falan da düşmedi ya içim içimi yiyor ister istemez, parayı gidip çekesi geliyor insanın..

Son 1 kişi daha var soracağım ona da sorucam, eğer çek derse senin gibi çekerim :D

Yukarı Alt