1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

İnternet sansürcülüğünü eleştirdi


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Başkanlık görevi sırasında ilk kez Çin'i ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, bu ülkedeki insan hakları ihlallerine doğrudan bir atıfta bulunmaktan kaçınırken, internet sansürcülüğünü eleştirdi.

  Çin gezisinin ilk durağı Şanghay'daki Bilim ve Teknoloji Müzesinde öğrencilere hitaben konuşurken, Obama, serbest bilgi akışının bir ülkeyi daha da güçlendirdiği görüşünü dile getirdi ve "Ben çok sıkı bir sansür karşıtıyım ve açık internetten yanayım" diye konuştu.

  Obama, ABD'nin bu tür özgürlükleri evrensel haklar olarak gördüğünü söyledi.

  ÇİN'LE İLİŞKİLER OLUMLU

  Obama, ABD-Çin ilişkilerinin olumlu olmasının iklim değişikliği, temiz enerjinin geliştirilmesi ve ekonomik toparlanma gibi kilit küresel sorunlar ile nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve barışın sağlanması gibi güvenlik sorunlarına çözüm kapısını açtığını ifade etti.

  Başkan Obama, bazı küresel sorunların ABD ile Çin arasında işbirliği yapılmaması durumunda çözülemeyeceğini söyledi.

  Çin gezisinin ilk durağı Şanghay'daki Bilim ve Teknoloji Müzesinde öğrencilere hitaben konuşurken, iklim değişikliğini en kritik sorunlardan biri olarak niteleyen Obama, Kopenhag'daki toplantıda liderlerin ABD ve Çin'in ne yaptığını izleyeceğini söyleyerek, bunun iki ülke liderlerinin sırtındaki sorumluluk olduğunu kaydetti.