1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İşçilerden Ankara'da büyük miting


 1. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Türk-İş'in Ankara'da düzenlediği mitinge, Ankara dışından gelen 25 bin işçi destek verdi. İşçilerden bazıları platformun üzerine çıkarak ''Kumlu buraya'', ''Genel grev genel direniş'' şeklinde slogan attı.
  [​IMG]
  Türk-İş öncülüğünde düzenlenen "ekmek, barış, özgürlük için demokrasi ve haklar" mitingi son dönemde pek çok alanda yaşanan sorunlar üzerine düzenleniyor.

  Sadece Tekel işçilerinin sorunu değil, İstanbul'da itfaiye işçilerinin eylemleri ve onlara yapılan müdahaleler ile şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili olarak Türk-İş de büyük miting düzenleme kararı aldı.

  Miting kapsamında tüm illerden Türk-İş'e bağlı sendikalarda örgütlü 25 bin işçi otobüslerle Ankara'ya geldi. Ankara dışından 600'e yakın otobüs geldi. Ankara garında başlayan yürüyüşün ardından işçiler Sıhhiye Meydanı'nda toplanıyor. Meydana giriş kontrol noktalarında yapılacak aramalardan sonra alınıyor.

  Mitine sadece işçiler değil diğer meslek ve emek örgütleri temsilcileri de destek veriyor. KESK, TMMOB, DİSK ve TTB'nin yanısıra bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri de mitinge katılıyor.

  Alınan önlemler kapsamında, Talat Paşa Bulvarı ve Ankara Tren Garı'na açılan yollar ile mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı araç trafiğine kapatıldı.

  Polisler tarafından arama noktaları oluşturulan meydanda, bomba arama çalışmaları da yapıldı. Eylem için 500 polisin görevlendirildiği bildirildi.

  Mitingde Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'nun yanısıra bir TEKEL işçisi, İstanbul'da eylemlerini sürdüren bir itfaiye işçisi ve Şeker fabrikalarının özelleştirmesine karşı çıkan ŞEKER-İŞ üyesi bir işçi yaşadıkları sorunları anlatan birer konuşma yaptı.

  Onur Akın'ın konseri ile başlayan mitingde, katılımcılar ''TÜRK-İŞ göreve genel greve'' ''Zafer direnen emekçinin olacak'', ''Bizi satanı biz de satarız'', ''İş, ekmek yoksa barış da yok'' şeklinde sloganlar attı.

  TÜRK-İŞ Genel Başkanı Kumlu'dan ''genel grev açıklaması'' bekleyen TEKEL işçileri, bu beklentileri gerçekleşmeyince Kumlu'nun konuşmasının ardından konuşmaların yapıldığı kürsünün önüne geldi.

  İşçilerden bazıları platformun üzerine çıkarak ''Kumlu buraya'', ''Genel grev genel direniş'' şeklinde slogan attı. Bu sırada mikrofonu alan Harb-İş Genel Başkanı Ahmet Kalfa, ''Emekçilerin istediği genel grevi işçiler, KESK'i ile Türkiye Kamu-Sen'i ile memurlarla başaracak. Emekçilerin sorunlarının çözümü için genel greve ihtiyaç vardır. TÜRK-İŞ de bu kararı almalıdır'' dedi.