Evet arkadaşlar. Gelen mesajları araştırmak için sro forum a girdiğimde bu ırkçılık olayını yabancılar forumda yazmış.
Okudukça ve çeviri programları yardımıyla bu yabancılar bize hakeret etmek için yarışmış.
Konu ya diyecek bir şeyim yok. Sonuçda ben zeus serverdayım ve bu ırkçılık olayından bıktık. Yabancılarla yada bize tarihde düşman olmuş insanları karşımıza alıp onlarla savaşmaktansa biz kendi vatanımızın insanını kırmaya çalışıyoruz.
İşte bu ırkçılığın birde yabancılar tarafından bize olan hakaretleri.
Joymax ın forumundan : http://www.silkroadonline.net/sro_board/bhboard/bh_postview.asp?ForumID=2&TopicID=88117

Buda kopyalayıp yapıştırdığım :(

No More RACISM On SRO

by (Mercury)NuKeRLoBo on Jul 06, 2008 11:29 pm

When i see a global chat all time ,,.... all turks.´´ or ,,All Turks are Scammer.´´

I know why all say thies abaout turks than turks have better Charekters than from another members

than Turks when one say us to you dont tell him back ignore him is better.
(Mercury)NuKeRLoBo

Back to top

by (Xian)asdf12345 on Jul 06, 2008 11:34 pm

actually people hate turks/muslims because they're generally pieces of shit....but we
(Xian)asdf12345

Back to top

by (Rome)kackb00n on Jul 07, 2008 00:04 am

hey where is the rest asdf wrote ????? o.O
(Rome)kackb00n

Back to top

by (Xian)ShoD on Jul 07, 2008 00:12 am

Just ignore racists and show others your different if your a turk, i got to say alot talk their own language and spam my PM full with it, then they irritate me.. otherwise..
(Xian)ShoD

Back to top

by (Alexander)God on Jul 07, 2008 00:15 am

ban turks
(Alexander)God

Back to top

No I Say No To Racism trottel

by (Mercury)NuKeRLoBo on Jul 07, 2008 00:17 am

when you hate turks than dont more play sro and go away!!
(Mercury)NuKeRLoBo

Back to top

by (Saturn)daggerrogue on Jul 07, 2008 00:23 am

i understand your subject titel but not the storyyou told with it...

but the anoying this is that all these turks also speak turkish on global shit and also speak turkish when they whisper to you i think we're all getinng pretty crazy of that..?
(Saturn)daggerrogue

Back to top

by (Oasis)KippeReet on Jul 07, 2008 00:47 am

Ban all Turks
xD
(Oasis)KippeReet

Back to top

by (Pacific)lmpm_fm8A_pt on Jul 07, 2008 00:48 am

I agree with ShoD.

Orgulhoso em ser TUGA

(Pacific)lmpm_fm8A_pt

Back to top

by (Troy)HEast on Jul 07, 2008 00:54 am

@NuKeRLoBo

True facts about 98% of all Turks on all International Silkroad Online Servers:

-Turks are scammers (everybody knows it)
-Turks are stupid (you just proof it)
-Turks are hated (everybody knows it)
-Turks cant read english (everybody knows it)
-Turks cant write english (you just proof it)
-Turks cant speak english (you just proof it)
-Turks cant understand english (everybody knows it)
-Turks have no aducation (everybody knows it)
-Turks have no behavior (everybody knows it)

Turks are hated more then every other players on Silkroad.

And you still ask why you little, disgusting, uneducated piece of shit ?

And belive me, Turks are not hated because they have the {[(better)]} Chars
You all are just scum in the eyes of all the other players.

...Hmm... too bad... you didnt even understood one fucking word, right ?
Ahahahahaha... bastards.

Let's make the word "Turk" to an indignity.
Stop saying "Noob" if you want to insult somebody.

Last edited by (Troy)HEast on Jul 07, 2008 01:03 am; edited 2 time in total
(Troy)HEast

Back to top

by (Troy)_Lenneth_ on Jul 07, 2008 01:00 am

Its just annoying that u can't understand what they are saying but most annoying part is that most say "fack ur . ban u from unique pts, scam, ect.

If there was a Turkey silkroad online thought, I think Isro will die. u guys have no idea how many turks play Isro, most of the population on all servers are turks.

WARNING: Result of Joymax Bot Punishment
http://de.youtube.com/watch?v=m65JUvbFgt8&

(Troy)_Lenneth_

Back to top

by (Xian)BIOHAZARDI on Jul 07, 2008 01:01 am

I think ; the probem is ; some turks players ingame are scammers , KSers , use clerics without cape for 1vs1 , talk to others users only for say : plvl pls or give me gold

the good players no allow it

I think , is good idea , create TRSRO or EuroSRO

u can be good player and good ppl , but they destroy ur reputation

Visita http://www.la-guia-silk.tk
- Resim Silinmiş.

(Xian)BIOHAZARDI

Back to top

TURKS are annoy

by (Aege)oOWarriorsOo on Jul 07, 2008 02:03 am

Turks are generally annoy. Last time I was inJangan using myhlvl 56 Bow and I started to drop some white 6th degree stuff. Many noobs picked them up. Lots of them PMed me and said "thank you". THen there is one Turk Guy (His name starts wiht Turk) started begging me for more after getting about 2-3 of my drops.
Then I walked away from him, and of course the annoy Turk followed me. He started talking to me in capitalized letters(how fking rude...) "GIVE ME 100k, DROP MORE,DROP NOW.".
I thought to myself, is he fking demanding me? So I told him to followed me to bandit camp and watched him die like 10 times cuz his lvl 8. I enjioned every minute of this Turk's surfering. Then I told him I was gonna drop gold. I used an instand scroll and scroll back to HOTAN. ))
Pwnt these annoy TURKS

i hate you

(Aege)oOWarriorsOo

Back to top

by (Zeus)Zlo_CRO on Jul 07, 2008 02:29 am

Yes lets stop rasizm on sro, lets get rid of all turks, for folowing reasons:

- Turks cant speak, understand or write any other language but Turk.
- Majority of turk players are poor, uneducated, mentaly chalanged kids age 7-14.
- Turks brought boting to sro (especialy cracked, free, keyloger infested bots).
- Turks dont play - they bot or beg for pwr lvl (Joymax they dont buy silk, ban them).
- Turks are scammers.
- Turks are rude ( all they can say is: "motor fokor, sister, family fck).
- Turks use CAPS LOCK all the time.
- Turks beg for gold.
- Turks cant PvP - 1v1
- Turks KS.
- Turks kick out of unique pt to get a kill.
- Turks are muslim fundamentalists casting anyone to hell if alah, mohamed or noob ataturk is mentioned.
- There is no greater gaybasher, rasist, wife beater, rude, hillbily peace of shit than a turk.
- Turks are genocidal (remember all middle ages, both wars, genocide over Armenians, attacks on
christians in turkey nowdays and attack on Kurdish people).
- Turks are illiterate, uneducated, fasists (even youtube is forbiden there because of one joke against
kemal noob attaturk)
- I say NO TURKEY IN SRO, NO TURKEY IN EU.

So please ban them or make a client for them, or someone will get rid of them 1 by 1.

For all turks reading this, and i know you dont understand it so here is masg for you all:

____S I K T I R____G I T____
(Zeus)Zlo_CRO

Back to top

by (Troy)Auror on Jul 07, 2008 02:37 am

lol so im farming my char at ongs. and it came time to delvl
i go to hotan east gate and let my noob die and get her ressed etc, minding my own business

this player comes up with name "Tr(insert name here)Tr" i dont remember exactly and killed my flower, so i moved it followed and killed it agian. stood ther ewaited for another spawn and kept killing it. i eventually got angry cause it was wasting my time and the turk demanded 50k or he keep killing my mob. i couldnt believe they have sunk this low. yes, i hate turks. they are all teh same.

another time, i went to sleep and left my lvl 71 char standing in samarkand by the gate. i woke up to 50+ pms saying "man plvl plis" "10kblyss man" "give guild pliz man" for 50+ different turks.

they are annoying and they talk like "nasdfbasd ASJ FACK YR MATER AND SEESTER"
fuck them all. gg
(Troy)Auror

Back to top

by (Alps)GAYMAX_su_ck on Jul 07, 2008 02:41 am

totally agree... turks are shit... "fack mather sister fater noob" or maybe: "i am your mater you son of a bitch"

Dear Ladies and Gentlement... i have to make an important announcement:

The insult "noob" has officially been banned and is replaced by the word "turk"
(Alps)GAYMAX_su_ck

Back to top

by (Zeus)Zlo_CRO on Jul 07, 2008 02:53 am

Hey you turk i totaly agree with your turk you wrote. This game is totaly turk, and turk joymax can turk themselves, they are so turk.
I hope all turk turks get turking baned, and that we can play the turking game. This turks so much, and i am paying turk load of turking money on this turking game, and get anoyed by turking turks.

So turkmax ban all turking turks, so all turking people could play the turking game in turking peace..

:)
(Zeus)Zlo_CRO

Back to top

by (Zeus)Legato on Jul 07, 2008 03:02 am

Dear ladies and gentlemen, I have to make an important annoucement:

"Noob" isnt, never was, and never will be an insult. It isnt even a real word. You might as well be calling someone a "Fobleoctocamilk". "Noob" is a nonsensical word.

http://www.merriam-webster.com/dictionary/noob
(Zeus)Legato

Back to top

by (Zeus)Zlo_CRO on Jul 07, 2008 03:11 am

Hm not realy..

it comes from word - New Beginer / Newb / Newbie

Then insult was made - N00b (like beginer but with 2 zeros - it means you are
lame like a beginer, weak and double nothing)

And it evolved in NOOB so : Newb is not an insult
noob is

Like the word F.u.c.k. it means Fornication under courtesy (of a) King and was given to people as a kings reward.. But nowdays you know what it means and its vulgarizm and insult.

Dont search new words and meanings in free online dictionaries anymore :)
(Zeus)Zlo_CRO

Back to top

by (Eldorado)Erdmaennchen on Jul 07, 2008 03:54 am

Joymax please make 5 Servers only for Turks please.... It will be better for all.
Turkey 1
Turkey 2
Turkey 3
Turkey 4
Turkey 5 for example

MAKE IT!!!!!!!!!!

(Eldorado)Erdmaennchen

Back to top

:( this is overly cruel

by (Poseidon)lwek2mi on Jul 07, 2008 04:16 am

im going to start of saying i myself am a turk and yes, i can read and understand english aswell as other languages...omg big surprise huh... a turk that is educated, not all turks are horrible people but with a population of 70million there are bound to be some bad people and then we get judged, just because a couple of people ksd you (turks) doesn't mean all turks will just because a moron turk giving all of us a bad name tryed to scam somone doesn't mean all of us do... and just because your fet up with these types of people doesn't mean you should go on a forum and start a "we hate turks" club under a stop racism topic... for gods sake this is discrimination beyond belief i couldn't bare read past 3/4 of this topic, please forum admin stop this topic and please do somthing about this increasingly cruel racism going on, becuase i know english most people can't tell that im turkish but when some people do find out its like insta- shunned, and people flaming me and asking for me to ho to h.ell, i honestly dont think a forum should be a place to discriminate people. Thanks...lwek

Close Ur Eyes'n Run..
Behind You..
My bow and I..

Yukarıda bu yazıyı yazanların server ve çar isimleri :

Server Nick
(Mercury) NuKeRLoBo
(Xian) asdf12345
(Rome) kackb00n
(Xian) ShoD
(Alexander)God
(Saturn) daggerrogue
(Oasis) KippeReet - Bu banlanmamızı isteyen şahıs
(Troy) HEast
(Troy) _Lenneth_ - Bu şahıs küfrediyor.
(Xian) BIOHAZARDI
(Aege) oOWarriorsOo
(Zeus) Zlo_CRO - yazısını aynen kopyalıyorum. ____S I K T I R____G I T____
(Troy) Auror
(Alps) GAYMAX_su_ck - küfreden şahsiyetlerden bir diğeri.
(Eldorado) Erdmaennchen Bizleri başka server a yollamak isteyen kişi

Bu kardeşim bizi savunmuş ama tam anlamıyla ne demek istemiş anlayamadım.
(Poseidon) lwek2mi

İngilizcem kötü olduğu için kendimden utanıyorum bu bir gerçek çünkü bu haysiyetsizlere gerekli cevabı veremiyorum.
Yanlız şunu söyleyebilirim. Lütfen oyununuzu oynayın. Irkçılık ve siyasetle ilgili şeyleri oyuna alet etmeyin. Saygılar...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Onlar kim kimi nereden kovuyor o joymax warya biz olmasak ağzı kokar onların bizden kazandığı paranın haddi hesabı yok kısacası bi Bk yapamazlar.

bannedddd

Buralıyım
Haklılar tabii genellemek yanlış olur. Ben de olsam ben de onlar gibi düşünürdüm..

Morwena

Buralıyım
bu oyunun 3/5 'i Türk.Adamların kafası çalışıyor merak etmeyin 8)

çoğuuna hak veriyorum. Türkler scam yapıyor, hack yapıyor, ks yapıyor, pk yapıyor (nedensizce) kaybedince küfür ediyor, gelen geçen yabancıya gavur yazıyor (salak herif git gavurun anlamını öğren) birşeyi pahallı görünce ana avrat gidiyor, pazarlık yapayım derken, ''kardeş şunu şu kadara ver yoksa seni s... gibisinden konuşmalar, oyuna din dil ırk katmalar, kendini birşey zannetmeler (çok afedersiniz ama g.kalkık oyun tarzı) yenilmeyi sayamamalar ve bunun bir oyun olduğunu untutmalar.

Ben neden oyunda tüklüğümü gizliyorum dersiniz?

bannedddd

Buralıyım
Morwena demiş ki:
bu oyunun 3/5 'i Türk.Adamların kafası çalışıyor merak etmeyin 8)
Ama sadece bir bölüm Türk silk falan alıyor diğerleri öylesine takılıyor hiçbir faydası yok zarardan başka. Küfürler, saygısızlıklar diz boyu..

Yahu copy / paste yapılan kısımdakileri anlamaya ya benim ingilizcem yetmiyor,ya da anlayanların ingilizcesi benimkinden kat be kat üstün. Adamların dediği şu :

Irkçılık yapılmasın.
Diğerleri de diyor ki: " Türklerden nefret edilmesinin sebebi Global'den Türkçe yazmaları,sanki guild chat gibi globalden Türkçe konuşuyorlar. Bir de üstüne üstlük pm attıklarında Türkçe yazıyorlar. Bu çok sinir bozucu "
Bir de şöyle düşünün " Birisi size pm atıyor,hem de hiç durmadan. Hangi dil olduğunu bilmiyorsunuz,dolayısıyla anlamıorsunuz. Ne düşünürsünüz? nasıl tepki verirsiniz?

Bu zaten şu oyunda türklerin kanayan yarasıdır. Sanki mahalle arkadaşıyla konuşur gibi Türkçe yazıyoruz. Adam nerden bilsin Türkçe'yi? Uluslararası bir oyun oynuyorsunuz. En azından 3-5 kelime(f.. u , f.. mother dışında) öğrenip kendinizi yabancılara tanıtmayı başarın. Ortada ne ırkçılık ne de Türk düşmanlığı kalacak.

A.T.P demiş ki:
Bir de şöyle düşünün " Birisi size pm atıyor,hem de hiç durmadan. Hangi dil olduğunu bilmiyorsunuz,dolayısıyla anlamıorsunuz. Ne düşünürsünüz? nasıl tepki verirsiniz?
Söylediklerinde haklısın,fakat bu söz yanlış bir söz.
Her PM Gelen yabancıyı ya da dilini bilmediğin yabancıyı Türk sanıpta bunu bütün Türklere mâl etmeye gerek yok.
Ayrıca bu işi sadece Türkler yapmıyor.Kendileri sütten çıkma ak kaşık.
Ben çok rastladım yabancılarında küfürbazına,hakaret edenlerine.

Son zamanlarda avrupa kupasında ve baska olimpiyatlarda gösterdiğimiz başarıdan olsa gerek.Kuyruk acısı yakında alışırlar.Banada geçen gün biri küfür yazdı.Yabancı bir herif hiç aldırmadan geçtim sizde öyle yapın. :coffee:

DaWixed demiş ki:
A.T.P demiş ki:
Söylediklerinde haklısın,fakat bu söz yanlış bir söz.
Her PM Gelen yabancıyı ya da dilini bilmediğin yabancıyı Türk sanıpta bunu bütün Türklere mâl etmeye gerek yok.
Ayrıca bu işi sadece Türkler yapmıyor.Kendileri sütten çıkma ak kaşık.
Ben çok rastladım yabancılarında küfürbazına,hakaret edenlerine.
Adamlar da salak değil herhalde, o kadar Türk'ün içinde 1-2 kelime Türkçe kelime öğrenmişlerdir.

Benim düşüncem budur : " İyilik iyiliği,kötülük kötülüğü çağırır. "
Sen karşındakine ne derece saygılı olur, iyi davranırsan o derece iylik ve saygı görürsün. Bizim önce kendi içimizdeki çocukları adam etmemiz gerekiyor. ama kimse bunu anlamadığı için bu durumlardayız.
Ben hiçkimseyi görmedim birisi küfrderken diğerinin susturmaya çalıştığını.
Benim çevremde kimse globalden küfredemez.Ederse online olup olmaması fark etmez. guildden atarım. Herkes benimle aynı şeyi yapsa sence durum nasıl olur ?
Bazen büyükler olarak küçüklere örnek olmamız gerekiyor.Ama büyükler örnek yerine ÖRDEK olmayı tercih ettikleri için, çocuklar da ördekleri izliyor.

millet sakin sakin lütfen. Burası ir tartışma alanı kavga alanı değil. Sınırı koyup aşmayalım lütfen :)

drotalion demiş ki:
millet sakin sakin lütfen. Burası ir tartışma alanı kavga alanı değil. Sınırı koyup aşmayalım lütfen :)
kim kavga ediyor? :)

tartışmak illa kötü manaya gelmez. insanlar tartışırken doğruyu bulur.Tartışmak demek 2 zıt fikrin ortasında buluşmayı da beraberinde getirir.

belki ben bu konularda yabancı arkadaşlarla en fazla tartışan adamım.
şimdi oyunu oynayan türklerin yüzde 60-70 gibisi çocuk(9-15).
türkiye'deki saçma ve dandik egitim sistemi düşünüldügünde bu çocukların ingilizcesinin kötü olması onların suçu değil.cahil ve bilgisiz olması da onların suçu değil.

bu tamamen milli egitim bakanlıgı ile ilgili bir konu neyse hiç girmiyorum buna.

yani bilgisiz ve cahil bir milletiz bunu kabul etmek lazım.
ingilizce bilmiyoruz tamam bu hoş görülebilir de.

neden sadece türkler şehirde 10k pls diye dileniyor ?
neden takside genellikle türkler milleti dolandırıyor ?
nedeni daha küçük olmaları tamam da.

peki neden sadece bizim çocugumuz böyle ?

neden elin oglu böyle sahtekarlıklarla ugraşmıyor ?

evvela bunları düşünmek lazım...

Hiç bişi yazmadan önünden geçip gidin daha fazla sinir oluyorlar (((enayiler))) =)

A.T.P demiş ki:
drotalion demiş ki:
kim kavga ediyor? :)

tartışmak illa kötü manaya gelmez. insanlar tartışırken doğruyu bulur.Tartışmak demek 2 zıt fikrin ortasında buluşmayı da beraberinde getirir.
yok ademciğim kimse kavga etmiyor. Sesler fazla yükselmeye başlamadan uyaralımki, ok yaydan çıktığı zaman durduramayız. Ben vicdanen rahat etmek için yazdım onu, sonra gördümde görevimi yerine getirmedim olmasın.

drotalion demiş ki:
çoğuuna hak veriyorum. Türkler scam yapıyor, hack yapıyor, ks yapıyor, pk yapıyor (nedensizce) kaybedince küfür ediyor, gelen geçen yabancıya gavur yazıyor (salak herif git gavurun anlamını öğren) birşeyi pahallı görünce ana avrat gidiyor, pazarlık yapayım derken, ''kardeş şunu şu kadara ver yoksa seni s... gibisinden konuşmalar, oyuna din dil ırk katmalar, kendini birşey zannetmeler (çok afedersiniz ama g.kalkık oyun tarzı) yenilmeyi sayamamalar ve bunun bir oyun olduğunu untutmalar.

Ben neden oyunda tüklüğümü gizliyorum dersiniz?

cok haklısın ama turklugumu hayatta gızlemem son cumle dısında cok haklısın...

A.T.P sakın yanlıs anlama.Sölediğin şeyin aksini iddia etmiyorm.
Bu online oyunda bulunan -15 yaş grubu cocuklar oyunda kendini kaybedip işte böyle bizi madara durumlara getiriyor.
Sölediğini savunarak,bu cocuklara dogru yolu göstermek lazım diyorum

2easy4me demiş ki:
belki ben bu konularda yabancı arkadaşlarla en fazla tartışan adamım.
şimdi oyunu oynayan türklerin yüzde 60-70 gibisi çocuk(9-15).
türkiye'deki saçma ve dandik egitim sistemi düşünüldügünde bu çocukların ingilizcesinin kötü olması onların suçu değil.cahil ve bilgisiz olması da onların suçu değil.

bu tamamen milli egitim bakanlıgı ile ilgili bir konu neyse hiç girmiyorum buna.

yani bilgisiz ve cahil bir milletiz bunu kabul etmek lazım.
ingilizce bilmiyoruz tamam bu hoş görülebilir de.

neden sadece türkler şehirde 10k pls diye dileniyor ?
neden takside genellikle türkler milleti dolandırıyor ?
nedeni daha küçük olmaları tamam da.

peki neden sadece bizim çocugumuz böyle ?

neden elin oglu böyle sahtekarlıklarla ugraşmıyor ?

evvela bunları düşünmek lazım...
+99999999999999999999999999999999999999999999999999999

Ben bu yazımı yayınlamamdaki amaç zaten biz kendimizi az çok biliyoruz fakat bizi yabancılar böyle tanıyor ve ordaki küfürleri beni üzdü ciğeri 5 para etmez tarihi geçmişi olmayan insanların ağzındayız.
Yazdıklarında az çok haklılar bizim insanımız kendi insanına küfrediyor. Arkadaş arkadaşı hack yapıyor. 10k pls diyorsa kesin turk.
Aramızdaki bu pislikleri temizlemeliyiz veya örgütlenip temiz guildlerle bu ismimizi lekeleyenleri uzak tutmalıyız desek ona da bir çare
Bizim insanımızın aklının çalıştığı tek şey var HİLE.

Zeus serverda 20+ yaş arkadaşlar varsa buyrun bekliyorum ben.
Server : Zeus
Nick name : Funye_ veya FeDai

Başkasına yaslanmayarak kendi çarını adam gibi kasan tüm arkadaşlara oyunu hakkı ile oynayıp içimizdeki bu terbiyesiz insanları dışlayan tüm arkadaşlarıma SAYGILARR...

Yukarı Alt