1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

iPhone metro uygulaması Berlin’de yasaklandı!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  iPhone metro uygulaması Berlin’de yasaklandı!

  Berlin toplu taşıma firması BVG, kullanıcıların şehrin metro ağında bulunan 170 metro istasyonu hakkında bilgi sağlayan popüler iPhone uygulamasını yasakladı.

  21 yaşındaki Jonas Witt tarafından tasarlanan iPhone yazılımı “Fahr-Info-Berlin”, Temmuz ayında yayınlandığından beri Almanya’ya özel iTunes App Store üzerinden 20,000 kullanıcıya ulaştıktan sonra BVG tarafından yasaklandı. Firma kendi metro takip yazılımını geliştirdiğini açıkladı.

  Yazılımın popülaritesinin gün geçtikçe arttığını gören BVG yetkilileri, Witt’in telif haklarını ihlal ettiğini iddia ederek yazılımı iTunes App Store üzerinden kaldırmasını istedi.

  Yazılımın bir benzeri Hollanda demiryolları şirketi NS’nin de hedefi tahtasında bulunuyor. Hollanda’ya özel iTunes App Store üzerinden edinebilen “Trein” (Flemenkçe: Tren) isimli yazılım Bilişim Teknolojileri öğrencisi Dennis Stevense tarafından programlanmış.

  Hollanda demiryolları şirketi NS, her ne kadar yazılımın kendi telif haklarını ihlal ettiğini ifade etse de, yolcularının işine yarayan bir yazılım olduğunun farkında oldukları için Stevense’e herhangi bir yaptırım yapılmayacağını belirtiyor. Firmanın Stevense’den tek isteği 2.39 Euro üzerinden satışı yapılan yazılımı ücretsiz hale getirmesi.