Kayıt
24 Mart 2007
Mesajlar
732
Beğeniler
0
Şehir
TURKEY / Antalya
internet ve bılgısayar bağımlılığı, tıbbi bağımlılık arasına alındı. Hastaneye çok ağır, hastane koşullarında tedavi edilmesi gereken çocuklar gelmeye başladı"

Hacettepe Üniversitesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem, bilgisayar oyunu ve internet bağımlılığının giderek büyüyen bir tehlike olduğuna dikkati çekerek, "İnternet ve bilgisayar bağımlılığı, tıbbi bağımlılık arasına alındı. Hastaneye çok ağır, hastane koşullarında tedavi edilmesi gereken çocuklar gelmeye başladı" dedi.

Bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki etkilerine ilişkin sorularını yanıtlayan Öktem, ekran karşısında çok fazla vakit geçiren çocukların gerçek dünyayı öğrenemediklerini söyledi. Sanal dünyanın, çocukların yalancı kişilikler geliştirmesinde de etkili olduğunu belirten Öktem, bu etkinin çocukların aileleri ve arkadaşlarıyla arasındaki paylaşımlara da yansıdığını kaydetti.

Öktem, ailelerin kendilerine en çok çocuklarını ekran karşısından kaldıramadıkları şikayetiyle başvurduklarını söyledi. Yaşamda her şeyin dengeli olarak verilmesi gerektiğini ifade eden Öktem, çocukların özellikle bilgisayar ekranı karşısında çok fazla vakit geçirmesinin ciddi sorunlara neden olabileceğini, böyle bir durumda da ailelerin mutlaka yardım alması gerektiğini vurguladı.

"Babamın bir canı varmış"
Küçük yaşlardan itibaren çok fazla bilgisayar oyunları oynayan çocukların yaşama karşı duyarsızlaştıklarını da belirten Öktem, bu çocukların yapaylıklar arasında büyüdüklerini ve gerçek dünyadaki duygulardan yoksun olduklarını söyledi.

Babasını kaybetmiş küçük bir çocuğun hayretler içinde kendisine "Babamın sadece bir canı varmış" dediğini anlatan Öktem, "Çocuklar, bilgisayar oyunlarındaki gibi bir tuşla tekrar yaşatılan kahramanların hayatlarıyla gerçek hayat arasındaki farkları algılamakta zorlanabiliyor" dedi.

Bu çocukların arkadaşlık, dostluk, paylaşım gibi duygulardan uzak yaşadıklarını anlatan Öktem, "Çocuklarımıza en çok onlarla paylaşımda bulunduğumuz zaman bir şeyler öğretebiliriz. Bu çocuklar ise odaya kapanıyorlar ve bilgisayarla vakit geçiriyorlar. Böylelikle ailenin deneyimi, ortak yaşantıları, olanakları da çocuklara sunulamamış oluyor" diye konuştu.

Öktem, güvenlik endişesiyle çocuklarının evde bilgisayar oynamasını mazur gören anneler de bulunduğunu hatırlatarak, bunun çocuk için ileride çok ciddi sorunlara neden olabileceğini söyledi. Öktem, özellikle internet kullanımının denetlenmemesi halinde, çocukların dışarıdaki tehlikelerle çok daha fazlasıyla karşılaşma olasılıkları bulunduğuna işaret etti.

"Vücut gelişimlerine de zarar veriyor"
Bilgisayar oyunlarının çocukların dışarıda geçirdikleri oyun zamanlarını da yok ettiğini belirten Öktem, çocukların pek çok şeyi oyunların kahramanları üzerinden yaşadıklarını söyledi.

Çocukların bilgisayar karşısında sadece parmakları ve gözlerini kullandıklarını kaydeden Öktem, "Bu oyunlarda bedensel hiçbir güç kullanılmadığı için çocukların vücutlarının gelişimleri de aksıyor. Kasları, göğüs kafesleri gelişmiyor. Kemik yapılarında da bozulmalar, eğrilikler ya da çarpıklıklar görülebiliyor" dedi.

Öktem, bilgisayar oyunları nedeniyle çocukların kilo almaya başladıklarını ya da yemek yemeyi unuttuğu için ciddi kilo kaybı yaşadıklarını anlattı. Çocukların bilgisayar karşısında ne yediğinin de farkında olmadığını ifade eden Öktem, "İnternet ve bilgisayar bağımlılığı tıbbi bağımlılık arasına da alındı. Çok önemli bir tanı olmaya başladı. Çok ağır, hastane koşullarında tedavi edilmesi gereken çocuklar gelmeye başladı hastaneye" diye konuştu.

"OYUNLARDAKİ ŞİDDET, ŞİDDETE KARŞI DUYARSIZLAŞTIRIYOR"
Bilgisayar oyunlarının içerdiği en büyük tehlikenin, şiddet olduğunu vurgulayan Öktem, zaman zaman internet kafelerde çocukların konuşmalarını dinlediğini anlattı. Çocukların birbirlerine "sen kaç kişiyi öldürdün?", "O iyice ölmedi, bir daha ez iyice" dediklerini belirten Öktem, gerçek yaşamın yaşatma, düzeltme, iyileştirme üzerine kurulu olduğunu, ancak oyunların çocuklara gerçek yaşamın tam tersi değerleri öğrettiğini ifade etti. Öktem, bilgisayar oyunlarında sunulan şiddetin, çocuğun yaşam içerisindeki şiddete karşı duyarsızlaşmasına neden olduğunu bildirdi.

Herkesin çok ciddi bir biçimde "oyun" denilen şeyin amacının ve olumsuzluklarının farkında olması gerektiğini kaydeden Öktem, bu konuda toplumda bilinç yaratılması gerektiğini belirtti. Bunun, televizyonlarda yayınlanacak spotlar ya da oyunların üzerine yazılacak uyarılarla yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Öktem, "Anne babanın da çocuğu denetlemesi şarttır" dedi.

BİLGİSAYAR OYUNLARININ OLUMLU ETKİLERİ
Çocukların hayatlarında oyunun çok önemli bir yeri olduğunu kaydeden Öktem, oyunun her türlüsünün çocukların sağlıklı gelişmeleri ve yetişmeleri için bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Bilgisayarlardaki bazı oyunların, çocukların gelişmelerine olumlu katkıları olduğunu ifade eden Öktem, "Çocuğun en iyi bildiği dil, oyun olduğu için teknolojiyi de oyunla öğreniyor. Oyunlar sayesinde çocukların tepki hızı artıyor.

Ayrıca bilgisayar oyunları öğrenmede en temel şey olan tekrar olanağı veriyor. Çocuk uzmanlaşana kadar o oyunu tekrar tekrar oynayabiliyor" dedi.

Bilgisayarlar aracılığıyla içine kapanık, çok arkadaşı olmayan çocuklar için de bir paylaşım ortamının yaşandığını belirten Öktem, "Ancak bu paylaşma sanal bir paylaşma. İnteraktif, etkileşimli oyunlar dediğimiz oyunlarda çocuk farklı bir kişiliğe bürünebiliyor, farklı bir kahramanın rolüne girebiliyor ama yapay da olsa, sanal da olsa bir dostluk, arkadaşlık kurulmuş oluyor" diye konuştu.
 
Kayıt
11 Mayıs 2007
Mesajlar
851
Beğeniler
0
Şehir
Thief Town
Bot gibi bir nimet varken kendiniz saatlerce pc basında yormayın Cool
Her zaman söylerim , psikopat gibi saatlerce aynı yaratıgı binlerce defa kesmek yerine bota bırakmak çok daha mantıklı Cool
 

pfffffff

Aileden
Kayıt
13 Mart 2007
Mesajlar
5.420
Beğeniler
0
bota bırakmak ta mantıklı tabiki ama
şöyle düşün oyununu bota bıraktıgında aklın orada kalıyor kalmıyor diyemezsin illaki gelip bakıyorsundur
arkadaşın konusu hakketten cok doğru ve dikkat edilmesi gereken bir konu
internet ve hele hele online oyun bağımlılıgı 10 yaşın altında kuytu cafelerde oynamaya calısıyorlar
ama bir insanın aklı fikri vardır belki bu sözlerim sizlerce pek anlasılmaz ama insan şöyle bir durup düşündügü zaman iradesi devreye girer ve artık eski zevki almaz zaten ve bırakma yollarına bakar
herşey beyinle biter bırakamıyorum diye birşey yok oynayın ama bağımlı olmadan dur dediginde durmasını bilecek şekilde oynamak lazım.
 
Kayıt
17 Şubat 2007
Mesajlar
2.065
Beğeniler
0
Şehir
with Jenna
ya cok abartıyolar bea her cocuk ilk basladıgı ve ılgısını ceken aktıvıte oyuncak v.b seyleri asırı yapar ve hevesını aldıgı zaman bırakır bı kenara ha baktın bırakmıyor ben öle bı cocugun babası olsam verırım full calısan bı ınt kafeye calıssın orda bak bı daka bılgısyar görmek ıstıyomu
 
Kayıt
6 Şubat 2007
Mesajlar
335.490
Beğeniler
1.635
Şehir
Taksim/IST.
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
ehehehe yürü be hacım...

bu arada webcam tavsiyesi istedim sen ses etmedin ne var sizde bir yazıver bakayım Wink
 
Kayıt
17 Şubat 2007
Mesajlar
2.065
Beğeniler
0
Şehir
with Jenna
a4 pk 635 1 senedir aynı kameralar hala bozulmadı :mrgreen: bundan önce vardı pegasus dandık bı sey gunde 10 kere kururlum istiyodu sınırlendım hepsını dagıttım arkadaslara
 
Kayıt
6 Şubat 2007
Mesajlar
335.490
Beğeniler
1.635
Şehir
Taksim/IST.
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
a4 iyidir lakin bende logitech seçtim onu düşünüyorum 56 ytl de uygun tam aradığım fiyat aralığı sorun yaşamam zati yazılımsal olarak Cool
 
Kayıt
13 Mayıs 2007
Mesajlar
126
Beğeniler
0
Şehir
antalya
böle oyunlar zaten belli bir yaş sınırı olmak zorunda ki varda ama nerdeee
bide dediğiniz gibi bot varsa bence o kadar da diil bütün gün botta duruo akşamları 1 2 saat job pvp war unique falan takılmak yani.
ama bu ailelerin de sebepleri 10- yaşında çoçuga bilgisayar şart diil. hadi alındı bu, bilgisayara oyun kurdurtmayacaksın ne bilim aldın bilgisayarı madem göz kulak olucaksın. bence bu psikologlar falan çocuklarla uğraşcaklarına aileleriyle konuşmalılar halletmeliler. önce ailelerin eğitilmesi lazım.
 
Kayıt
9 Mayıs 2007
Mesajlar
440
Beğeniler
0
Şehir
Uzay
eger bir oyunu bırakamıyosan gıdıp ınternet cafede calısacan sonra oyun moyun pc acmassın bende bır ara cok takılıyodum su pc oyunlarına ama 2 ay cafede calısyım 3 ay sro oynamadım
bu aralarda botta kasıyom oda 1 ay sonra okul baslıyor 9 ay evde olmucam zevkını cıkartıyom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Yukarı Alt