1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

İranlı nükleer bilimci ABD'de mi?


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  ABD'de çıkan bir habere göre geçen Haziran ayında Suudi Arabistan'a hac ziyareti sırasında kaybolan bir İranlı nükleer bilimci Amerika Birleşik Devletleri'ne iltica etti.

  ABC televizyon kanalı, Şahram Amiri'nin ABD'ye yerleştiği ve İran'ın nükleer programını baltalamak isteyen ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA için çalıştığını iddia etti.

  CIA konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

  BBC Tahran muhabiri, Amerikalıların bu bilgiyi kamuoyuna açıklayarak İranlı yetkililer üzerindeki psikolojik baskıyı artırdıkları yorumunu yaptı.

  Jon Leyne'in aktardığına göre Şahram Amiri, geçen Haziran ayında Suudi Arabistan'a hac ziyaretinde bulunurken kayıplara karıştı.

  O dönem Amiri'nin kaçırıldığını iddia eden İran hükümeti, Suudi Arabistan'ı da nükleer fizikçiyi ABD'ye teslim etmekle suçladı.

  Olay İran ile Suudi Arabistan arasında gerginliğe yol açtı.

  'Kapsamlı operasyonun parçası'

  ABC televizyon kanalı kaynağını açıklamadığı haberine göre Amiri'nin ABD'ye iltica ettiği açıklamasını yaptı.

  ABC, kapsamlı şekilde sorgulanan Amiri'nin, İran'ın nükleer programına ilişkin Amerikan istihbarat yetkililerinin yaptığı değerlendirmelerin doğrulanmasına yardımcı olduğunu bildirdi.

  Ayrıca nükleer fizikçinin ABD'ye daha geniş kapsamlı bir operasyon dahilinde iltica ettiği bilgisine yer verildi.

  Buna göre ABD bazen burada yaşayan yakınları vasıtasıyla, İranlı bilimadamlarına yakınlaşmanın ve onları iltica ettirmenin yollarını arıyor.

  İranlı nükleer bilimcilerin ABD'ye kaçırıldıkları ya da iltica ettikleri haberleri geçmişte de gündeme gelmişti.

  İran'ın nükleer sırlarına sahip olduğu söylenen eski Savunma Bakanı Yardımcısı Ali Rıza Asgari, 2007 yılında Türkiye'de bulunduğu sırada kayboldu.

  İranlı nükleer bilimci Ardeşir Hüseyinpur 2007'de evinde gaz zehirlenmesinden, aynı alanda uzman Profesör Mesud Ali Muhammedi ise bu yılın Ocak ayında evinin yakınında patlayan bir bombayla hayatını kaybetti.