LosTKnighT

Öğreniyorum
Basit bir SMS, içeriği pek anlaşılmıyor. Bu SMS'i açtığınızda siz bir şey anlamıyorsunuz. Oysa arka planda kodlar çalışmaya başlıyor ve bu sayede de GPS konumu ve görüşmeler istenmeyen kişilere ulaşıyor.

Apple geçen gün iPhone ve iPod Touch ürünleri için bir güvenlik yaması yayınladı. İphone OS 3.0.1 işletim sistemi içinde yer alan bu yama SMS güvenliğini üst seviyeye taşıyor.

SMS ile yollanan bir kod, Iphone'da istenmeyen programların çalışmasına neden olabiliyor. Bu kod sayesinde kötü niyetli kişiler, iPhone'un GPS servisini çalıştırıp konum bilgisini alabiliyor. Bu kişiler aynı zamanda yaptığınız konuşmaları da dinleyebiliyor.

iPhone OS 3.0.1 işletim sistemi iTunes'dan indirilebiliyor. Apple, iPhone sahiplerine mutlaka bu güncellemeyi yapmalarını tavsiye ediyor.​

Bu oldukça önemli bir durum. Çünkü bu açık sayesinde sadece küçük programlar değil, büyük programlar da çalıştırılabiliyor. Kötü niyetli kişiler birden faza SMS yollayarak ( 149 Byte sınırı geçmek için) kodları tek bir bütün olarak oluşturup çalıştırabiliyor.

Yukarı Alt