1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

İran Gmail'in fişini çekti


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Ulusal mesajlaşma sistemi kurulacak.

  Amerikan internet şirketi Google, İran'da elektronik posta ve mesajlaşma hizmeti Gmail'e girişte sorunlar bulunduğunu belirtirken, İran makamlarının bugün muhalefetin gösterilerini engellemek için Google'ın bu servisini kestiği ileri sürüldü.

  Google grubundan yapılan açıklamada, İran'daki internet kullanıcılarının ilettiğine göre, Gmail'e girişte sorunlar yaşandığı belirtilerek, internet trafiğinde büyük bir azalma olduğu ve yapılan kontrol sonucu Google ağlarında bir sorun görülmediği kaydedildi.

  Google, bu sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını vurgularken, Wall Street Journal da, İran iletişim yetkililerinin bugünkü muhalefet gösterileri öncesinde, Google'ın bu hizmetini kestiklerini iddia etti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley de yaptığı açıklamada, Tahran rejimini vatandaşlarının özgürlüğünü kısıtlamakla suçlayarak, İran hükümetinin vatandaşlarının bilgiye ulaşma, kendini özgürce ifade edebilme, iletişim kurma ve fikir alışverişi yapmalarına engel olmaya kararlı göründüğünü belirtti.

  Wall Street Journal ayrıca, bir İranlı yetkiliye dayanarak, ülkede bir ulusal elektronik mesajlaşma sistemi kurulmasına karar verildiğini bildirdi.

  Yetkili, bu kararın İran'da internet teknolojilerinin geliştirilmesi ve halk ile hükümet arasındaki güvenin artması için alındığını ifade etti.