StarkDrache

Bilgiliyim
ABD ile büyük gerilim yaşayan İran nükleer programında sona yaklaştı. İlk nükleer santral yıl sonuna kadar hizmete giriyor.

Nükleer programı tüm dünyada tartışılan ve büyük gerilime neden olan İran, ilk santralini 2009’da kadar açıyor. Rusya’nın Tahran Büyükelçisi Aleksander Sadovnikov, “Rusya, Buşehr’deki nükleer santrali mümkün olan en kısa sürede bitirmeye kararlı” dedi.
Sadovnikov, Batılı ülkelerin İran’a uyguladığı ambargolar nedeniyle söz konusu santralin tamamlanmasının uzun sürdüğünü söyledi.

Rusya Federal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sergei Kiriyenko, yakında İran’ın başkenti Tahran’ı ziyaret edecek. Kiriyenko’nun ziyaretinde Buşehr nükleer santralinin hizmete açılması konusunun görüşülmesi bekleniyor.

Rusya, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde gecikmeli olarak Aralık 2007’de 82 ton nükleer yakıtı Buşehr’deki santralde kullanılmak üzere İran’a teslim etmişti.

İran, Rusya’nın yardımıyla ilk nükleer santralini bitirmek için gün sayarken, yeni nükleer santrallere yönelik olarak 6 yerli firmaya teklif ve görev vermişti.

İLK YERLİ HABERLEŞME UYDUSU FIRLATILACAK

İran, ‘Ümit’ adlı ilk yerli haberleşme uydusunu da yakında uzaya fırlatacağını duyurdu. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, “İran, ambargolara rağmen havacılık ve uzay teknolojisinde büyük başarılara imza attı ve ilk haberleşme uydusunu fırlatmaya hazırlanıyor” açıklamasını yaptı.

“Sefir” adlı ilk yerli uydu taşıyıcısını geçen hafta fırlatan İran, 2020’ye kadar ilk astronotunu uzaya göndereceğini açıklamıştı.

StarkDrache demiş ki:
Çıkacak Gibi Geliyor. Yani Ben Öyle Bekliyorum Ama İnş. Çıkmaz :(
Bu saatden sonra "olası bir abd-iran" savaşını kaçınılmaz görüyorum. Tabiki yine stratejik abd üsleri Türkiyede bulunduğu için Türkiye ya bu üslerinin kullandırtmayacak ya da kullandırttıracak.Tarafsız kalması mümkün değil bence. Eğer kullandırırsak "iran"bize karşı izlediği zararlı politikayı savaşa çevirir.Eğer üsleri açmazsak "abd-Türkiye ilişkileri" büyük ölçüde zedelenir.. :thumbsup:

CrAzY_emre demiş ki:
Yeni savaş çıkmasında ne yaparsalar yapsınlar
:D soğuk savaş yıllarındayız.Abd'nin Irak'ı ve Rusya'nın Gürcistan'ı işgalide bunun en büyük kanıtıdır.Zayıf devletler üzerinde satranç oynuyorlar :coffee:

Abd nin amacı kafkasyayı karıştırmak.Özellikle karadenizden gemi geçirmeye kalkıştılar.Eğer izin verseydik rusya ve gürcistan ile ilişklerimiz bozulurdu

StarkDrache demiş ki:
BlackMarshall demiş ki:
Abd nin amacı kafkasyayı karıştırmak.Özellikle karadenizden gemi geçirmeye kalkıştılar.Eğer izin verseydik rusya ve gürcistan ile ilişklerimiz bozulurdu
Zaten Savaş Gemisi Geçti. :sfff:
son haberlere bakarsan gorursun hastane gemısı felan fılan geçirtmedik diyorlar :oldie:

StarkDrache

Bilgiliyim
BlackMarshall demiş ki:
StarkDrache demiş ki:
BlackMarshall demiş ki:
Zaten Savaş Gemisi Geçti. :sfff:
son haberlere bakarsan gorursun hastane gemısı felan fılan geçirtmedik diyorlar :oldie:
Arkadaşım Boğazdan Geçen İlk Gemi Savaş Gemisiydi Hatta Rusya Arama Yapmak İstiyor Şu Sıralar A.B.D İzin Vermiyor ! Kargo Gemisi yada Hastane Değildi Yani...

tamam öyle ise abd magdem savaş gemılerını geçirdi arkadan hastane gemilerini geçirtmeye çalıştı.O hastane gemileri sanmayınkı gurculere yardım edecek.Kendı orduları zarar gorurse taşıyacaklar.Zaten turkıye izin vermedı hastane gemisine belirli bi ton mıktarına gore geçebılırmiş.

DaK

rank8
BlackMarshall demiş ki:
tamam öyle ise abd magdem savaş gemılerını geçirdi arkadan hastane gemilerini geçirtmeye çalıştı.O hastane gemileri sanmayınkı gurculere yardım edecek.Kendı orduları zarar gorurse taşıyacaklar.Zaten turkıye izin vermedı hastane gemisine belirli bi ton mıktarına gore geçebılırmiş.
O belirli ton miktarı yanlış hatırlamıyorsam 45 bin ton. O da Montrö Antlaşması ile ilgili; ama o konu çoktan aşıldı.

StarkDrache

Bilgiliyim
BlackMarshall demiş ki:
Yorumsuz...

StarkDrache demiş ki:
BlackMarshall demiş ki:
Yorumsuz...

Bana şimdi söylermisin.A.B.D nin kaç tane savaş gemisi boğazdan geçti ve limanları neresi?

Yukarı Alt