1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İnternetin en faydalı dört video kaynağı


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]


  Online video konusunda Youtube'un üstünlüğü ve çeşitliliği tartışılmaz. Ancak faydalı bilgilere ulaşma ve zamandan verim alma derdinde olanlar için kaynaklar çok daha farklı. İşte bu ligin ileri dörtlüsü

  TED: ted.com
  Technology, Entertainment ve Design (teknoloji, eğlence ve tasarım) başlıklarının ilk harflerinden oluşan TED, 1984’te bir fikir olarak ortaya çıkan ve 1990 yılında ilk toplantısını gerçekleştiren, kar amacı gütmeyen bir konferanslar dizisi. Dünyanın hemen her ülkesinden uzmanların 18 dakikayı geçmeyen konuşmaları bu site altında ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Normalde bilet fiyatlarının 4 bin dolara kadar çıktığı TED konferansları geçtiğimiz günlerde iki farklı türeviyle Türkiye’de de gerçekleştirilmişti.

  Fora: fora.tv
  Fora’nın en büyük özelliği dünyanın çeşitli bölgelerinde, farklı amaç ve başlıklarda gerçekleştirilmiş önemli konferans, panel ve benzeri olayları video tabanlı olarak derlemek ve konularına göre kategorize etmek. 2005 yılında teknoloji ve kültür alanındaki bir grup öncü isim tarafından kurulan Fora girişiminde sınıflandırılmış yüzlerce saatlik bilgi kaynağına erişmek mümkün. Sitenin kullanımı da tamamen ücretsiz. Özel oynatıcısı sayesinde uzun konuşmaların bölümlerine de ulaşmak mümkün.

  Current: current.tv
  ABD’nin eski Başkan adayı Al Gore ve yine ABD Demokrat Parti Vekili Joel Z. Hyatt tarafından kurulan ve ülkenin en büyük iletişim şirketlerinden Comcast’in yüzde 10 ortağı olduğu Current, ABD başta olmak üzere birçok farklı ülkedeki TV kanal seçenekleri arasına girmiş durumda. Bütün içeriğini internetten oluşturan ve kullanıcılarla paylaşan bir kanal olarak özetleyebileceğimiz Current, bağımsız haber üreticileri ve vatandaş gazetecilerinin de gözdesi olmayı başarmış bir girişim.

  Big Think: bigthink.com
  Genel mantık olarak TED konseptiyle oldukça benzerlikler taşıyan Big Think girişimi de giderek popülerliğini arttıran kaynakların başında geliyor. Ancak önceden belirlenmiş konuşmaların sıralanması mantığına sahip TED’in aksine Big Think, kendi konusunda öncü, yol gösterici ve saygın isimlerle video tabanlı röportajlar üstüne kurulu. Birçok farklı konu başlığı altında birçok büyük düşünürün yer aldığı hizmet ücretsiz bir videolu düşünce ansiklopedisi görevi üstleniyor.