1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İnternet Rekorları


 1. BlackLighT

  BlackLighT rank8

  Kayıt:
  17 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.851
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Status:GhosT
  İNTERNET REKORLARI
  EN ÇOK ZİYARET EDİLEN KİŞİSEL SİTE

  Kim: Mahir Çağrı
  Ne zaman: 12 Nisan 2000
  Nerede: Türkiye
  Rekor: 1 günde yaklaşık olarak 50 bin ziyaretçi çekti.
  Guinnes rekorlar kitabına girmiş tek Türk, bu kategori altında bulunuyor: Mahir Çağrı. Onu hepimiz tanıyoruz... Mahir'in 1999 yılı Kasım ayında yayınlanmaya başlanan kişisel sitesi, öyle bir ziyaretçi çekme basarisi gösterdi ki, daha uzunca bir süre bu rekoru kimselerin kıramayacağı sanılıyor. Guinness Rekorlar Kitabi kayıtlarına göre Kasım 1999 ile 12 Nisan 2000 tarihleri arasında Mahir'in kişisel sitesini tam 3 milyon 173 bin 973 kişi ziyaret etti.

  EN ÇOK İNDİRİLEN KADIN

  Internet tarihinin en çok indirilen (download) kadını, Danni Ashe olarak rekorlar kitabi kayıtlarına geçti. Danni Ashe'nin bu basarisinin öyküsünü www.mostdownloadedwoman.com adresinden de okuyabilirsiniz.
  Model olarak ise başlayan Internet sayesinde işkadını olan Danni, Şubat 1996 ile Haziran 2000 tarihleri arasında tastamam 841 milyon 271 bin 545 kez download edildi.

  EN BÜYÜK INTERNET POP KONSERİ

  Kim: Paul McCartney
  Ne zaman: 14 Aralık 1999
  Nerede: İngiltere
  Rekor: 3 milyon online seyirci
  14 Aralık 1999 tarihinde, efsanevi Beatles'in Sir unvanlı üyesi Paul McCartney'in İngiltere Liverpool'daki konseri Internet üzerinden de yayınlandı. Ve bu konseri 3 milyon kişi web'den izledi.

  EN BÜYÜK ARAMA MOTORU

  Kim: AltaVista
  Ne zaman: 1999
  Nerede: ABD
  Ne: 150 milyon doküman
  1999 yılında Internet üzerinden yayınlanan 150 milyon dokümanı indeksleyerek, Altavista, dünyanın en büyük arama motoru unvanını kazandı ve bu unvan rekorlar kitabına da girdi.
  Altavista Internet'in en popüler arama motorlarından biri ve yaklaşık olarak 21 milyon kullanıcısı var.

  ÇOK DİLE ANINDA ÇEVİRİ REKORU

  Kim: BM İklim Değişiklikleri Zirvesi
  Zaman: Aralık 1997
  Nerede: Japonya
  Rekor: 7 dilde
  1997 yılının Aralık ayında, Birleşmiş Milletler'in Japonya'nın Kyoto kentinde yaptığı ‘‘Iklim Değişiklikleri’’ zirvesinin açılış ve kapanış törenlerinin Internet üzerinden yapılan yayınında, tam 7 farklı dilde anında çeviri yapıldı: Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Japonca, Rusça ve İspanyolca.
  Zirveye 166 ülkeden 10 binin üzerinde üst ve orta düzey yönetici katildi.

  EN BÜYÜK INTERNET TİCARETİ

  Kim: Mark Cuban
  Ne zaman: Ekim 1999
  Nerede: ABD
  Ne: Bir seferde 40 milyon dolarlık satış
  Amerikan Internet kurdu Mark Cuban, 1999 yılının Ekim ayında Internet üzerinden bir Gulfstream V uçağı satın aldı. Uçak, 40 milyon dolara satıldı. Bu satış, ‘‘bir seferde Internet üzerinden yapılan en büyük ticaret’’ sıfatıyla rekorlar kitabına girdi.
  Rekorun sahibi Marc Cuban, 1990 başından itibaren Internet şirketleri alıp satarak kendine yüklü miktarda servet yaptı.

  EN GENÇ MİLYARDER

  Kim: Jerry Yang
  Ne zaman: 1999
  Nerede: Santa Clara, ABD
  Rekor: 29 Yaşında
  Jerry Yang, Internet üzerindeki ilk arama motoru Yahoo'nun iki kurucu ortağından biri. Ve Yahoo şirketi 1998 yılında Yang'i bir milyarder yaptığında (dolar milyarderi), sadece 29 yaşındaydı. Yang, 4 milyar dolarlık servetiyle, dünyanın en genç ‘‘dolar milyarderi olan kişi’’ sıfatını kazandı ve rekorlar kitabına girdi.
  1968 yılında Tayvan'da doğan Jerry Yang, hala şirketinin başında. Asil adi Chih-Yuan Yang idi. Ama ailesi Amerika'ya göçünce adini değiştirdi ve Jerry'yi benimsedi.

  EN PAHALI ALAN ADI

  Kim: eCompanies
  Ne zaman: 1 Aralık 1999
  Nerede: ABD
  Rekor: 7.5 milyon dolar
  Internet üzerinde bir siteye ulaşmak için adini bilmek gerekiyor. Sitelere ulaşmamızı sağlayan bu adreslere, domain (alan) adi deniyor. Bugüne kadar pek çok şirket, alan adi ticareti yaptı. Bir gün gelecek, çok değerlenecek kaygısıyla, Internet şirketleri ve şahıslar alan adları satın alıp, sakladı. Ama kimse Marc Ostrofsky'nin basarisini gösteremedi. Marc, elindeki business.com alan adini, 1 Aralık 1999 tarihinde tam 7.5 milyon dolara sattı. Marc, bu alan adini 1996 yılında sadece 150 bin dolara satın almıştı.

  EN BÜYÜK NET GÜVENLİK ŞİRKETİ

  Kim: Cyberangels/Siber Melekler
  Ne zaman: 1995
  Ne: 200'ün üzerinde olayı yakaladı
  Cyberangels (Siber Melekler diyebiliriz)'in amacı, Internet kullanıcısı olan 18 yasin altındaki 17 milyon çocuğu ‘‘her tür kötülükten’’ korumak. Bu kuruluş, UNESCO tarafından destekleniyor.
  Siber Melekler, organize oldukları 1995 yılında, böylesi 200 vakaya yardim elini uzatarak, rekorlar kitabına girdiler.

  EN GENÇ INTERNET ÜLKE KODU

  Kim: Filistin
  Ne zaman: 22 Mart 2000
  Hala, bağımsız bir devlet olarak onaylanmak için çaba gösteren Filistin, bu yılın Mart ayında Internet üzerinden alan kodu alan son ülke oldu. Filistin, alan kodu alan en son ülke olarak, ‘‘En genç Internet ülke kodu’’ unvan'ıyla rekorlar kitabına da girdi.