1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

iPad'in Apple'a maliyeti 270 USD


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  iPad'in Apple'a maliyeti 270 USD


  Tanıtımının yapıldığı günden beri bilgisayar dünyasında bir devrim olup olmadığı tartışılan Apple'ın tablet bilgisayarı iPad'in parça ve işçilik maliyetinin 270 USD seviyesinde olduğu açıklandı. Açıklamanın kaynağı ise, BroadPoint AmTech firmasının maliyet analistlerinden Brian Marshall.

  ComputerWorld sitesinde konuyla ilgili çıkan habere göre analist Brian Marshall, Apple'ın 16 GB kapasiteli ve sadece Wi-Fi bağlantı yeteneğine sahip iPad modelinin firmaya maliyetinin 270.50 USD olduğunu belirtiyor. Saptanan bu maliyet tutarına 10 USD'lik işçilik bedeli de dahil. iPad için sunulacak satış sonrası garanti hizmetlerinin Apple'a maliyetinin ise 20 USD olacağı öngörülüyor.

  Brian Marshall'ın yaptığı maliyet analizine göre Apple iPad'in en pahalı parçası, 100 USD'lik fiyatıyla 9.7" ebadındaki çoklu-dokunmatik IPS LCD ekranı. Cihazın 16 GB depolama alanı sunan flash belleğinin maliyeti ise 25 USD. Apple'ın kendi bünyesinde geliştirdiği ve Apple A4 adını verdiği, 1 GHz saat frekansında çalışan merkezi işlemcisinin maliyeti de 15 USD olarak listeleniyor. Yapılan maliyet analizinde en fazla dikkat çeken nokta, Apple'ın 3G bağlantı özelliği sunan iPad modelinin maliyeti ile Wi-Fi bağlantılı modelin maliyeti arasındaki fark. Brian Marshall'a göre 3G ile Wi-Fi modelleri arasındaki maliyet farkı sadece 16 USD. Buna rağmen Apple, 3G bağlantı özellikli iPad modellerini Wi-Fi bağlantılı iPad'lerden 130 USD daha pahalı satacak.

  iPad'in giriş modelini ABD'de 499 USD bedelle satışa çıkaracak olan Apple'ın, yukarıdaki bilgiler ışığında satılan her cihazdan en az 208 USD kar etmesi bekleniyor. Firmanın 3G bağlantı özellikli iPad'lerde kar marjı %55.1 seviyesine kadar çıkarken, Wi-Fi bağlantılı modellerde gerçekleşmesi beklenen kar marjı %48 seviyesinde. Tüm bu değerlerin ortalaması alındığında, Apple'ın iPad satışlarıyla ilgili ortalama kar marjının %50 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Haberimize konu olan analizin sahibi Brian Marshall'a göre Apple, 2010 yılı içinde 7 milyon adet iPad satacak.


  [​IMG]