1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

'İran radar' Türkiye'ye gelebilir


 1. Mirage

  Mirage rank8

  Kayıt:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  5.453
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Washington Post Gazetesi’ne konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine göre, Obama Yönetimi, Güney Avrupa’yı İran tehdidinden koruyacak füze sistemini hayata geçirmek üzere...

  [​IMG]

  Pentagon kaynakları, Türkiye veya Bulgaristan’da bir radar istasyonu kurulması konusunda anlaşmanın “çok yakın” olduğunu söyledi. Çok güçlü X-band radarın kurulmasıyla füze kalkanının ilk aşamasının gelecek yıl faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Radar, İran’dan Avrupa’ya fırlatılacak füzeler için erken uyarı sistemini devreye sokacak. Bu füzeler Akdeniz’deki Amerikan savaş gemilerinde bulunan füzesavarlarla havada (muhtemelen Türkiye üstünde) imha edilebilecek.
  Karma sistem kuruluyor
  ABD, Orta Avrupa’yı İran tehdidinden koruyacak füze kalkanından, Rusya’nın tepkisi üzerine vazgeçmişti. Bu proje, Çek Cumhuriyeti’ne bir X-band radar ve Polonya’ya da 10 adet uzun menzilli füzesavar yerleştirilmesini öngörüyordu. ABD’nin alternatif olarak devreye soktuğu deniz ve kara temelli karma sistem, İsrail’de 2008’de kurulan bir başka radar istasyonu ile Körfez ülkelerindeki Amerikan askeri üslerini de içeriyor.