Durum
Daha fazla cevap için açık değil.
New York Times: İslam dünyasının yeni lideri Türkiye...

ABD'nin saygın gazetelerinden New York
Times, Türkiye'nin İslam dünyasının yeni lideri olarak ortaya çıktığı yorumunu yaptı.

Princeton Üniversitesi öğretim üyesi Bernard Haykel ve doktora öğrencisi Elliot Hen-Tov tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin Kazancı, İran'ın Kaybı"
başlıklı yazıda, "Mavi Marmara" olayının ardından İran'ın küresel düzeyde ortaya
çıkan İsrail karşıtı havadan büyük yarar göreceğinin tahmin edildiği, ancak
sonucun böyle olmadığı belirtildi.

Yazıda, bu olayın ardından İran'ın etkisinin azaldığı, Türkiye'nin ise
"modern, demokratik, uluslararası alanda saygı gören, İsrail'e ve ABD'ye karşı
çıkabilen bir ülke olarak sürpriz bir şekilde yeni bir rol üstlendiği" görüşüne
yer verildi.

Gazetenin yazısında, pek çok Amerikalının uzun zamandır müttefiki olan
Türkiye'nin son dönemdeki davranışından dolayı kendilerini ihanete uğramış
hissedebileceğini, oysa güçlü bir Türkiye'nin Sünni Arap dünyasında liderlik rolü
üstlenmesinden ABD'nin yarar göreceği yorumu yapıldı.

Gazze'ye uygulanan ablukanın gevşetilmesi ya da kaldırılmasının
Türkiye'nin zaferi olarak görüleceği kaydedilen makalede, Başbakan Recep Tayyip
Erdoğan'ın konuşmalarının hem seçmenlerine, hem de İslam dünyasına çekici
geldiği, Erdoğan'ın Filistin davasının baş savunucusu durumuna geldiği görüşü
savunuldu.

New York Times'ın yorumunda, önemli Arap entelektüellerin, "İran'ın
devrimci Şiiliği" ile "Suudi Arabistan'ın hem sıkı, hem de siyasi açıdan etkisiz
Vahabizmi" arasında kalmaktan rahatsız oldukları, Türkiye'nin Arap dünyasına
liderlik etmesini umdukları görüşüne yer verildi.

İran'ın nükleer meselesi konusunda, Türkiye'nin Brezilya ile birlikte
giriştiği çabalarla da Müslüman dünyasının takdirini aldığı ifade eden yazıda,
Türkiye'nin Araplar için hem yatırım, hem turizm merkezi olduğu, Orta Doğu'nun
uzun zamandır Türk mallarıyla dolup taştığı belirtildi.

"Türkiye'nin Arapların kalplerini, akıllarını ve ceplerini kazanırken, İran'ın işinin giderek zorlaştığı" yorumu yapılan yazıda, Batılılaşmış, rehafa
kavuşmuş ve demokratik bir ülkenin İslam dünyasının öncüsü olmasından ABD'nin "kazanacağı çok şey olduğu" görüşüne yer verildi.

ülkenin gidişi güzel. keşke anayasamız şeriat olsa ama halkımızın bunu kaldırıcak seviyeye geldigini düşünmüyorum

Windy

+++++ demiş ki:
ülkenin gidişi güzel. keşke anayasamız şeriat olsa ama halkımızın bunu kaldırıcak seviyeye geldigini düşünmüyorum
Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar. 1924, Mustafa Kemal ATATÜRK

Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlet olacaktır,sonsuza kadar!

WindTalker demiş ki:
+++++ demiş ki:
Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar. 1924, Mustafa Kemal ATATÜRK

Türkiye Cumhuriyeti laik bir devlet olacaktır,sonsuza kadar!
o Türkiye Cumhuriyetini nasıl kurdu sanıyorsun? mehmetcik'in cihaddaki iman dolu kalbi ile savasaraktan canakkale savasları kurtulus savasları kazanıldı. Osmanlı devleti nasıl dünya ya hükmetti sanıyorsun? çünkü şeriat vardı. anayasası kur'an dı. nasıl yıkıldı peki? şeriattan gittikçe koparak.

EnDZoNe

siyasi yorumlar yapmasan... ülkenin düzeni belli anayasasında değiştirilemiyecek maddeler belli.. sen hala şeriatan bahsediyosun ...bu ülkede hristiyanlarda var ateistlerde yahudilerde .. şeriatla yönetilen ülkelerin ne halde olduklarını ayrıca söylememe gerek yok...

EnDZoNe demiş ki:
siyasi yorumlar yapmasan... ülkenin düzeni belli anayasasında değiştirilemiyecek maddeler belli.. sen hala şeriatan bahsediyosun ...bu ülkede hristiyanlarda var ateistlerde yahudilerde .. şeriatla yönetilen ülkelerin ne halde olduklarını ayrıca söylememe gerek yok...
osmanlı devletinde 15 den fazla farklı din ve ırka mensup halk vardı ve hiçbirininde birbirine karşı iç karısıklık savaş olmazdı. ama birde şuanki türkiye ye bak. sadece 2 ırk var, türk ve kürt, ama bi türlü geçinemiyoruz. eee sen zamanında "ne mutlu türküm diyene" dersen, milliyetçiligin ırkçılıgın ayrımcılıgın temellerini atmış olursun. neyseki başımızın bunun bilincinde olan bir başbakanımız var :wink1:

RiqueLme

Bilgiliyim
++++++++ biraz sana katılıyorum ama şeriat olmasını desteklemiyorum
Türkiye'deki Müslümanlar biraz dini ağırlıklı yaşasalar sırtımızı hic bir gavur yere getiremez ama
bizler hâla daha gavur özentili yaşıyoruz. evdenmeden önce bekarlıga veda askere gitmeden önce halk dilinde törpü ye gidenler tanıyorum bunların sonunda da zina işleniyor herkezin bildigi gibi zina dinimizce yasaklanmış bir şeydir.
Ama ceza lar arabistandaki gibi olmasını isterdim hırsızlık edenin elini kesseler hırsızlık yapan 2 kere düşünür 3. de yapamaz zina yapanı assalar ülkedeki sapıklar azalır düşüncesindeyim.Pkk ları yakalayında hapise değil asmaya götürseler onlarda mecburen sessiz sessiz oturmak ve hâla daha Mehmetciklerimizi şehit etmekle ugrasmazlar.

Ama ceza lar arabistandaki gibi olmasını isterdim hırsızlık edenin elini kesseler hırsızlık yapan 2 kere düşünür 3. de yapamaz zina yapanı assalar ülkedeki sapıklar azalır düşüncesindeyim.Pkk ları yakalayında hapise değil asmaya götürseler onlarda mecburen sessiz sessiz oturmak ve hâla daha Mehmetciklerimizi şehit etmekle ugrasmazlar.
Olur mu canım?Sonra Türkiye gelişirse kim başedecek?

Türkün başından belayı eksik etme yoksa başına bela olur.

Hahahha Turkiyemi İslam Dünyasının Lideri? Buna SAdece Gülerim Baş Örtüsünün Yasak Olduğu Bir Ülke Nasıl oluyorda İslam dünyasının Lideriymiş :detective:

Durum
Daha fazla cevap için açık değil.
Yukarı Alt