1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

İnternet habercileri kovuldu


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında skandal niteliğinde bir olay yaşandı.

  [​IMG]

  TUSKON'un Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan daha sonra WOW Otel'de basın mensuplarının karşısına geçip Libya konusunda Türkiye'nin tavrını açıkladı. Ancak bu açıklama öncesi skandal niteliğinde bir olay yaşandı.

  ZORLA DIŞARI ÇIKARILDILAR

  Basın mensuplarının hazır bulunduğu salonda internet habercileri de yer aldı. Başbakan Erdoğan'dan önce salona gelen Başbakanlık güvenlik görevlerileri sarı basın kartı olmayan internet habercilerini zorla dışarı çıkardı.

  Bu olaydan bir kaç saat önce de Erdoğan'ın konuşma yapacağı TUSKON'un Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısını basın mensubu olarak izlemek isteyen internet habercileri yine sarı basın kartı olmadığı gerekçesi ile Başbakanlık görevlileri tarafından içeri alınmadı.

  Basın çalışanı olarak içeri alınmayan internet habercileri TUSKON'un bulduğu bir çözümle içeri girebildi. TUSKON görevlileri internet habercilerini işadamı olarak kaydettirip toplantın yapılacağı salona alabildi.

  Bu duruma tepki gösteren Online Medya Derneği Genel Başkanı Engin Sağ, "Gazetecinin ayrımı olmaz. internet haberciliğinde çalışan kişi de gazetecidir. Türkiye'nin haber sitelerinin de gazete, televizyon, radyo gibi herkesi izleme takip etme hakkı vardır." derken Başbakan Erdoğan'ın basın açıklaması öncesi internet habercilerinin sarı basın kartı olmadığı için açıklama yapılacak olan salondan çıkarılmasını sert sözlerle kınadı:

  "Bu olayı şiddetle kınıyorum. Bu ayıptan Sayın Başbakan'ın haberinin olduğunu sanmıyorum. Ancak biz bu ayıbı sürekli yaşıyoruz. Dün yaşanan sadece dün yaşanmadı. Dün ne ilkti ne de son olacak gibi.."

  Yaşanan olay sonrası sivil toplum örgütlerinden de sert tepki geldi.

  İnternet Fikir Platformu sözcüsü Adnan Erdoğan, olay sonrası yaptığı açıklamada "Böyle bir şey asla kabul edilemez. İnternet haber sitelerinin de en az gazeteler, televizyonlar kadar haber alma özgürlüğü vardır." dedi.

  Olayın yaşandığı sırada salonda yer alan Haberler.com Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Emrah İriç şunları söyledi:

  "İnternet Medyası Derneği'nin sarı basın kartı için verdiği mücadelenin önemini şimdi daha iyi anladım. Kınamanın ötesine geçilmeli... İnternet sitelerini biraraya getiren dernekler birlik olup daha somut adımlar atmalı... Sivil toplum kuruluşları bu ayıba sessiz kalmamalı... Şu unutulmasın. Bu ülkede gazeteden sadece 4 milyon insan haber okurken internette bu oran 20 milyonu aşıyor. Bu işin sorumluları artık bunu görmezden gelemez!"

  Bu olay sonrası Başbakan Erdoğan'ın konuya ilişkin ne cevap vereceği merakla bekleniyor.