1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

İnternet raporunda ürküten rakam


 1. F10diP|

  F10diP| rank8

  Kayıt:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.802
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Koordinatör
  Şehir:
  İnönü

  [​IMG]

  İnternet ailenin bir üyesi haline gelirken 26 ilde yapılan araştırma, önlem alınmazsa internetin, çocuklara ve aileye ne denli zararlı olduğunu ortaya koydu.

  Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün (SAGEM) yaptığı araştırmalar, internetin eğer dikkatli olunmazsa başta çocuklar olmak üzere tüm aileye zarar verdiğini ortaya koydu. SAGEM tarafından yapılan "İnternet Kullanımı ve Aile Araştırması"nı Yardımcı Doç. Dr. Abdullah Kuzu başkanlığındaki bilim adamları hazırladı. Araştırma 18 yaş altı çocuklar merkezli olarak yapıldı. 26 ilde ve toplam 2 bin hanede yapılan araştırmada anket yöntemi kullanıldı. Raporlaştırılan araştırmaya göre Türkiye'de artık bir "internet nesli" var. İnternet ise adeta çekirdek ailenin bir üyesi haline geldi.

  EN AZ 3 SAAT İNTERNETTE

  İnternetin zengin kaynaklar sağladığı ve bilgi paylaşımı, iletişim gibi konularda oldukça faydalı olarak kullanılabileceğini dikkat çekilirken, şirketlerin de artık pazarlama çabalarında interneti yoğun kullandığı bilgisine yer verildi. SAGEM'in hazırladığı raporda elde edilen bazı bulgular şöyle:

  * İnternete girince yarım saatten az zaman geçirenlerin oranı yüzde 12. Yüzde 28'lik dilim ise internete girince 1 saate yakın zaman geçiyor. 3 saate yakın zaman geçirenlerin oranı yüzde 53.

  * Ailelerin yüzde 11'i 3 saatten fazla zamanı internette geçiriyor.

  TÜRKÇE KULLANIMINA ENGEL

  * Günde en az 1 kere internete girenlerin oranı yüzde 51. En çok internete girilen saatler 15.00-18.00 arası.

  * Anne-babaların en çok kullandıkları medya türü cep telefonu. Bunu televizyon ve sabit telefon izliyor. Çocuklar ise en çok interneti kullanıyor ve bunu cep telefonu ve televizyon izliyor.

  * Aileler en çok internetin 'düzgün Türkçe kullanımını engellediği' görüşünü savunuyor.

  * Ailelerin bir diğer şikayeti ise internet kullanımı arttıkça, çocukların aile ile geçirdiği zamanın azalması, aile çevresinden uzaklaşmaları ve yüzyüze iletişimin azalması. Bunun da aile içi çatışmaya neden olduğu, günlük işleri aksattığı ve zaman kaybına neden olduğu şikâyetleri var.

  MSN açık değilse çocuklar huzursuz

  Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün (SAGEM) yaptığı araştırmada, internetin sağlık üzerindeki etkilerine dair sonuçları ise şöyle ifade ediliyor:

  * Aileler internet kullanımı ile ilgili olarak en çok göz yorgunluğu, göz kızarıklığından şikayetçi. Bu şikâyetleri sırtboyun ağrısı, baş ağrısı, eklem-kas ağrısı, uykusuzluk ve yorgunluk izliyor. Yemek yeme düzeninin bozulması da bir başka şikâyet nedeni.

  * Ailelerin büyük çoğunluğu internetin sağlığa etkilerini bilmiyor. Bu nedenle de aileler önlem almıyor.

  * Ailelerin büyük çoğunluğu internete bağlı psiko-sosyal sorun yaşamadığına inanıyor. Sorun yaşayanlar arasında yer alanlar ve çocuklar ise, MSN açık olmadığı zamanlarda kendilerini huzursuz hissettiklerini ifade ediyor.

  * İnternet ilk zamanlarda her derde deva olarak görülürken, bugün insanları kaygılandıran bir noktaya geldi.
   
 2. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı

  Haklılar Vallahi ...
   
 3. Zardock

  Zardock nowayout

  Kayıt:
  17 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.065
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  with Jenna

  internetıde yasaklar bunlar yakında tam olur
  arastırma yapıcaklarına bizim maganda halkımıza internetın belden asagı bacak arası konulardan ibaret olmadıgını öğretsınler bilgisayar nasıl kullanılır bu konuda insanları eğitsinler aşırısı tabiki fazla çocuk ınternetın basından kalkmıyormus ailesi cocuguyla ilgilenıyormu annesi izdivaç programı izler babası maç yorumu peşınde çocuga yapabilecek pek bir şey kalmıyor çocuk aileden ilgi göremezse o ilgiyi bambaşka yerlerde arar dua etsınlerkı ınternet basında yapabilecegı en kötu sey porno siteye girmek veya online oyun hastası olmak ya cocugun internete merakı yoksa ne yapıcak sokaga yönelicek dövdum onun kafasını kırdım çok kral hap aldık diyerek övünen bir serseri olucak yanlısmıyım ?