1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

IPHONE'u Olanlar Dikkat


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Apple'ın iPhone'u ve Google'ın Android işletim sistemli telefonları kullanıcıların attığı her adımı kaydedebiliyor.

  [​IMG]

  Amerikan Wall Street Journal ve İngiliz Guardian gazetelerinde yer alan haberlere göre uzmanlar yaptıkları inceleme sonucu bu telefonların attığımız her adımda bizi izleyebildiği sonucuna vardı.

  Guardian gazetesinde yer alan habere göre, iki uzman, Pete Warden ve Alasdair Allan, yapmayı düşündükleri veri görselleştirmesi projesi için birlikte çalışırlarken gizli bir dosya keşfettiklerini, ilk anda dosyada ne kadar veri olduğundan emin olamadıklarını, daha sonra dosyadaki verileri açıp incelediklerini ve korkutucu miktarda verinin saklanmış olduğunu gördüklerini belirttiler.

  Telefonda yer alan bu gizli özellik, GPS yerine telefon şebekesi üzerinden takip ettiği için kullanıcı zaman zaman bulunmadığı mekanlarda da görülebiliyor. Telefonda saklanan bu bilgi “iPhone Tracker” adlı yazılım sayesinde gidilen yerlerin haritasını çıkarıyor. Cihaz bilgisayar ile senkronize edildiğinde harita bilgisayara yükleniyor.

  Telefonda keşfedilen bu gizli özelliğin iPad içinde de yer aldığı söyleniyor. Uzmanlar, saklanan bilgilerin üçüncü kişilerin eline ulaşmadığını söylüyor. Fakat durum, “Üçüncü kişiler hiçbir bilgiye ulaşamıyorsa, telefonda böyle bir özellik neden var?” sorusunu akıllara getiriyor. Apple ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

  Android işlemcili telefonlarla ilgili sonucu da Wall Street Journal, 2005'te MySpace'i hizmet dışı bırakmasıyla tanınan eski bilgisayar korsanı Amerikalı Samy Kamkar'a, The Guardian da İsveçli Magnus Eriksson'a dayanarak haberi verdi.

  Blackberry, Windows Mobile ve Samsung Bada işletim sistemli telefonlar için benzer bir takip durumunun olup olmadığına dair bir açıklama yapılmadı.