1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

İnternet kafeler cazibesini yitiriyor


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  İnternet kafelerin son yıllarda cazibesini yitirmeye başladığı, Türkiye genelinde iki yıl öncesine kadar 18 bin olan işletme sayısının 16 bine düştüğü bildirildi.

  Tüm İnternet Evleri Derneği (TİEV) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Andiç, Türkiye'de internet abone sayısının 7,5 milyon, internet kullanıcı sayısının ise 35 milyon civarında olduğunu söyledi.

  Bu sayının nüfusun yarısının internetle tanışarak, bir şekilde kullanmaya başladığı anlamına geldiğini belirten Andiç, ''Bu sayı ile ülke olarak dünyada ilk 10 arasına girmeyi başardığımızı söyleyebiliriz. Alt yapı sorunlarının bir nebze çözülmesi ve internet fiyatlarının da düşüşün büyümede önemli etkisi oldu'' dedi.

  Andiç, Türkiye'deki internet kafe sayısının geçtiğimiz yıllara oranla düştüğünü ifade ederek, ''Şu an ülke genelindeki internet kafe sayısı 16 bin civarında. Daha önce bu rakam 18 binin üzerindeydi'' diye konuştu.

  İnternet kafelerde bulunan bilgisayar sayısının da yaklaşık 350 bin olduğunu vurgulayan Andiç, buralardan hizmet alan ortalama kişi sayısının ise günde 1 milyon 750 bin olduğunu kaydetti.

  İnternetin kafelerde kullanım oranının yüzde 35 seviyelerinde olduğunu ifade eden Andiç, ''Bu oranın yüzde 25'i oyun, yüzde 10'u ise internet'' dedi.

  -''CAZİBESİNİ YİTİRDİ''

  Andiç, internet kafe işletmenin artık cazibesini yitirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

  ''Geliri düşük, gideri yüksek bir hal alan mesleğimiz, kamunun da gereğinden fazla baskısı ile yapılamaz duruma geldi. Bazı kişiler işletmesini kapatırken, bir çok kişi de kapatma aşamasına geldi. Sektörün, ülkenin son 15 yılına damga vurduğu ve bilgisayar okur yazarının büyük kısmını yetiştirdiği unutulmamalı. Özellikle bu kriz ortamında zor durumda olan internet kafe işletmecilerinin desteklenmelerini istiyoruz.''