1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Islak imzayı taklit eden makine de var !


 1. Brooklyn

  Brooklyn Buralıyım

  Kayıt:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.757
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Talebe
  [​IMG]
  Kopya belgenin ardından ıslak imzalı belgenin ortaya çıkması ülkeyi çalkalarken ıslak imzayı taklit eden bir makine ortaya çıktı...

  Islak imzalı belge gündeme bomba gibi düştü... Adli Tıp'a göre ortaya çıkan son belge orijinal; üzerindeki ıslak imza da Albay Çiçek'e ait... Ancak Albay Çiçek'in avukatının "ıslak imza da taklit edilebilir" savunması soru işaretlerine yol açtı. Peki, ıslak imzanın taklidi mümkün mü? Bir görüşe göre mümkün, hatta makinesi bile var.

  İnternette bir sitede satılan bir makinenin her türlü imzayı taklit ettiği öne sürülüyor.

  "Otomatik imza sistemi" denilen bir makinenin üreticilerine göre, bu sorunun cevabı evet. İnternetten satılan makineye taklit edilmek istenen imza yükleniyor; ardından makineye istenilen renkte mürekkep ve kağıt konulup çalıştırılıyor. Yüklenen örnek imza makinenin kalemiyle kağıda işleniyor.

  Peki, makineden çıkan örnek imzayı orijinalinden ayırt etmek mümkün mü? Grafologların inceleme yaparken dikkate aldığı birçok nokta var. Mürekkebin taze olup olmadığı, kağıdın yaşı, imza atılırken kağıda uygulanan baskı gibi.

  CNN Türk'e konuşan bir uzmana göre, tüm bu faktörler ışığında, makineyle taklit edilen imzanın incelemeyle anlaşılması mümkün olabilir.
   
 2. Optimus Prime

  Optimus Prime rank8

  Kayıt:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  8.385
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0