1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İnternet üzerinden alışverişin galibi


 1. Nina Ricci

  Nina Ricci exlmanager

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  10.293
  Beğenilen Mesajlar:
  30
  Ödül Puanları:
  48
  [​IMG]

  Ipsos KMG şirketinin yürüttüğü araştırmaya göre, Türkiye'de yaklaşık 4,2 milyon kişi farklı sıklıklarla da olsa internet üzerinden alışveriş yapıyor.


  Pazar araştırma şirketi Ipsos KMG’nin Türkiye’de internet penetrasyonu ve kullanım alışkanlıklarını ortaya çıkarmak için yürüttüğü Internet Kullanım Alışkanlıkları Araştırması’nın sonuçlarınına yer verilen yazılı açıklamada, Türkiye’de yaklaşık 4,2 milyon kişinin farklı sıklıklarla da olsa internet üzerinden alışveriş yaptığı bildirildi.

  İnternet kullanıcılarının en çok uçak bileti ve otel rezervasyon ve alışverişlerini online yaptıkları belirtilen açıklamada, bu iki kalemin, bilgisayar donanım ve elektronik eşya gibi online alışverişin önemli iki öznesini geride bıraktığı ifade edildi.

  Ipsos KMG’nin 4000 kişi ile yürüttüğü yüz yüze görüşmelerle yapılan araştırmaya göre, online alışverişçilerin en fazla satın aldığı ürün grubu yüzde 27,5’lik oranla uçak bileti ve tatil amaçlı yapılan otel rezervasyonları oldu.

  Araştırmanın sonuçlarına ilişkin şunlar kaydedildi: "Online alışverişte en çok tercih edilen ilk üçe giren diğer iki kategori ise bilgisayar kullanıcılarının çok yatkın olduğu elektronik aletler, bilgisayar&donanım ürünleri. Bu teknolojik ürünleri ise giyim-aksesuar, kitap ve kozmetik takip ediyor. Araştırmada ’Son zamanlarda ne sıklıkta internete giriyorsunuz?’ sorusuna ’Ayda bir ve daha sık’ cevabı veren bireylerle yapılan çalışmaya göre, Türkiye’de ayda bir ve daha sık internete giren 23,6 milyon birey var (yüzde 40,7) ve bu bireylerin 4,2 milyonu (yüzde 17,8) internet üzerinden alışveriş yapıyor.

  Araştırmaya göre yüksek sosyo-ekonomik statü grubundaki 25-34 yaş aralığındaki bireyler internet üzerinden alışverişte diğer demografik gruplardan farklılaşıyorlar. İnternet üzerinden alışveriş yapan bireylerin yüzde 67,9’u ödemelerini kredi kartı ile yapıyorlar. Sanal kart kullanım oranı yüzde 6,9, mobil ödeme ise online alışverişçilerin sadece yüzde 1’inin kullandığı bir ödeme biçimi."

  Ipsos KMG Medya Araştırmaları Direktörü Yaprak Aykan araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde, giyim aksesuar konusunda özellikle markaların yaptıkları indirim kampanyaları ile sitelerin kullanım kolaylıkları, çeşit ve renk bolluğunun internet kullanıcısına cazip geldiğini belirterek, yanılma payının düşük olduğu ürünlerin yurt dışından da getirtildiğine işaret etti. Kitaplarda ise online deneyimin, fiziksel deneyime çok yaklaşmış durumda olduğunu anlatan Aykan, kitapçıların internet kullanıcısına uyguladıkları indirim kampanyalarının da alışverişte etkili olduğunu vurguladı. Yaprak Aykan, "Çoğu online kitapçı kişiye özel tavsiyelerde bulunuyor, yeni çıkanları belirli bir mantıkta ilgiliye duyuruyor. Her durumda online alışverişin, azalan boş zamanımızı daha etkin kılması sebebiyle daha da artacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.​