Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Internet Explorer 9 sanal alemin en gelişmiş teknolojilerini bir araya getirdi. Microsoft IE9 ile gerçek zamanlı internet deneyimi sunmaya hazır...


En son web standartlarını destekleyen Internet Explorer 9, gelişmiş JavaScript motoru, HTML5 standardı ve donanımın gücünü son sınırlarına kadar zorlayan gelişmiş teknolojileri ile web tarayıcı dünyasında yeni bir açmaya hazırlanıyor.

Bireylerin mevcut potansiyellerini gerçekleştirmelerine olanak veren yenilikçi yazılımlar sunan Microsoft, dünya çapında ön duyurusunu yaptığı Internet Explorer 9 ile web tarayıcı teknolojisinde yepyeni bir dönemi başlatıyor. Internet Explorer 9 Platform Preview sürümünü duyuran Microsoft, Internet Explorer 8 ile başlayan yeni nesil web tarayıcı yaklaşımını yüz binlerce web kullanıcısının ve programcısının deneyimleriyle son sürümde kesin hatlarına kavuşturmayı planlıyor. Kullanıcı deneyiminde çığır açmaya hazırlanan Internet Explorer 9, internet dünyasının en gelişmiş uygulamalarını ve geleceğin web sitesi formatlarını oluşturmayı hedefleyen yazılım geliştiriciler açısından da zengin bir altyapı sunuyor olacak.

Geleceğin en çok kullanılan arayüzü olmaya aday Internet Explorer 9, platformlar arasında geçiş rahatlığı ve yüksek performansının yanı sıra donanımın gücünü en iyi şekilde kullanan gelişmiş teknolojisiyle bir ilke imza atacak.

Bugün Uyumluluk Modu olmaksızın dünyadaki web sitelerinin % 90’ından fazlasıyla uyumlu çalışan mevcut Internet Explorer 8 sürümü, çok kısa bir sürede diğer web tarayıcılardan daha çok sayıda kullanıcının öncelikli tercihi oldu.

IE8 gelişmiş güvenlik teknolojisi ile bugüne kadar yaklaşık 560 milyona yakın kötü amaçlı yazılım kodunu bloklayarak kullanıcılarını ciddi risklerden uzak tutma başarısı gösterdi. Gelişmiş yönlendirme ve güvenlik özellikleri nedeniyle kullanıcılar Internet Explorer 6’dan Internet Explorer 8’e hızlı bir geçiş yaparken, yazılım geliştirenler ise IE8’in platform desteği sayesinde yenilikçiliğe daha fazla zaman ayırma fırsatı buldu.

Chakra’nıza güvenebilirsiniz!

Internet Explorer 9’da yenilikçi teknolojilerin sınırı yok. Internet Explorer 9 Platform Preview ile birlikte gelen Chakra adını taşıyan yeni JavaScript motorunun, yapılan testlerde Java ağırlıklı siteleri web tarayıcıya müthiş bir hızla yüklediği görüldü.

Yapılan bazı testler, IE8’in en yakın rakibinden yaklaşık iki kat yüksek performans gösterdiğini ortaya koyarken, bu alanda IE8’den daha iyi sonuç veren Internet Explorer 9’un gerçek zamanlı Java uygulamalar için rakipsiz bir web tarayıcı olarak kabul göreceğini gösteriyor.

Internet Explorer 9’un günümüz web teknolojilerine verdiği destek sadece gelişmiş JavaScript ile sınırlı değil. Yeni nesil web sayfası yazım dili HTML5’i doğrudan tanıyan IE9, aynı zamanda DOM, CSS3, SVG ve XHTML standartlarını da destekliyor.

Platformlar arasında kesintisiz ve sorunsuz çalışabilen web yazım dili HTML5, hızla internet dünyasının temel standartlarından biri haline gelirken, Internet Explorer 9’un desteklediği SVG, web sayfalarında farklı belge yapılarını, özel şekilleri, koordinat sistemlerini, ölçü ve uzunluk birimlerini kullanmayı sağlıyor.

Yeni web tarayıcı CSS 3.0 desteği ile yuvarlak köşeli şekilleri, gerçek renk skalalarını ve opaklık gibi değişik renk ayarlarını kullanan dışarıdaki dünyayı daha iyi yansıtan farklı programlama arabirimlerinin yazımını kolaylaştırıyor.

Donanıma ayak uyduran teknoloji

Internet Explorer 9’un üstün mimarisi, günümüzün gelişmiş işletim sistemi ve donanım teknolojilerinin avantajlarını son sınırlarına kadar kullanabilmek amacıyla tasarlandı. Günümüzün en son PC teknolojilerini esas alan HTML5 web uygulamaları, gerek grafiksel, gerekse işlevsel açıdan kullanıcıya ve web tasarımcısına yeni ufuklar açmayı hedefliyor.

Internet Explorer 9 kalbinde yer alan HTML5 teknolojisinin yanı sıra işlemci ve bellek gibi sistem kaynaklarını başarıyla kullanan diğer yenilikçi özellikleri, bu web tarayıcısının gerçek zamanlı uygulamalarda yüksek bir başarı sergilemesini sağlıyor.

IE9, donanım ivmeli SVG desteğinin yanı sıra grafik desteğini bilgisayar işlemcisinden (CPU) grafik işlemcisine (GPU) taşımayı sağlayan JavaScript motoruyla ana işlemci üzerindeki yükü azaltıyor. Böylece bilgisayar farklı ihtiyaçlar için işlemci kaynağını daha verimli kullanabiliyor. Güçlendirilmiş grafik işlemci desteğine sahip ilk HTML5 web tarayıcısı olarak IE9 sürümünün, grafik ağırlıklı web tabanlı uygulamaları ve web sitelerini inanılmaz bir performans artışıyla kullanıcının hizmetine sunması bekleniyor.

Bütün bu teknolojilerin avantajlarını kendileri test etmek isteyen meraklılar ve tabii ki web yazılım geliştiriciler, Internet Explorer 9 Platform Preview sürümünü
http://ie.microsoft.com/testdrive/Default.html sitesinden indirebilir, bu sitedeki uygulamaları bizzat uygulayarak yeni sürümün performansı hakkında net bir fikir edinebilir.


Hız testinin sonuçları
Internet Explorer artık çok daha hızlı, SunSpider performans testlerine göre IE9 büyük gelişme kaydetmiş.

Microsoft'un tablosunda SunSpider testinde en hızlı tarayıcı Opera, ardından Chrome 5 Developer Build, Chrome 4 Stabil sürüm ve Safari 4.0.5 var. Internet Explorer 5. oluyor; tabloya tıklar ve büyük görsele bakarsanız, ilk 5'teki tarayıcıların arasında hız farkının çok az olduğunu farkedeceksiniz.

Fark 300 milisaniye ve bu farkın ölçülmesi için 70 sn'lik testte ortaya çıkıyor. IE9, ACID3 testinde Firefox ve Chrome'u geçmeyi başarıyor. önbakış sürümünde detayları bulabilirsiniz.


Windows XP'cilere Internet Explorer 9 şoku!

Ve en çok merak edilen soru da cevabını buldu: Internet Explorer 9 hangi Windows'larda çalışacak? Vista ve Windows 7 kullanıcılarının endişe etmesine gerek yok, yeni IE ikisini de destekleyecek. Ama kötü haber Windows XP kullanıcıları için geldi: Internet Explorer 9, Windows XP altında ne yazık ki çalışmayacak...

İşte bu özellikleri görmek ve denemek isteyenler için Microsoft Internet Explorer 9'un oldukça sade, sadece temel iskeleti olan bir sürümü denemeye sundu. Bu iskelet sürümde sadece Render Engine var, özellik hatta yer imi bile yok ama zaman içerisinde herşey olacak. Bu önizlemeyi indirmek ve denemek için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli.

Download: Microsoft Internet Explorer 9 Preview


 

invaders

Bilgiliyim
Kayıt
3 Mayıs 2008
Mesajlar
1.730
Beğeniler
0
inşallah 8 gibi olmaz hiç sevmemişdim bakalım bu nasılmış :muck:
 
Kayıt
21 Şubat 2010
Mesajlar
1.514
Beğeniler
0
Şehir
AMASYA
Ben indirdim çok saçma bişey :confused1:

Hiç bişey anlamadım valla bi sayfa açmak istediğinizde Page > Open'dan açmak zorundasınız nasıl bişey yapmışlar ya
:roll:
 
Kayıt
6 Şubat 2007
Mesajlar
335.473
Beğeniler
1.611
Şehir
Taksim/IST.
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Win XP kullanıcıları indirmesinler onlarda çalışmayacaktır.
 
Yukarı Alt