1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

İnternetten kopya çekmeye son


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Ödevleri internetten kopyalayıp yapıştırma devri "Kopya yakalayan programlar"la sona eriyor.

  Öğrenciler ödevlerini internetten kopyalayarak hazırlamaya başlayınca üniversiteler de “kopya yakalayan programlar” kullanmaya başladı. Bu programlar ödevlerin hangi makaleden yüzde kaç oranında kopyalandığına kadar ortaya çıkarıyor.

  İnternet öğrencilere ödevlerini hazırlamada en büyük yardımcılardan biri olurken, bazı öğrenciler de tamamen işin kolayına kaçtı ve tüm ödevlerini internetteki makalelerden kopya çekmeye başladı. Özellikle üniversitelerde verilen ödevlerin hatta tezlerin internetteki makalelerden, web sitelerinden eser sahibine atıf bile yapılmadan öğrenciler tarafından sanki kendi fikirleriymiş gibi kullanılmaya başlanması üniversite yönetimlerini rahatsız etti. Üniversite yönetimleri bu durumun “hırsızlık” olduğuna ve bunun akademik dürüstlükle uyuşmadığına karar verdi. Başta vakıf üniversiteleri olmak üzere üniversitelerde “aşırılmış ödevleri ve tezleri” yakalamak için “casus programlar” kullanılmaya başlandı.

  Şu anda bu programları kullanan üniversiteler arasında Bilkent, Sabancı, Bilgi, Özyeğin üniversiteleri bulunuyor. Koç ve Boğaziçi’nin de aralarında bulunduğu bazı üniversitelerde de akademisyenler kendileri kişisel olarak bu programları kullanarak, öğrencilerin ödevlerini denetleyip, “aşırılma” olup olmadığını kontrol ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi gibi bazı üniversiteler de “casus programı” kurmak için inceleme yapıyor.

  8O biz Türküz bizde çareler tükenmez :P


   
 2. MeraclituS

  MeraclituS rank8

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  576
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ögrenci
  Şehir:
  Kocaeli

  burasi turkiye burda kopya engellenemez